Զելենսկին զինվորականների հետ քննարկել է առաջնագծից այն կողմ հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նիստում զինվորականների հետ քննարկել է առաջնագծից այն կողմ հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին հայտնել է Զելենսկին Telegram-ում։
«Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձրել առաջնագծից այն կողմ հարվածելու կարողությանը։ Մենք վերլուծել ենք մեր տարբեր տեսակի անօդաչու սարքերի արդյունավետությունը, ինչպես նաև անօդաչու սարքերի հետ կապված ռուսական բանակի մարտավարությունը։ Գնահատել ենք էլեկտրոնային պատերազմի և անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի այլ մեթոդների արդյունավետությունը»,- գրել է Զելենսկին։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ հանդիպման ընթացքում զեկույցներով հանդես են եկել Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին և Ուկրաինայի բանակի գլխավոր շտաբի պետ Անատոլի Բարգիլևիչը։ Նախագահը խոսել է նաև հրթիռային ծրագրի քննարկման մասին։ Նա պարզաբանել է, որ Կիևը ներկայումս աշխատում է նվազեցնել Ուկրաինայի կախվածությունը արևմտյան հրթիռներից։

Президент Украины обсудил с военными возможность нанесения ударов за линию фронта
Президент Украины Владимир Зеленский обсудил с военными на заседании ставки возможность Вооруженных сил (ВСУ) бить за линию фронта. Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом он сообщил в Telegram.
«Много внимания уделили возможностям наносить удары за линию фронта. Проанализировали эффективность наших дронов разных типов, а также тактики русской армии в отношении беспилотников. Оценили результативность [средств] РЭБ (радиоэлектронной борьбы) и других методов борьбы с БПЛА», — написал Зеленский.
По словам главы государства, в ходе заседания с докладами выступили главнокомандующий ВСУ Александр Сырский и начальник Генштаба украинской армии Анатолий Баргилевич. Президент также рассказал про обсуждение ракетной программы. Он уточнил, что в настоящее время Киев работает над уменьшением зависимости Украины от западных ракет.