Թուրքիան մտադիր է միանալ Արդարադատության միջազգային դատարանում Իսրայելի դեմ դատական ​​հայցին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան ծրագրում է օգոստոսի 7-ին միանալ Արդարադատության միջազգային դատարանում Իսրայելի դեմ հայցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին օգոստոսի 5-ին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
Հաագայի Միջազգային դատարանը մայիսի 16-17-ին լսումներ է անցկացրել՝ կապված Հարավաֆրիկյան Հանրապետության՝ Ռաֆահում հրեական պետության գործողությունների պատճառով Իսրայելի դեմ հավելյալ միջոցներ ձեռնարկելու խնդրանքով։ Դատարանը մայիսի 24-ին Իսրայելին պարտավորեցրել է դադարեցնել իր ռազմական գործողությունը Ռաֆահում և ձեռնարկել ցեղասպանության մեղադրանքները հետաքննող առաքելությունների Գազա մուտքն ապահովելու քայլեր:
«Չորեքշաբթի մենք նախատեսում ենք դոսյե ներկայացնել Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Իսրայելի դեմ հայցին միանալու համար», - ասել է Ֆիդանը Կահիրեում իր եգիպտացի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Ֆիդանը Եգիպտոս է ժամանել օգոստոսի 4-ին և կարողացել է այցելել Գազայի հատվածի հետ սահմանին գտնվող Ռաֆահ անցակետը՝ նշելով մարդասիրական օգնության մատակարարման և հրադադարի ապահովման կարևորությունը։

Turkey to join lawsuit against Israel in International Court of Justice
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. Turkey plans to file an application with the UN International Court of Justice (ICJ) to join South Africa’s lawsuit against Israel, today said Turkish Foreign Minister Hakan Fidan.
The International Court of Justice in The Hague held hearings on May 16-17 regarding South Africa's request for additional measures against Israel due to the Jewish state's operation in Rafah. On May 24, the court ordered Israel to halt the military operation in Rafah and to take measures to ensure access to Gaza for missions investigating accusations of genocide.
“We will submit to the International Court of Justice our dossier on Israel on Wednesday so that we could participate in the trial,” Fidan said at a joint press conference with his Egyptian counterpart in Cairo.
Fidan arrived in Egypt on August 4 and managed to visit the Rafah checkpoint on the border with the Gaza Strip, noting the importance of ensuring the supply of humanitarian aid and a ceasefire.