Իրանում կարծում են, որ Հանիյեի սպանությունն առանց ԱՄՆ-ի թույլտվության անհնար էր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի շուրջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ԱՄՆ-ին մեղադրել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման ղեկավարի սպանությանը մասնակցություն ունենալու մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
«Այս սարսափելի հանցագործության մեջ ԱՄՆ-ի պատասխանատվությունը՝ որպես տարածաշրջանում իսրայելական վարչակարգի ռազմավարական դաշնակից և հիմնական աջակից, չի կարելի անտեսել։ Սա չէր կարող տեղի ունենալ՝ առանց Վաշինգտոնի թույլտվության և հետախուզական աջակցության», - ասել է Իրավանին՝ շեշտելով, որ այս իրավիճակը սպառնում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը։
ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքական բյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն իր թիկնապահներից մեկի հետ սպանվել էր Թեհրանում իր տանը հասցված հարվածի հետևանքով։ Մինչ այդ նա մասնակցել էր Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության արարողությանը։

В Иране считают, что убийство Исмаила Хании было бы невозможно без разрешения США
На заседании Совета Безопасности ООН по ситуации на Ближнем Востоке постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Иравани обвинил США в участии в убийстве главы палестинского радикального движения ХАМАС. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Mehr.
“Ответственность Соединенных Штатов, которые являются стратегическим союзником и основным сторонником израильского режима в регионе, игнорировать не стоит. Данное деяние не было бы совершено без разрешения, без разведподдержки США”, - сказал Иравани, подчеркнув, что данная ситуация угрожает миру и стабильности в регионе.
Глава политбюро ХАМАС Исмаил Хания и один из его телохранителей были убиты при нападении на его дом в Тегеране. В Тегеране он участвовал в церемонии инаугурации президента Ирана Масуда Пезешкиана.