Իրանագետը մեկնաբանել է Իրանի նորընտիր նախագահի առաջին արտաքին քաղաքական ուղերձները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի արտաքին քաղաքական ռազմավարությունը մշակվում է ոչ թե երկու, երեք կամ հինգ տարվա համար, այլ երկարաժամկետ կտրվածքով, հետևաբար տարածաշրջանային քաղաքականության համատեքստում այդ երկրի արտաքին քաղաքական գերակայությունների մեջ առաջիկայում, նույնիսկ նորընտիր նախագահի ընտրության պարագայում, արմատական փոփոխություններ չեն լինի, որովհետև վաղուց մշակված այդ ռազմավարությունը շարունակվելու է հետևողականորեն իրականացվել։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց իրանագետ Նվեր Դավթյանը՝ անդրադառնալով Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերակայություններին՝ այդ երկրում կայացած նախագահական ընտրությունների համատեքստում։
«Իրանի Ւսլամական Հանրապետության կառավարման համակարգը և արտաքին քաղաքական այն ռազմավարությունը, որը մշակված իրականացվում է, պայմանավորված չեն միայն նախագահի, թեկուզև ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցչի քաղաքականությամբ կամ քաղաքական կողմնորոշումներով»,- ասաց իրանագետը։
Դավթյանը, որպես ասվածի վառ վկայություններ, նշեց նորընտիր նախագահ Փեզեշքիանի ուղերձն՝ ուղղված լիբանանյան «Հըզբոլլահին», որով Իրանն անվերապահ աջակցություն է հայտնել վերջինիս։ Դրան հաջորդեց Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ-Ասադի հետ հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում Իրանի նախագահը շեշտեց արաբական երկրի հետ հարաբերությունները նույն մտադրություններով ու նպատակներով զարգացնելու և ավելի խորացնելու անհրաժեշտությունը։
«Մասուդ Փեզեշքիանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Հայաստանի մասով նույնպես եղել է հայտարարություն առ այն, որ Իրանի համար անթույլատրելի է տարածաշրջանի երկրների միջազգայնորեն ընդունված սահմանների փոփոխությունը, որ Թեհրանը հավատարիմ է մնում հայ-իրանական կապերին առնչվող բոլոր ձեռքբերումներին ու պայմանավորվածություններին։ Թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր կազմակերպությունները շարունակելու են սերտորեն համագործակցել, ինչպես եղել է Իրանի նախորդ կառավարության ժամանակ։ Սրանք այն ցուցիչներն են, որոնք վկայում են, որ հարևան երկրի արտաքին քաղաքականությունը նոր նախագահի ընտրությամբ փոփոխությունների չի ենթարկվել»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Իրանագետը հավելեց, որ հարցը կապված չէ միայն հարևան երկրի կողմից վարվող քաղաքականության կամ կողմնորոշումների հետ։ Դավթյանի պնդմամբ՝ կարևոր են նաև տարածաշրջանային գործընկեր երկրների արտաքին քաղաքական դիրքորոշումներն ու ձեռնարկվող քայլերը։
«Հայաստանի արտաքին քաղաքականությամբ նույնպես պայմանավորված է, թե ինչպիսին կլինեն հայ-իրանական հետագա հարաբերությունները։ Եթե ցանկանում ենք, որ դրանք նույն տեմպով և որակով շարունակվեն ու խորանան, ապա մեր իշխանություններից Իրանի ուղղությամբ պահանջվում են ակտիվ արտաքին քաղաքական քայլեր»,- ասաց Դավթյանը։
Հայտնի է, որ Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանից ստացվել են առաջին լուրջ ազդակները, որոնք կարող են անուղղակիորեն անհանգստացնող լինել Ադրբեջանի իշխանությունների համար։ Մասնավորապես, լիբանանյան «Հըզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղարին հասցեագրված ուղերձում Իրանի նորընտիր նախագահը շեշտել է, որ ուժգնորեն շարունակվելու է Իրանի հովանավորությունը դիմադրության առանցքի ուժերին՝ Իսրայելի դեմ պայքարում։ Բանն այն է, որ Ադրբեջանի ներկայիս վարչախումբն Իսրայելի մերձավոր դաշնակիցն է։
Իրանագետն այդ առթիվ վերահաստատեց այն թեզը, որ թեև Փեզեշքիանը ծագումով Հյուսիսային Ատրպատական նահանգից է, ունի ադրբեջանական արմատներ, ներկայացնում է թյուրքախոս բնակչությանը և հպարտանում է իր ծագմամբ, այդուհանդերձ, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր արտաքին քաղաքականության մեջ ունի որոշակի կարմիր գծեր։
«Պաղեստինյան թեման Իրանի գերակայությունների առանցքում է, կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրներից մեկն է, ուստի Իրանը շարունակաբար քայլեր է իրականացնելու իսլամական կոնսոլիդացիայի հասնելու և «Իսլամական դիմադրության առանցքը» հզորացնելու համար, ինչն ուղղված է լինելու Իսրայելի դեմ։ Ադրբեջանի քայլերը մինչ այժմ չեն եղել հօգուտ «Իսլամական դիմադրության շարժման», այլ ընդհակառակը, անուղղակի կերպով աջակցել են Իսրայելին՝ հակադրվելով վերոհիշյալ շարժմանը։ Իրանի համար հարևան, այն էլ իսլամ դավանող Ադրբեջանի գործելակերպը ցանկալի չէ։ Դժվար է պատկերացնել, որ Ադրբեջանն առաջիկայում կկարողանա հրաժարվել Իսրայելի հետ սերտ համագործակցությունից ու ձեռք բերված պայմանավորվածություններից։ Եթե անգամ փորձի քաղաքական կամք դրսևորել, ապա իսրայելական կողմից կստանա ազդեցիկ, բավականին լուրջ սպառնալիքներ՝ համատեղ ծրագրերը չեղարկելու հեռանկարով»,- ասաց Դավթյանը։
Իրանագետը հավելեց, որ Ադրբեջանը պետք է վարի զուսպ քաղաքականություն նոր իրողությունների պայմաններում և վերահաստատեց այն տեսակետը, որ շատ բան կախված կլինի այն հանգամանքից, թե Իրանի հարևաններն ինչ քաղաքականություն կորդեգրեն և հետագայում ինչ գործողություններ կիրականացնեն։
Անդրադառնալով նաև իրանական մեդիայում շրջանառվող տեղեկատվությանը, որի համաձայն՝ Իրանի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար Աբբաս Արաղչին մեծ հավանականությամբ կդառնա արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մասուդ Փեզեշքիանի կառավարությունում, քանի որ հիմա էլ կատարում է արտաքին քաղաքականության հարցերով նրա խորհրդականի դերը և մասնավորապես եղել է նորընտիր նախագահի խորհրդատուն իսլամական դիմադրության խմբերի առաջնորդների և տարածաշրջանի պետությունների ղեկավարների հետ վերջին հեռախոսազրույցների ընթացքում, Դավթյանն ասաց, որ չի ցանկանում մեկնաբանել շրջանառվող լուրերը կամ կադրային կանխատեսումները, սակայն ընդգծեց, որ Իրանի արտաքին քաղաքական գերակայությունները նոր նշանակումներով չեն փոխվի, ով էլ լինի գործադիր մարմնի կամ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը։

Первые внешнеполитические послания избранного президента Ирана: анализ ираниста
Внешнеполитическая стратегия Ирана разрабатывается не на два, три или даже на пять лет, а на долгосрочную перспективу, следовательно, в контексте региональной политики при этом избранном президенте каких-либо радикальных изменений во внешнеполитических приоритетах страны в ближайшее время, даже в ближайшем будущем, не произойдет, уже давно разработанная стратегия последовательно будет реализовываться.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал иранист Нвер Давтян, коснувшись внешнеполитических приоритетов Исламской Республики Иран в контексте прошедших в стране президентских выборов.
“Система управления Исламской Республики Иран и внешнеполитическая стратегия, которая разрабатывается и реализуется, определяются не только политикой или политическими ориентациями президента, даже избранного народом представителя”, - сказал иранский эксперт.
В качестве яркого доказательства сказанного Давтян привел послание президента Пезешкияна, направленное ливанской “Хезболле”, в котором выразил безоговорочную поддержку Иран этой организации. Затем последовал телефонный разговор с президентом Сирии Башаром Асадом, в ходе которого президент Ирана подчеркнул необходимость развития и углубления отношений с этой арабской страной с теми же намерениями и целями.
“Масуд Пезешкиан провел телефонный разговор и с премьер-министром РА Николом Пашиняном. В отношении Армении вновь прозвучало заявление, что для Ирана недопустимо изменение международно признанных границ стран региона, что Тегеран остается приверженным всем соглашениям и договоренностям, касающихся армяно-иранских отношений. Как государственные, так и частные организации продолжат тесно сотрудничать, как это было при предыдущем иранском правительстве. Это те показатели, которые доказывают, что внешняя политика соседней страны не изменилась с избранием нового президента”, - отметил наш собеседник.
Иранист добавил, что вопрос связан не только с политикой или ориентациями, проводимыми соседней страной. По словам Давтяна, важны также внешнеполитические позиции и шаги, предпринимаемые региональными странами-партнерами.
“Будущее армяно-иранских отношений определяется и внешней политикой Армении. Если мы хотим, чтобы они продолжались и углублялись в том же темпе и качестве, то от наших властей требуются активные внешнеполитические шаги в направлении Ирана”, - заметил Давтян.
Известно, что от президента Ирана Масуда Пезешкиана поступили первые серьезные сигналы, которые могут косвенно вызвать беспокойство у властей Азербайджана. В частности, в послании, адресованном генеральному секретарю ливанской “Хезболлы”, президент Ирана подчеркнул, что поддержка Ирана силам оси сопротивления в борьбе против Израиля будет активно продолжаться. Дело в том, что нынешняя администрация Азербайджана является близким союзником Израиля.
В связи с этим иранист подтвердил тезис, что, хотя Пезешкиан родом из провинции Северный Азербайджан, имеет азербайджанские корни, представляет тюркоязычное население и гордится своим происхождением, Исламская Республика Иран имеет определенные красные линии в своей внешней политике.
“Палестинская тема находится в центре приоритетов Ирана, является одной из жизненно важных проблем, поэтому Иран постоянно будет предпринимать шаги по достижению исламской консолидации и укреплению оси исламского сопротивления, что будет направлено против Израиля. Действия Азербайджана до сих пор не были в пользу Движения исламского сопротивления, скорее наоборот, косвенно поддерживали Израиль, выступая против вышеупомянутого движения. Для Ирана поведение соседнего, к тому же исповедующего ислам Азербайджана, нежелательно. Трудно представить, что в ближайшем будущем Азербайджан сможет отказаться от тесного сотрудничества и соглашений с Израилем. Даже если он попытается проявить политическую волю, он получит влиятельные, достаточно серьезные угрозы с израильской стороны с перспективой отмены совместных программ”, - объяснил Давтян.
Иранский эксперт добавил, что Азербайджану в условиях новых реалий следует проводить более сдержанную политику, и вновь подтвердил точку зрения, что многое будет зависеть и от того, какую политику проведут соседи Ирана, и какие действия они предпримут в будущем.
Коснувшись информации, циркулирующей в иранских СМИ, согласно которой главой внешнеполитического ведомства в правительстве Масуда Пешешкяна по всей вероятности будет бывший заместитель министра ИД Ирана Аббас Арагчи, поскольку он и сейчас выполняет роль его советника по вопросам внешней политики. Он, в частности, был его консультантом во время недавних телефонных бесед с лидерами групп Исламского сопротивления и главами государств региона, Давтян сказал, что не хочет комментировать слухи и кадровые прогнозы. Но он подчеркнул, что внешнеполитические приоритеты Ирана не будут изменены новыми назначениями, кем бы ни был глава исполнительного органа или внешнеполитического ведомства.