Նեթանյահուն ԱՄՆ կոնգրեսի առջև ելույթում խոստացել է «լիակատար հաղթանակ» տանել Գազայում և քննադատել է ցուցարարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հուլիսի 24-ին ԱՄՆ կոնգրեսում ունեցած ելույթում խոստացել է հասնել «լիակատար հաղթանակի» պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման դեմ։ Նա նաև քննադատել է այն ամերիկացիներին, որոնք դեմ են Գազայում պատերազմին՝ նրանց անվանելով «հիմար»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Կոնգրեսի երկու պալատների համատեղ նիստում ելույթ ունենալիս Նեթանյահուն ընդգծել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև սերտ հարաբերությունները՝ նշելով, որ «Ամերիկան և Իսրայելը պետք է կանգնեն միասին»։
Իր ելույթում Նեթանյահուն չի բացառել ՀԱՄԱՍ-ի հետ գործարքի կնքումը, սակայն նաև չի հայտնել, որ առաջիկայում նման գործարք հնարավոր է։
«Իսրայելը կկռվի այնքան, մինչև մենք ոչնչացնենք ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական կարողությունները և Գազայում նրա իշխանությունը և մեր բոլոր պատանդներին տուն վերադարձնենք։ Դա է լիակատար հաղթանակը։ Եվ մենք դրանից պակաս ոչնչի չենք համաձայնի», - ասել է Նեթանյահուն։
Տասնյակ դեմոկրատ օրենսդիրներ բոյկոտել են Նեթանյահուի ելույթը, իսկ Կոնգրեսի առջև հավաքված հազարավոր ցուցարարները քննադատել են պատերազմը և դրա առաջացրած հումանիտար ճգնաժամը։ Ցուցարարները ներկ են լցրել մարմարե արձանների վրա, ամերիկյան դրոշները փոխարինել են պաղեստինյան դրոշներով։ Իրավապահների և հավաքվածների միջև բախումներ են տեղի ունեցել, ցուցարարների դեմ կիրառվել է արցունքաբեր գազ։
Իր խոսքում Նեթանյահուն ամերիկացի ցուցարարներին մեղադրել է այն բանում, որ նրանք աջակցում են զինյալներին, որոնց հարձակման հետևանքով 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելում 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 39 000-ը։
«Այս ցուցարարները, որոնք կանգնած են նրանց կողքին, պետք է ամաչեն իրենցից», - ասել է Իսրայելի վարչապետը։
Նա նաև ցուցարարներին անվանել է Իսրայելի հակառակորդների համար «օգտակար հիմարներ»։
Հուլիսի 25-ին նախատեսված է Նեթանյահուի հանդիպումը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի և փոխնախագահ Քամալա Հարիսի հետ, իսկ հուլիսի 26-ին Իսրայելի վարչապետը Ֆլորիդայում կհանդիպի ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։

Выступая перед Конгрессом США, Нетаньяху пообещал “полную победу” в секторе Газа и раскритиковал протестующих
В своей речи перед Конгрессом США 24 июля премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пообещал добиться “полной победы” над палестинским радикальным движением ХАМАС. Он также раскритиковал тех американцев, которые выступают против войны в Газе, назвав их “глупыми”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press.
Выступая на совместном заседании двух палат Конгресса, Нетаньяху подчеркнул тесные отношения между США и Израилем, заявив, что “Америка и Израиль должны стоять вместе”.
В своем выступлении Нетаньяху не исключил заключения сделки с ХАМАС, но и не сказал, что такая сделка возможна в ближайшем будущем.
“Израиль будет сражаться до тех пор, пока мы не уничтожим военный потенциал и мощь Хамаса в секторе Газа и не вернем всех наших заложников домой. Это есть полная победа. И мы не согласимся ни на что меньшее”, — заявил Нетаньяху.
Десятки законодателей-демократов бойкотировали речь Нетаньяху, а тысячи протестующих собрались перед Конгрессом, чтобы раскритиковать войну и вызванный ею гуманитарный кризис. Демонстранты облили краской мраморные статуи, заменили американские флаги палестинскими флагами. Между правоохранителями и собравшимися произошли столкновения, против протестующих был применен слезоточивый газ.
В своей речи Нетаньяху обвинил американских протестующих в поддержке боевиков, в ходе нападения которых 7 октября 2023 года на Израиль погибли 1200 человек, а около 250-ти взяты в плен. В результате ответных военных операций Израиля число жертв в секторе Газа превысило 39 тысяч.
"Этим протестующим, которые стоят рядом с ними, должно быть стыдно за себя", - заявил премьер-министр Израиля.
Он также назвал протестующих “полезными идиотами” для противников Израиля.
25 июля запланирована встреча Нетаньяху с президентом США Джо Байденом и вице-президентом Камалой Харрис, а 26 июля премьер-министр Израиля встретится с бывшим президентом США Дональдом Трампом во Флориде.