ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի ընտրությունների հաղթող է ճանաչել Մադուրոյի մրցակցին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի մրցակից, ընդդիմության թեկնածու Էդմունդո Գոնսալեսին ճանաչում է երկրում անցկացված նախագահական ընտրությունների հաղթող։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Հաշվի առնելով անվիճարկելի ապացույցները՝ Միացյալ Նահանգների, իսկ ամենակարևորը՝ վենեսուելացիների համար պարզ է, որ Էդմունդո Գոնսալես Ուռուտիան ստացել է ամենաշատ ձայները հուլիսի 28-ին Վենեսուելայում կայացած նախագահական ընտրություններում», - գրել է Բլինքենը։
Նա նաև Գոնսալեսին շնորհավորել է հաջող քարոզարշավի կապակցությամբ։
«Այժմ Վենեսուելայում ժամանակն է, որ կողմերը սկսեն քննարկումներ լիազորությունների հարգալից, խաղաղ փոխանցման շուրջ՝ ընտրությունների մասին Վենեսուելայի օրենքներին և վենեսուելացիների ցանկությանը համապատասխան։ Մենք լիովին աջակցում ենք Վենեսուելայում ժողովրդավարական նորմերի վերականգնմանը և պատրաստ ենք դիտարկել դրանց ամրապնդման հնարավորությունները մեր օտարերկրյա գործընկերների հետ», - նշված է հայտարարության մեջ։
Վենեսուելայի ընտրական խորհուրդը հայտարարել է, որ ձայների 51 %-ով նախագահ է ընտրվել Նիկոլաս Մադուրոն, որը երկրի ղեկավարն է 2013 թվականից։ Սակայն ընդդիմությունը նշում է, որ քվեաթերթիկների շուրջ 90 %-ի՝ իր կողմից իրականացված հաշվարկը ցույց է տալիս, որ ընտրություններում հաղթել է Գոնսալեսը։
Բրազիլիայի, Մեքսիկայի և Կոլումբիայի նախագահները Վենեսուելային կոչ են արել հրապարակել քվեարկության մանրամասն տվյալները։
Վենեսուելայում ընտրություններից հետո բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել, որոնց ընթացքում, ըստ Reuters-ի, ավելի քան 1200 ցուցարար է ձերբակալվել։

Соединенные Штаты победителем выборов в Венесуэле признали соперника Мадуро
США признали Эдмундо Гонсалеса Уррутиа, оппонента президента Венесуэлы Николаса Мадуро, кандидата от оппозиции, победителем прошедших в стране президентских выборов. Как передает Арменпресс, об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен.
“Учитывая неоспоримые доказательства, Соединенным Штатам, а самое главное - венесуэльцам, ясно, что Эдмундо Гонсалес получил больше всего голосов на состоявшихся в Венесуэле 28 июля выборах президента”, - написал Блинкен.
Он поздравил Гонсалеса с успешной кампанией.
“Теперь пришло время для сторон в Венесуэле начать обсуждение уважительной, мирной передачи полномочий в соответствии с венесуэльскими законами о выборах и желанием венесуэльцев. Мы в полной мере поддерживаем восстановление демократических норм в Венесуэле и готовы рассмотреть возможности по их укреплению совместно с нашими иностранными партнерами”, - говорится в заявлении.
Избирательный совет Венесуэлы объявил, что Николас Мадуро, возглавляющий страну с 2013 года, был избран президентом, набрав 51% голосов. Однако оппозиция заявляет, что ее подсчеты около 90% бюллетеней показывают, что на выборах победил Гонсалес.
Президенты Бразилии, Мексики и Колумбии призвали Венесуэлу опубликовать подробные данные голосования.
В Венесуэле после выборов прошли акции протеста, в ходе которых, по данным Reuters, были арестованы более 1 200 протестующих.