ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ն Ադրբեջանում ընտրությունների դիտորդական առաքելություն է բացել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակն (ԺՀՄԻԳ) Ադրբեջանում սեպտեմբերի 1-ին նշանակված խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների համար օգոստոսի 1-ին դիտորդական առաքելություն է բացել Բաքվում։ «Արմենպրես»- փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ մամուլի ծառայությունը։
Դիտորդական առաքելությունը բացվել է Ադրբեջանի իշխանությունների պաշտոնական հրավերով։ Առաքելության ղեկավարն է Դիտմիր Բուշատին։ Խմբի կազմում են 11 միջազգային փորձագետներ և 28 երկարաժամկետ դիտորդներ, որոնք Ադրբեջանում կտեղակայվեն օգոստոսի 8-ից։ ԺՀՄԻԳ-ը նաև նախատեսում է ներգրավել 280 կարճաժամկետ դիտորդների, որոնք կժամանեն ընտրություններից մի քանի օր առաջ։
Առաքելությունը կգնահատի ընտրությունների անցկացման ընթացքը և դրա համապատասխանությունը ԵԱՀԿ հանձնառություններին և ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման այլ միջազգային պարտավորություններին և չափանիշներին, ինչպես նաև ազգային օրենսդրությանը։ Մոնիթորինգի կենթարկվի նաև նախընտրական քարոզարշավի անցկացման գործընթացը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը, լուսաբանումը, կգնահատվի ԺՀՄԻԳ-ի նախկին հանձնարարականների կատարումը։
Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունները պետք է կայանային 2024 թ. նոյեմբերին։ Հունիսին իշխող կուսակցության պատգամավորներն առաջարկեցին ցրել երկրի Ազգային ժողովը, քանի որ երկրում 2024 թ. նոյեմբերին նաև պետք է անցկացվի ՄԱԿ-ի COP29 կլիմայի փոփոխության գագաթնաժողովը։ Ե՛վ գագաթնաժողովի, և՛ ընտրությունների նորմալ անցկացման համար որոշում կայացվեց սեպտեմբերի 1-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին։

БДИПЧ ОБСЕ открыло миссию наблюдения за выборами в Азербайджане
Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) 1 августа открыло в Баку наблюдательную миссию за внеочередными парламентскими выборами в Азербайджане, назначенными на 1 сентября. Арменпресс сообщает об этом со ссылкой на пресс-службу БДИПЧ ОБСЕ.
Наблюдательная миссия открыта согласно официальному приглашению властей Азербайджана. Возглавляет миссию Дитмир Бушати. В составе миссии 11 международных экспертов и 28 долгосрочных наблюдателей, которые будут в Азербайджане с 8 августа. БДИПЧ также планирует привлечь 280 краткосрочных наблюдателей, которые прибудут за несколько дней до выборов.
Миссия оценит процесс проведения выборов и его соответствие обязательствам перед ОБСЕ и другим международным обязательствам и стандартам проведения демократических выборов, а также национальному законодательству. Также будет подвергнут мониторингу процесс проведения предвыборной кампании, работа избирательных комиссий, освещение, будет оценено выполнение предыдущих поручений БДИПЧ.
Парламентские выборы в Азербайджане должны были состояться в ноябре 2024 года. В июне депутаты от правящей партии предложили распустить Национальное собрание страны, поскольку в стране в ноябре 2024 года должен пройти саммит ООН по изменению климата COP29. Как для проведения саммита, так и для нормального проведения выборов было принято решение о проведении внеочередных выборов 1 сентября.