ԵՐԵՎԱՆ,16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նյու Յորքում հուլիսի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՄԱԿ կայուն զարգացման օրակարգի և նպատակների ու թիրախների իրականացման առաջընթացն ամփոփող ՀՀ երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր ելույթում ասել է.
«Ուրախ եմ հանդես գալ այս Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին և ներկայացնել Հայաստանի երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը:
Նախորդ չորս տարիներն աննախադեպ էին՝ պայմանավորված համավարակով, ագրեսիայով, էթնիկ զտումով և փախստականների ճգնաժամով: Չնայած այս բացասական զարգացումները կարող էին խաթարել «2030թ. օրակարգի» իրականացման ուղղությամբ ջանքերը, Հայաստանն ապացուցեց, որ հնարավոր է իրականացնել կայուն զարգացման նպատակների խոստումը և առաջընթացի, բարգավաճման և խաղաղության հույս ստեղծել:
Հետևաբար, Հայաստանի 3-րդ ազգային զեկույցը դիմակայունության, մարդասիրական գործողությունների և կայուն զարգացման նպատակներն իրական օգուտների վերածելու և ավելի լավ կառուցելու հաստատուն ջանքերի ճանապարհն է՝ երկրում և տարածաշրջանում խաղաղության և արդարության վրա էական ազդեցությամբ։ Այն մարդասիրական գործողությունների, զարգացման և խաղաղության միջև կապի՝ «2030թ. օրակարգի» կյանքի կոչման վրա ազդեցության իրական ժամանակում տեղի ունեցող օրինակ է:
Թույլ տվեք ամփոփ ներկայացնել մարդասիրական, զարգացման և խաղաղության բաղադրիչներից յուրաքանչյուրը, դրանց միջև կապն ու և կայուն զարգացման նպատակների իրականացման ճանապարհին փոխազդեցությունը:
Մարդասիրական գործողություններ.  Մինչ Հայաստանը պայքարում էր COVID-19 համավարակի հետևանքների դեմ՝ Հայաստանը բախվեց մեկ այլ աղետի։ 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիան, 10 ամիս տևած շրջափակումը, սովը և 2023 թվականին տեղի ունեցած էթնիկ զտումը խլեցին հազարավոր կյանքեր և հանգեցրին զանգվածային ավերածությունների ու հումանիտար ճգնաժամի: Ավելի քան 115 000 բռնի տեղահանված փախստականներ՝ տարածաշրջանի ամբողջ բնիկ բնակչությունը, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված էին փախչել Հայաստան՝ հալածանքների և  ոճրագործությունների սպառնալիքի ներքո։
2023թ. հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ շնորհվեց Լեռնային Ղարաբաղից ժամանած փախստականներին՝ նրանց տրամադրելով սոցիալական պաշտպանության հասանելի մեխանիզմներ, առողջապահական, կրթական և հոգեբանական ծառայություններ: Կառավարության ջանքերը և հայ հասարակության շրջանում համերաշխությունը կարևոր դեր են խաղացել փախստականների անհապաղ և միջնաժամկետ կարիքների լուծման գործում: Ազգային բյուջեից արդեն ծախսվել է ավելի քան 160 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը տրամադրվել է բնակարանների, սննդի և այլ առաջնահերթ կարիքների ապահովման նպատակով` ուղղակի դրամական աջակցության և այլ համանման մեխանիզմների միջոցով: Ներկայիս փուլում Կառավարությունը մեկնարկել է երկարաժամկետ բնակարանային ապահովման ծրագիր, ինչպես նաև ձեռնարկում է կոնկրետ քայլեր՝ փախստականների զբաղվածության ապահովման խնդիրները հասցեագրելու ուղղությամբ, որոնց 1/3-ը՝ ուսուցիչներ, բուժաշխատողներ, ձեռներեցներ, արդեն զբաղվածություն են գտել կամ սկսել  իրենց սեփական բիզնեսը:
Ի հավելումն վերոնշյալ մարտահրավերներին, 2021թ. և 2022թ. Հայաստանի Հանրապետությունը բախվեց լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի և իր ինքնիշխան տարածքների օկուպացիային, որն իր հերթին հանգեցրեց ներքին տեղահանման և սահմանակից շրջաններում ապրող մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների։
Երբ վերջնականացվում էր այդ զեկույցը, Հայաստանը վերապրեց մեկ այլ՝ աննախադեպ բնապահպանական աղետ. 2024թ. մայիսին Հայաստանի Լոռի և Տավուշ մարզերում սաստիկ հեղեղումների հետևանքով էականորեն տուժեցին 9 քաղաքային և 28 գյուղական համայնքներ, մեծ վնասներ հասցվեց քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։
Զարգացում. Չնայած այս բոլոր դժվարություններին, Հայաստանը պահպանեց առաջընթացի և կայուն զարգացման հաստատուն տեմպը։ Ինստիտուցիոնալ առումով Հայաստանի զարգացման հիմնական առաջնահերթությունները ձևակերպվել են Հայաստանի վերափոխման՝ մինչև 2050թ. ռազմավարության մեջ, որն ուղղված է աղքատության վերացմանը, մթերային անվտանգության, մարդկային զարգացման և շրջակա միջավայրի համար բարենպաստ տնտեսական աճի խթանմանը։
Կարևոր տնտեսական բարեփոխումները, արդյունավետ ֆիսկալ քաղաքականությունը և գնաճի թիրախավորումը նպաստեցին տնտեսության՝ մինչև երկնիշ ՀՆԱ-ով կայուն աճին և երկրի սոցիալ-տնտեսական պատկերի ընդհանուր բարելավմանը: Սա հնարավորություն տվեց կառավարությանը կատարել իր խոստումը՝ ոչ մեկին չթողնել հետևում: Այս համատեքստում, սոցիալական արտակարգ աջակցության համակարգի ստեղծումը կարևոր նախաձեռնություն է եղել: Համակարգը, շարունակելով սոցիալական օգնություն տրամադրել ամենախոցելի խմբերին, նպատակ ունի նրանց հնարավորություն տալ եկամտի ստեղծման միջոցով հասնել ինքնաբավության:
Հայաստանում ընդհանուր գործազրկության մակարդակը 2020-2022 թվականներին նվազել է. 2020 թվականի 18.2 տոկոսից 2022 թվականին այն նվազել է մինչև 13.5 տոկոս, իսկ ազգային աղքատության շեմից ցածր բնակչության տոկոսը1.1 տոկոսից նվազել է մինչև 0.8 տոկոս՝ հազարավոր մարդկանց դուրս բերելով աղքատության շեմից:
Հայաստանը հանձնառու է կառուցել գիտելիքահեն և ներառական տնտեսություն։ Բարձր կրթություն ստացած և տաղանդավոր բնակչությունը մշտապես եղել է մեր երկրի մրցակցային առավելությունը։ Առաջնորդվելով այս մոտեցմամբ, կրթությանը հատկացված ռեսուրսները վերջին չորս տարում ավելացվել են ավելի քան 25 տոկոսով։
Նպատակ ունենալով ապահովել որակյալ կրթություն՝ Կառավարությունը ներդրել է մասնագետների արժանիքի վրա հիմնված փոխհատուցման սխեման և առաջընթաց է գրանցել մինչև 2026 թվականը 300 դպրոց և 500 նախադպրոցական հաստատություն կառուցելու և վերանորոգելու իր հանձնառության կյանքի կոչման ուղղությամբ։ Դպրոցականների բավարար սնուցումն ապահովելու նպատակով կառավարությունը պետականացրել և Հայաստանի 10 մարզերում հաջողությամբ իրականացնում է «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրը։
Հայաստանի կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում ՍՏԵՄ կրթությանը և համապատասխան հարթակներին՝ որպես կապող օղակ դեպի բարձրագույն կրթություն և հետագայում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերություն։ Այստեղ ցանկանում եմ ներկայացնել նաև «Ակադեմիական քաղաքի» կառուցման վերջին նշանակալից նախաձեռնությունը, որը կապահովի կրթության, հետազոտության և արդյունաբերության միջև փոխկապակցվածություն և սիներգիա:
Հայաստանը մշակել է կանաչ անցման համապարփակ օրակարգ՝ հավասարապես կենտրոնանալով կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմացման ջանքերի վրա: Մասնավորապես, 2021 թվականին մեր երկիրն ընդունել է իր 2030 թվականի համար ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները՝ պարտավորվելով մինչև 2030 թվականը 1991 թվականի մակարդակների համեմատությամբ 40%-ով կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները, ինչպես նաև ավելացնել կանաչ էներգիայի արտադրության բաժինը և այլ դրույթներ։ Փարիզի համաձայնագրի դրույթների իրականացման համակարգման և մոնիտորինգի համար կառավարությունը ստեղծել է միջգերատեսչական համակարգման խորհուրդ։ Երկրի կանաչ անցման հետ կապված մեկ այլ կարևոր նախաձեռնություն է «Կանաչ Հայաստան» հարթակը, որի նպատակն է ապահովել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն կանաչ անցման հարցում հիմնական զարգացման գործընկերների հետ։
Համաձայն միջազգային միջուկային անվտանգության չափանիշներին՝ երկրի ատոմակայանի ամենամեծ վերանորոգումն ու արդիականացումը նաև կարևոր նշանակություն ունի երկրի ածխածնային չեզոք զարգացման համար։ Բացի այդ, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներդրումները, որոնց նպատակն է մինչև 2030 թվականն առնվազն երեք անգամ ավելացնել արևային էներգիայի արտադրության բաժինը՝ հասցնելով այն 15%-ի, գտնվում են կառավարության օրակարգում։
Խաղաղություն տանը. Հայաստանի կառավարությունը վճռական է խաղաղության հասնելու իր ջանքերում ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ տարածաշրջանում։ Մենք խորապես հավատում ենք, որ կայուն զարգացման կարելի է հասնել միայն ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտների, մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության, արդարության ու հասարակության և տարածաշրջանային խաղաղության ամուր հիմքի վրա:
Հավատալով քաղաքացիների ձայնին և ընտրություններին` որպես ներքին քաղաքական ճգնաժամերի լուծման ամենախաղաղ ու քաղաքակիրթ ճանապարհ, 2021 թվականին Հայաստանի կառավարությունը որոշեց անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, անկախ այն ծայրահեղ անվտանգային մարտահրավերներից, որոնց բախվում էր երկիրը։ Հարկ է նշել, որ այդ ընտրությունները միջազգային բոլոր հեղինակավոր դիտորդական առաքելությունների կողմից կրկին գնահատվեցին որպես լիովին ազատ և արդար։ Այդ ընտրությունները վերահաստատեցին, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի է։
Հիմնվելով ժողովրդի կամքի վրա՝ կառավարությունը շարունակել է կառավարման և դատական համակարգերի խոշոր բարեփոխումները, ժողովրդավարական հաստատությունների և սոցիալական պաշտպանության ամրապնդումը, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարը. դրանք Հայաստանի առաջնահերթություններից են՝ անկախ արդեն իսկ գրանցված ձեռքբերումներից:
Հայաստանը հետևողականորեն խթանում է կանանց և աղջիկների իրավունքները, նրանց դերի ամրապնդումն ու ակտիվ մասնակցությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում որոշումների կայացման գործընթացներում՝ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ ազգային մակարդակներում: Նշանակալի է, որ կանայք ղեկավար պաշտոններ են զբաղեցնում օրենսդիր և գործադիր մարմիններում՝ ունենալով շարունակաբար աճող ներկայացվածություն անվտանգության և իրավապահ մարմիններում:
Ժողովրդավարական կայունությունը նույնպես կարևոր դեր է խաղացել կառավարության՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելուն միտված նախաձեռնությունների նկատմամբ հասարակական ամուր աջակցության ապահովման գործում:
Խաղաղություն տարածաշրջանում. Այստեղ կցանկանայի անդրադառնալ եզրափակիչ, բայց իրականում մեր երկրի համար վերջին տարիների ամենակարևոր նախաձեռնությանը՝ միտված մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Հայաստանն անկեղծորեն ներգրավվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի կնքման գործընթացում՝ հիմնվելով միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքի և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա պետական ​​սահմանի սահմանազատման վրա։ Գործընթացը ներառում է նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության, ինչպես նաև հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների նկատմամբ լիարժեք հարգանքի վրա։
Այս պատկերացմամբ Հայաստանը նախաձեռնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի և հարևան երկրների միջև՝ այդպիսով տարածաշրջանի հարաբերությունների ամբողջ տրամաբանությունը հակամարտությունից փոխակերպելով դեպի փոխադարձ շահավետ համագործակցություն։
Հայաստանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման ուղղությամբ, ինչը հաջողության հասնելու պարագայում հասկանալիորեն դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա:
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ հիմնվելով երրորդ կամավոր զեկույցի արդյունքների վրա՝ Հայաստանը կշարունակի իր ջանքերը կառուցվածքային սահմանափակումները և խոցելիությունը հաղթահարելու ուղղությամբ: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, գենդերային հավասարության առաջմղումը և ամենախոցելի խմբերին հատուկ ուշադրությունը կլինեն մեր ապագա գործողությունների հենասյունը՝ կայուն զարգացման նպատակների իրագործման և 2030 թվականից հետո գործողությունների նախապատրաստման համար»:
Ելույթից հետո արձագանքով և հարցադրումներով հանդես են եկել ներկայացնող այլ երկրների ներկայացուցիչներ՝ լայն աշխարհագրական ընդգրկումով, մասնավորապես Գերմանիայից, Հունաստանից, Հնդկաստանից, Լիտվայից, Մեքսիկայից, Լիբանանից, Ուզբեկստանից, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։ Նախարար Միրզոյանը սահմանված ժամկետում պատասխանել է գործընկերներին հետաքրքրող հարցերին։

Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 15 июля в Нью-Йорке представил 3-й Добровольный национальный обзор Армении (ДНО), в котором подытожен прогресс в реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, включая ее цели и задачи.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своей речи министр Мирзоян отметил:
«Уважаемый председатель,
Я рад выступить на политическом форуме высокого уровня и представить 3-й Добровольный национальный обзор Армении.
Последние четыре года были беспрецедентными из-за пандемии, актов агрессии, этнических чисток и кризиса беженцев. Хотя эти негативные события потенциально могут свести на нет усилия по реализации Повестки дня на период до 2030 года, Армения доказала, что можно выполнить обещания ЦУР и создать надежду на прогресс, процветание и мир.
Таким образом, 3-й ДНО Армении посвящен опыту устойчивости, гуманитарной деятельности и настойчивым усилиям по превращению ЦУР в реальные выгоды и восстановлению по принципу «лучше, чем было», с сильным влиянием на мир и справедливость в стране и в регионе. Это реальный пример влияния связи между гуманитарной деятельностью, развитием и миром на достижение Повестки дня на период до 2030 года.
Позвольте мне представить краткий обзор каждого из элементов взаимосвязи гуманитарной помощи, развития и мира, а также их взаимодействия в опыте Армении по реализации ЦУР.
Гуманитарные действия: Борясь с последствиями пандемии Covid-19, Армении пришлось столкнуться с еще одним бедствием. Масштабная военная агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха осенью 2020 года, 10-месячная блокада, голод и этническая чистка региона в 2023 году унесли тысячи жизней, вызвали массовые разрушения и гуманитарный кризис. Более 115 тысяч вынужденных переселенцев – все коренное население региона – за несколько дней бежали в Армению под угрозой преследований и зверских преступлений.
26 октября 2023 года решением правительства беженцам из Нагорного Карабаха был предоставлен статус временной защиты, предоставляющий беженцам доступ к механизмам социальной защиты, здравоохранению, образованию и психосоциальным услугам. Усилия правительства и солидарность армянского общества сыграли важную роль в удовлетворении неотложных и среднесрочных потребностей беженцев. Более 160 миллионов долларов США уже потрачено из государственного бюджета на проживание, питание и другие необходимые нужды посредством прямой денежной помощи и других соответствующих механизмов. На данном этапе правительство запустило долгосрочную жилищную программу, а также предпринимает конкретные шаги по решению вопросов трудоустройства беженцев, 1/3 из которых - учителя, медицинские работники, предприниматели - уже трудоустроены или открыли собственный бизнес.
Помимо вышеперечисленных вызовов, в 2021 и 2022 годах Республика Армения столкнулась с широкомасштабной военной агрессией и оккупацией ее суверенных территорий, что, в свою очередь, привело к внутреннему перемещению и серьезным нарушениям прав людей, проживающих в приграничных регионах.
На момент завершения подготовки 3-го ДНО Армении для представления, Армения столкнулась с еще одним беспрецедентным климатическим бедствием из-за проливных дождей и сильного наводнения в мае 2024 года в Лорийской и Тавушской областях Армении, что нанесло значительный ущерб 9 городским и 28 сельским общинам, а также критически важным гражданским инфраструктурам населенных пунктов.
Следующий компонент – Развитие: Несмотря ни на что, Армения сохранила устойчивые темпы прогресса и устойчивого развития.
Институционально основные приоритеты развития Армении были сформулированы в Стратегии трансформации Армении до 2050 года, направленной на искоренение бедности, содействие продовольственной безопасности, стимулирование человеческого развития и экологически безопасный экономический рост.
Крупные экономические реформы, эффективная налогово-бюджетная политика и таргетирование инфляции способствовали устойчивому росту экономики с двузначным ВВП и общему улучшению социально-экономических перспектив страны. Это позволило правительству выполнить свое обещание никого не оставить без внимания. В этом отношении ключевым мероприятием стало создание системы чрезвычайной социальной поддержки. Система, продолжая оказывать социальную помощь наиболее уязвимым слоям населения, концептуально направлена на то, чтобы дать им возможность перейти от социальной зависимости к самодостаточности посредством получения дохода.
Общий уровень безработицы в Армении в период с 2020 по 2022 год снизился с 18,2 процента в 2020 году до 13,5 процента в 2022 году, а процент населения, живущего за национальной чертой бедности, снизился с 1,1 процента до 0,8 процента, подняв тысячи людей выше порога черты бедности.
Армения привержена построению основанной на знаниях и инклюзивной экономики. Высокообразованные и талантливые люди всегда были конкурентным преимуществом нашей страны. Учитывая это, за последние четыре года выделение ресурсов на образование выросло более чем на 25 процентов.
Стремясь обеспечить качественное образование, правительство ввело систему вознаграждения специалистов по заслугам и продолжает выполнять свои обязательства по строительству и реконструкции 300 школ и 500 дошкольных учреждений к 2026 году. Чтобы обеспечить достаточное питание школьников, правительство национализировало и успешно реализует «Программа школьного питания» в 10 регионах Армении.
Правительство Армении уделяет особое внимание STEM-образованию и соответствующим платформам как связующему звену с высшим образованием, а затем и с индустрией высоких технологий. Здесь позвольте мне также представить недавнюю важную инициативу по строительству Академического города, которая обеспечит согласованность и синергию между образованием, исследованиями и промышленностью.
Армения разработала комплексную программу перехода к «зеленой» экономике, уделив равное внимание смягчению последствий изменения климата и усилиям по адаптации. В частности, в 2021 году страна приняла на национальном уровне действия на 2030 год с обязательством сократить выбросы парниковых газов на 40% к 2030 году по сравнению с уровнями 1991 года, а также увеличить долю производства зеленой энергии и другие положения. Для координации и контроля за выполнением положений Парижского соглашения правительством создан межведомственный координационный совет. Еще одним важным мероприятием, связанным с переходом к «зеленой» стране, является платформа «Зеленая Армения», целью которой является обеспечение политического диалога на высоком уровне с ее основными партнерами по развитию для перехода к «зеленой» стране.
Крупнейшая реконструкция и капитальный ремонт атомной электростанции страны в соответствии с международными стандартами ядерной безопасности также является ключом к углеродно-нейтральному развитию страны. Кроме того, инвестиции в сектор возобновляемой энергетики с амбициозной целью утроить долю производства солнечной энергии до как минимум 15% к 2030 году занимают важное место в повестке дня правительства.
Мир дома: Правительство Армении последовательно прилагает усилия по достижению мира как дома, так и в регионе. Мы твердо верим, что устойчивое развитие может быть достигнуто только на прочной основе сильных демократических институтов, защиты основных прав человека, справедливости, мира в обществе и в регионе.
Искренне веря в то, что мнение граждан и выборы являются наиболее мирным и цивилизованным способом разрешения внутриполитических кризисов, правительство Армении в 2021 году решило провести досрочные парламентские выборы, несмотря на чрезвычайные проблемы безопасности, с которыми столкнулась страна. Примечательно, что эти выборы в очередной раз были отмечены всеми авторитетными международными наблюдательными миссиями как полностью свободные и честные. Эти выборы еще раз подтвердили, что демократия в Армении необратима.
Основываясь на воле народа, правительство продолжило масштабные реформы в системе управления и судебной системы, а также укрепление демократических институтов и социальной защиты, бескомпромиссную борьбу с коррупцией, которые являются одними из главных приоритетов для Армении, несмотря на уже достигнутые достижения.
Армения также последовательно продвигает права женщин и девочек, расширение их прав и значимое участие в процессах принятия решений во всех сферах общественной жизни – как на региональном, так и на национальном уровне. Примечательно, что женщины занимают руководящие должности в законодательных и исполнительных органах власти, при этом их представительство в силовых структурах постоянно увеличивается.
Демократическая устойчивость также сыграла важную роль в обеспечении сильной общественной поддержки инициатив правительства по достижению мира в регионе.
Мир в регионе: Это подводит меня к последнему, но, по сути, самому важному начинанию нашей страны за последние годы — достижению долгосрочного мира и стабильности в нашем регионе.
Армения искренне заинтересована в заключении соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений с Азербайджаном, основанного на принципах взаимного признания территориальной целостности друг друга и делимитации государственной границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, а также разблокирования региональной транспортной инфраструктуры, основанного на полном уважении суверенитета и юрисдикции стран, а также принципов равенства и взаимности.
Понимая это, Армения инициировала проект «Перекресток мира». Этот проект направлен на развитие связей между Арменией и соседними странами, трансформируя тем самым всю парадигму отношений в регионе от конфронтации к взаимовыгодному сотрудничеству.
Армения также постоянно предпринимает значительные усилия по полной нормализации отношений, установлению дипломатических отношений и открытию границ с Турцией, что в случае успеха, по понятным причинам, окажет огромное положительное влияние на регион.
В заключение я хотел бы подчеркнуть, что на основе уроков, извлеченных из 3-го ДНО, Армения продолжит свои усилия по преодолению структурных ограничений и уязвимостей. Продвижение демократии, прав человека, верховенства закона, гендерного равенства и особого внимания к наиболее уязвимым слоям населения послужат основой для наших будущих действий по достижению ЦУР и подготовке к действиям на период после 2030 года.
После выступления министра Мирзояна делегаты стран, представляющих широкий географический охват, дали свои оценки и задали вопросы по различным аспектам реализации ЦУР. В список стран вошли Германия, Греция, Индия, Литва, Мексика, Ливан и Узбекистан, а также представители гражданского общества.