ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներից Հայաստանում վերապատրաստվող ուսուցիչներն իրենց երկրում կդասավանդեն Հայոց ցեղասպանության պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ ամերիկացի 15 ուսուցիչ մասնակցում է ամերիկյան «Genocide Education Project» կազմակերպության ծրագրին, որն իրականացվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ։ Տասնօրյա տևողությամբ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում է ամերիկացի ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիր, որի նպատակն է իրական փաստերի և արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրմամբ կազմակերպված դասընթացների միջոցով հենց ամերիկացի ուսուցիչներին ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության պատմությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «The Genocide Education Project» կազմակերպության գործադիր տնօրեն, ամերիկահայ Ռոքսան Մաքասջյանը մանրամասնեց, որ կառույցը ստեղծվել է մոտ 25 տարի առաջ։
Ռոքսան Մաքասջյան
«Ես Սան Ֆրանցիսկոյից եմ: Տարիներ առաջ մենք մի խումբ մարդկանցով ցանկացանք իմանալ, թե ինչպե՞ս են ամերիկյան դպրոցներում դասավանդվում Հայաստանի և հատկապես Հայոց ցեղասպանության պատմությունը։ Խոսքը ոչ թե հայկական դպրոցների, այլ հենց ամերիկյան դպրոցների մասին է։
Տարիներ առաջ Կալիֆորնիա նահանգում օրենք ընդունվեց, որի համաձայն՝ Հայոց ցեղասպանության մասին պետք է պատրաստվեին նյութեր և դասավանդվեին ամերիկյան դպրոցներում, սակայն, երբ որոշ ժամանակ անց մենք ցանկացանք հասկանալ, թե դասավանդվո՞ւմ է արդյոք նման բան դպրոցներում, տեսանք, որ, ցավոք սրտի, այդ ուղղությամբ աշխատանքներ չեն իրականացվում»,-նշեց Մաքասջյանը՝ հավելելով, որ դրա պատճառներից մեկը եղել է այն, որ այդ նպատակի համար դրամական միջոցներ չեն տրամադրվել, և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ չեն պատրաստվել նյութեր, չեն պատրաստվել նաև դասավանդող ուսուցիչներ։
Նրա խոսքով՝ հենց այս հանգամանքից ելնելով էլ իրենց մոտ ծնվել է մի գաղափար, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է եղել ստեղծել մի կազմակերպություն, որը կօգնի դպրոցներին և ուսուցիչներին ունենալ թեմայի շուրջ համապատասխան նյութեր և պատրաստված կադրեր, ովքեր պատշաճ կերպով կներկայացնեն ու կդասավանդեն Հայոց ցեղասպանության պատմությունը:
«ԱՄՆ-ում, ընդհանրապես, արդեն 15-16 տարեկան երեխաներն ավագ դպրոցներում ուսումնասիրում են Համաշխարհային պատմություն առարկան, սակայն Հայոց ցեղասպանության ժամանակահատվածն ու իրականությունը դրա մասին մնում են ոչ պատշաճ ուսումնասիրված: Հետևաբար, որոշեցինք, որ հենց մենք պետք է նման դասընթացներ պատրաստենք: Այդ հարցով դիմեցինք Սան Ֆրանցիսկոյի դպրոցների ընդհանուր տնօրինությանը՝ առաջարկելով մեր ծառայությունը, որպեսզի իրականացնենք նման դասընթացներ հենց ուսուցիչների հետ: Արդեն 2004-2005 թվականներին մենք իրականացրեցինք ուսուցիչների հետ առաջին դասընթացները: Շուրջ մեկ տարի շատ ինտենսիվ աշխատանք կատարեցինք Սան Ֆրանցիսկոյի դպրոցների ուսուցիչների հետ՝ ստեղծելու համար Հայոց Ցեղասպանության դասավանդման առավել հարմար տարբերակ: Իրականացված աշխատանքը շատ մեծ արդյունավետություն ունեցավ, և նույնիսկ մասնակից ուսուցիչները զարմանք արտահայտեցին՝ ասելով, որ իրենք մշտապես ցանկացել են անդրադառնալ այդ թեմային, սակայն չեն իմացել, թե որտեղից կարելի է սկսել»,-պատմեց կազմակերպության գործադիր տնօրենը և հավելեց, որ դրա պատճառն այն է, որ Հայոց ցեղասպանության պատմության վերաբերյալ մշտապես գոյություն է ունեցել շատ լուրջ հակաքարոզչություն, և ամերիկացի ուսուցիչները հաճախ չեն կարողանում կողմնորոշվել, թե որտեղից կարող են գտնել հավաստի և ճշմարիտ տեղեկատվություն պատմության վերաբերյալ:
Մաքասջյանը զրույցի ընթացքում նշեց. «Հասկանալով, որ այդ համակարգը կարող է արդյունավետություն ունենալ՝ որոշեցինք դա շարունակական դարձնել: Տարիներ շարունակ մենք այս աշխատանքը իրականացրել ենք սկզբում Սան Ֆրանցիսկոյում, այնուհետև էլ արդեն սկսեցինք տարածել այն ԱՄՆ-ի մյուս նահանգներում: Սակայն հասկացանք, թե ինչ մեծ նշանակություն կունենա այս ծրագիրը, եթե ամերիկացի ուսուցիչները հենց տեղում՝ Հայաստանում ստանան համապատասխան գիտելիքներ:
Նրա խոսքով՝ սա արդեն երրորդ տարին է, ինչ ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանում՝ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում և վերջինիս աջակցությամբ, որը ի սկզբանե մեծ շահագրգռվածություն է ցուցաբերել ծրագրի անցկացման նկատմամբ:
Անդրադառնալով ծրագրի մասնակից ուսուցիչների ընտրության առանձնահատկություններին՝ տիկին Մաքասջյանը նշեց, որ դա բավականին բարդ գործընթաց է:
Նա մանրամասնեց, որ մասնակիցները պետք է փաստեն, որ իրենք տարիների ուսուցչական փորձ ունեն, գոնե փոքր-ինչ տեղեկացված են նյութի մասին և որոշ ժամանակ արդեն իսկ դասավանդել են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, քանի որ ծրագիրը չի կարող մասնակից դարձնել մի ուսուցչի, ով բացարձակ ոչ մի գիտելիք չունի թեմայի վերաբերյալ: Բացի այդ, նրանք պետք է հստակ ցույց տան, որ իսկապես հետաքրքրված են Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրմամբ և ցանկանում են խորացնել իմացությունն այդ թեմայի շուրջ:
«Ամենակարևորն այն է, որ մասնակիցները ծրագրի ավարտից հետո կարողանան դասապլան կազմել ստացած գիտելիքների հիման վրա և այն ներկայացնել ոչ միայն իրենց աշակերտներին, այլև գործընկեր ուսուցիչներին, քանի որ դա ծրագրի պահանջներից մեկն է. 10-օրյա ծրագրի ավարտից հետո նրանցից յուրաքանչյուրը պետք է իր հերթին այս նյութը դասավանդի 20 այլ ուսուցիչի: Սրանով մենք նպատակ ունենք շատ ավելի մեծ տարածում հաղորդել Հայոց ցեղասպանության մասին իրականությանը»,-ասաց նա՝ տեղեկացնելով, որ հիմա ծրագիրն ունի արդեն 45 մասնակից, ովքեր 3 տարվա ընթացքում անցել են այս ծրագիրը և տարածված են ԱՄՆ-ի 29 նահանգներում: Նա հավելեց, որ սա նշանակում է՝ նրանք այդքան շատ նահանգներում արդեն հարյուրավոր և հազարավոր ուսուցիչների և աշակերտների մոտ տարածել են ծրագրի նյութերը:
Մաքասջյանի գնահատմամբ՝ այս աշխատանքն իր համար ունի արդեն ռազմավարական նշանակություն, քանի որ ծրագրի միջոցով դասընթացները հասնում են ահռելի թվով ուսուցիչների և դասավանդողների:
Եզրափակելով միտքը՝ Ռոքսան Մաքասջյանը նշեց, որ ծրագրի ավարտից հետո ևս շարունակվում է հետևողական աշխատանք կատարվել ծրագրի մասնակիցների նկատմամբ՝ վերջիններիս հետ լինելով անդադար կապի մեջ:
Նա նաև հավելեց, որ դրամահավաքների միջոցով հնարավոր կլինի պահպանել ծրագրի ամենամյա շարունակականությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր հերթին ասաց, որ թանգարանը շատ է կարևորում այս ծրագիրը, քանի որ դրա միջոցով հնարավորություն է ստեղծվում Ցեղասպանության հարցը Միացյալ Նահանգներում քաղաքական հարցից բերել կրթական դաշտ։ Նրա կարծիքով՝ սա նշանակում է, որ ավելի մեծ հիմքեր են առաջանում, որպեսզի ԱՄՆ-ի բնակչության մոտ Հայոց ցեղասպանության մասին հիշողությունը և պատմությունն ավելի խորն ու հիմնավոր լինեն, ուստի այդ առումով սա խիստ կարևոր է նաև քաղաքական դաշտում հարցն առաջ տանելու համար։
«Այդ իսկ պատճառով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հենց սկզբից ծրագրի նկատմամբ մեծ շահագրգռվածություն ցուցաբերեց։ Սա այն վայրն էր, որտեղ այդ դասընթացը պետք է անցկացվեր և որտեղ ուսուցիչներն ավելի լավ կհասկանային Հայոց ցեղասպանությունը՝ այցելելով հուշահամալիր, ժամանակ անցկացնելով թանգարանում, ինչպես նաև ծանոթանալով թանգարանում առկա նյութերի հետ, ինչը նրանց կրթական ծրագրերի համար շատ կարևոր է»,-ասաց թանգարանի տնօրենը՝ հավելելով, որ բացի դրանից, թանգարանի գիտաշխատողները ևս ներգրավված են այս ծրագրի մեջ:
Նա տեղեկացրեց, որ ծրագրի օտարազգի մասնակիցների համար առանձին դասախոսություններ են կազմակերպելու. «Օրինակ՝ Ցեղասպանության հուշահամալիրի մասին մեր նախկին տնօրեն պարոն Մարությանը դասախոսություն է կարդացել նրանց համար։ Տվյալ պարագայում ծրագրին մասնակցող ուսուցիչների նպատակը ոչ թե արխիվային նյութերի ուսումնասիրությունն է, այլ հասկանալն է, թե ի՞նչ արխիվային նյութեր կան, որոնք իրենց դասերի ժամանակ կարելի է օգտագործել»,-մանրամասնեց Գզոյանը։
Էդիտա Գզոյանը հույս հայտնեց, որ ծրագիրը կլինի շարունակական, քանի որ այն շատ մեծ արդյունավետություն ունի, որովհետև ծրագրին մասնակցող յուրաքանչյուր ուսուցիչ պարտավորված է լինում ԱՄՆ վերադառնալուց հետո իր ստացած գիտելիքներով և փորձառությամբ կիսվել 20 այլ ուսուցչի հետ, վերջիններս էլ՝ այլ ուսուցիչների հետ։
«Ծրագիրը կարևոր է այն առումով, որ այս տարբերակով մենք կարողանում ենք լայն տարածում հաղորդել Հայոց ցեղասպանության պատմությանը։ Այս գործում, բնականաբար, խիստ կարևոր է հենց անհատ ուսուցիչների դերակատարությունը», - նկատեց Գզոյանը՝ կարևորելով այն հանգամանքը, որ նմանատիպ ծրագրերը հնարավոր լինի իրականացնել ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև այլ երկրներում՝ տարածելու համար իրականությունը Հայոց ցեղասպանության մասին։
Ծրագրի մասնակիցներից մեկը՝ Հեյդի Օմլերը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ներկայացնում է Մեն նահանգը և հանդիսանում է ավագ դպրոցի հասարակագիտության ուսուցիչ. «Ես դասավանդում եմ արդեն 25 տարի։ Շատ ոգևորված եմ այս ծրագրի մաս լինելու համար: Ես նախկինում դասավանդել եմ Հայոց ցեղասպանության մասին, դասավանդում եմ նաև Հոլոքոստի մասին: Բայց ես այնքան ավելին եմ սովորել, որ պատրաստվում եմ ավելացնել այն դասերը, որոնք արդեն անում եմ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է հայերին Ցեղասպանությունից փրկողներին, մարդկանց, ովքեր փորձել են օգնել հայերին: Եվ հետո նաև մի փոքր ավելին Հայոց ցեղասպանության ժխտման մասին, որը, կարծում եմ՝ կարևոր է նաև այն ավելի խորը լուսաբանելու համար: Անհամբեր սպասում եմ ԱՄՆ տեղեկություն տանելու այն մասին, թե ինչ է հիմա կատարվում Հայաստանի տարածքի հետ: Կարծում եմ, որ շատ ուսանողներ դա կտեսնեն որպես կապ ներկայի և անցյալի միջև, այլ ոչ թե պարզապես ավելի քան 100 տարի առաջվա պատմական իրադարձություն»:
Նա հաղորդեց, որ Միացյալ Նահանգներում դասավանդելու ընթացքում հնարավորություն կունենա կիսել ստացած գիտելիքներն իր գործընկերների հետ՝ ոչ միայն հասարակագիտության ուսուցիչների, այլ նաև անգլերենի ուսուցիչների հետ:
«Դասընթացները և դասավանդողները գերազանց են։ Նրանք շատ բանիմաց են: Նրանք շատ, շատ բաց են մեր հարցերին պատասխանելու համար: Եվ մեզանից շատերը հարցեր ունեն: Մենք բոլորս ուսուցիչներ ենք։ Մենք մոտավորապես նույն բաներն ենք սովորեցնում: Մենք շատ զբաղված ենք գրառումներ անելով և միմյանց հետ մեր հարցերով կիսվելով: Եվ պարզապես թարմացնող է լինել մի խումբ մարդկանց հետ, ովքեր ուսումնասիրում են նույն բաները և ովքեր ցանկանում են վերցնել այս գիտելիքներն ու դրանով ինչ-որ դրական բան անել»,- ասաց ծրագրի մասնակիցը:
«Genocide Education Project» կազմակերպության ծրագրի մասնակիցներից Քրիս Դիերն էլ իր հերթին կարծիք հայտնեց, որ անցկացվող դասընթացներն անհավանական հետաքրքիր փորձառություն են տալիս մասնակիցներին՝ ծանոթացնելով Հայաստանի պատմությանը տարբեր կողմերից:
«Մինչ այժմ մենք այցելել ենք բազմաթիվ պատմական վայրեր, տարբեր վանքեր և եկեղեցիներ։ Մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Հայաստանը հիշում իր պատմությունը:
Ես պատմության ուսուցիչ եմ: Ավագ դպրոցում պատմություն եմ դասավանդում: Ես նաև դասավանդում եմ քոլեջում: Այն, ինչ ես ուզում եմ անել, դա Հայաստանի պատմությունը իմ ուսանողներին վերադարձնելն է»,-ասաց Քրիս Դիերը՝ շեշտելով, որ Հայաստանի պատմությունից ամերիկացիները ևս պետք է դասեր քաղեն:

Американские учителя, прошедшие переподготовку в Армении, будут преподавать в своей стране реальную историю Геноцида армян
Третий год подряд 15 американских учителей участвуют в программе американской организации Genocide Education Project, которая реализуется в сотрудничестве с Музеем-институтом Геноцида армян. В рамках десятидневной программы организован план обучения американских преподавателей, цель которого – представить американским учителям историю Геноцида армян посредством курсов с использованием реальных фактов и архивных документов.
В беседе с Арменпресс исполнительный директор The Genocide Education Project, американка армянского происхождения Роксан Макасджян уточнила, что структура была создана около 25 лет назад.
“Я из Сан-Франциско. Несколько лет назад мы с группой людей захотели узнать, как преподается в американских школах история Армении и особенно Геноцид армян. Речь не об армянских, а об американских школах.
Много лет назад в штате Калифорния был принят закон, согласно которому материалы о Геноциде армян должны были готовиться и преподаваться в американских школах, но спустя некоторое время, когда мы захотели понять, преподают ли эти темы в школах, мы увидели, что, к сожалению, никакая работа в этом направлении не ведется", - сказал Макасджян. По ее словам, одной из причин этого было то, что для этой цели не были выделены средства и не были подготовлены материалы о Геноциде армян, да и преподаватели тоже не были подготовлены.
В связм с этим обстоятельством, отметила она, и родилась идея о необходимости создания организации, которая бы помогала школам и учителям в обретении актуальных материалов по теме и готовила кадры, которые бы правильно преподносили и преподавали историю Геноцида армян.
“В США в основном 15-16-летние дети в старших школах изучают всемирную историю, но период и реальность Геноцида армян остаются недостаточно изученными. Поэтому мы решили, что именно мы должны подготовить такие курсы. С этим вопросом мы обратились к общей администрации школ Сан-Франциско, предложив свои услуги по реализации подобных курсов с учителями. Уже в 2004-2005 годах мы провели первые курсы с преподавателями.
Около года мы очень интенсивно работали с учителями школ Сан-Франциско, чтобы сформировать наиболее подходящий способ преподавания Геноцида армян. Проведенная работа была очень эффективной, даже преподаватели-участники выразили удивление, заявив, что всегда хотели затронуть эту тему, но не знали, с чего начать", - рассказала исполнительный директор организации. Говоря о причине подобного положения, она отметила, что всегда существовала очень серьезная контрпропаганда по поводу истории Геноцида армян, и американские учителя часто не знают, где они могут найти достоверную и правдивую информацию об этой истории.
В ходе беседы Макасджян отметила: “Понимая, что эта система может быть эффективной, мы решили сделать ее непрерывной. Мы годами вели эту работу сначала в Сан-Франциско, а затем уже начали распространять ее на другие штаты США. Вместе с тем мы поняли, насколько важной будет эта программа, если американские преподаватели получат соответствующие знания прямо в Армении.
По ее словам, программа реализуется в Армении уже третий год при поддержке и в Музее-институте Геноцида армян, который с самого начала проявил большой интерес к реализации этого проекта.
Касаясь особенностей отбора учителей, участвующих в программе, г-жа Макасджян отметила, что это достаточно сложный процесс. Участники должны доказать, что они имеют многолетний опыт преподавания, хотя бы немного осведомлены о материале и уже какое-то время преподавали тему Геноцида армян, потому что в программу не может входить преподаватель, у которого нет абсолютно никаких знаний предмета, уточнила она. Кроме того, они должны ясно продемонстрировать, что искренне заинтересованы в изучении Геноцида армян и хотят углубить свои знания по этому вопросу.
“Самое главное, что по окончании программы участники смогут составить на основе полученных знаний план урока и презентовать его не только своим ученикам, но и коллегам-преподавателям, так как это - одно из требований программы. По окончании 10-дневной программы каждый из них должен преподнести этот материал 20 другим учителям. Этим мы стремимся гораздо шире распространить правду о Геноциде армян", - сказала она, сообщив, что сейчас в программе уже 45 участников, которые прошли обучение в течение 3 лет и распределены по 29 штатам США. Она добавила, что это означает, что они уже распространили материалы программы среди сотен и тысяч учителей и студентов во многих штатах.
По словам Макасджян, эта работа имеет для нее стратегическое значение, поскольку благодаря программе курсы охватывают огромное число преподавателей и инструкторов.
Завершая мысль, Роксан Макасджян отметила, что и по окончании программы ведется последовательная работа с ее участниками, с ними поддерживается постоянный контакт. Она также добавила, что благодаря сбору средств можно будет поддерживать ежегодную непрерывность программы.
Директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян отметила, что Музей придает большое значение этой программе, поскольку она создает возможность перевести в США вопрос Геноцида армян из политического в образовательный. По ее мнению, это означает, что появляется больше оснований для того, чтобы знание истории Геноцида армян среди населения США было более глубоким и обоснованным, что очень важно для продвижения вопроса и в политическом поле.
“Поэтому Музей-институт Геноцида армян с самого начала проявил большой интерес к проекту. Это то место, где должен проходить курс и где учителя могут лучше понять историю Геноцида армян, посетив мемориал, проведя время в музее, а также ознакомившись с материалами музея, что очень важно для их образовательные программы", - рассказала директор музея, добавив, что кроме этого в этом проекте задействованы и научные сотрудники Музея.
Она сообщила, что для иностранных участников программы будут организованы отдельные лекции. “Например, наш бывший директор господин Марутян прочитал им лекцию о Мемориале Геноцида армян. В данном случае цель учителей, участвующих в программе, - не изучать архивные материалы, а понять, какие архивные материалы есть, которые можно использовать на своих занятиях", - уточнила Гзоян.
Эдита Гзоян выразила надежду, что программа будет непрерывной, поскольку она очень эффективна, ведь каждый преподаватель-участник программы по возвращении в США обязан поделиться полученными знаниями и опытом с 20 другими учителями, а те - с другими.
“Программа важна в том смысле, что благодаря ей мы сможем широко распространить историю Геноцида армян. Естественно, роль отдельных учителей в этом случае очень важна", - отметила Гзоян, подчеркнув, что подобные программы могут быть реализованы не только в США, но и в других странах для распространения правды о Геноциде армян.
Одна из участниц программы Хайди Омлер сообщила Арменпресс, что она представляет штат Мэн и работает учителем обществознания в средней школе:
“Я преподаю 25 лет. Очень рада быть частью этой программы. Ранее я преподавала историю Геноцида армян, а также преподаю историю Холокоста. Но я узнала настолько больше, что собираюсь дополнить проводимые уроки по истории Геноцида армян. Особенно, когда речь идет о тех, кто спасал армян в годы Геноцида, о людях, которые пытались помочь армянам. А затем еще немного об отрицании Геноцида армян, что, я думаю, также важно для более глубокого освещения темы. Я с нетерпением жду возможности донести до США информацию о том, что сейчас происходит на территории Армении. Я думаю, что многие студенты увидят в этом связь между настоящим и прошлым, а не просто историческое событие, произошедшее более 100 лет назад”.
Она сообщила, что, преподавая в США, у нее будет возможность поделиться полученными знаниями со своими коллегами, причем не только с учителями обществознания, но и с преподавателями английского языка.
“Курсы и преподаватели отличные. Они очень хорошо осведомлены. Они очень, очень открыты в ответах на наши вопросы. И у многих из нас возникают вопросы. Мы все учителя. Мы учим примерно одному и тому же. Мы очень заняты, делая заметки и делясь друг с другом вопросами. И просто приятно быть с группой людей, которые изучают одно и то же, хотят получить эти знания и сделать из них что-то позитивное”, - сказал один из участников программы.
Крис Дайер, один из участников программы Genocide Education Project, в свою очередь, выразил мнение, что проводимые курсы дают невероятно интересный опыт, знакомя их с историей Армении с разных сторон.
“Мы посетили множество исторических мест, различные монастыри и церкви. Мы видели, как Армения помнит свою историю. Я учитель истории. Я преподаю историю в средней школе. Я также преподаю в колледже. Что я хочу сделать, так это вернуть историю Армении моим ученикам", - сказал Крис Дайер, подчеркнув, что американцы также должны извлечь уроки из истории Армении.