Հայաստանն ու Ռումինիան կշարունակեն համագործակցությունը կրթության ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Ռումինիայի կրթության նախարարության միջև ստորագրվել է կրթության ոլորտում համագործակցության շարունակության վերաբերյալ ծրագիր:
Համագործակցության ծրագիրը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ու ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ ինչպես նախորդ, այնպես էլ նոր ծրագրով նախատեսվում է կրթաթոշակային ծրագրի իրականացում, որի շրջանակում յուրաքանչյուր տարի Ռումինիան բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանելու նպատակով ՀՀ-ին է հատկացնում 8 կրթաթոշակային տեղ:
Ստորագրվող ծրագրով նախատեսվում է նաև 5 փորձագետների փոխանակում՝ կրթության ոլորտում տեղեկատվության և լավագույն փորձի փոխանակման, ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ նախագծերի նպատակով:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ռումինիայի կառավարությանը՝ մարդկային կապիտալի զարգացման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար:
«Ռումինիայի լավագույն բուհերում ուսանելու՝ հայ երիտասարդներին ընձեռած հնարավորությունը, անկասկած, շատ գնահատելի է և նպաստելու է մարդկային կապիտալի զարգացմանը մեր երկրում: Վստահաբար, երիտասարդները կամուրջ կհանդիսանան երկու բարեկամ երկրների միջև՝ ամրացնելով երկկողմ հարաբերությունները»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանն ու տեղեկացրել՝ Հայաստանի և Ռումինիայի միջև համագործակցության շրջանակում ՀՀ շուրջ 50 քաղաքացիներ արդեն իսկ ուսումնառել կամ շարունակում են ուսումը Ռումինիայի բուհերում:
Նախարարի տեղակալը Հայաստանի և Ռումինիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցությունը կարևորել է նաև Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող մի շարք ծրագրերի համատեքստում, այդ թվում՝ Էրազմուս+, Հորիզոն Եվրոպա և այլն:
ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար և ընդգծել՝ Հայաստանի և Ռումինիայի միջև կապերն ավանդաբար եղել են շատ ջերմ, որին մշտապես նպաստել է Ռումինիայի հայկական համայնքը:
Ստորագրվող ծրագրով նաև շարունակական աջակցություն է նախատեսվում Հայաստանի Հանրապետությունում ռումիներենի, գրականության և քաղաքակրթության տեսության ուսումնասիրության և Ռումինիայում հայոց լեզվի, գրականության և հասարակագիտության ուսուցման նպատակով: Դեսպան Կորնել Իոնեսկուն նշել է՝ հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում հռչակված է որպես Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր, որը ընդգծում է երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու հայոց լեզվին և մշակույթին հատկացվող կարևորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ռումինիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև Ֆրանկոֆոնիայի առաջմղմանն ուղղված փոխգործակցությանը և ուսանողների փոխայցելության ծրագրերին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է եղել նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի. կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով:

Армения и Румыния продолжит сотрудничество в сфере образования
Между министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и министерством образования Румынии подписана программа о продолжительности сотрудничества в сфере образования.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, программу сотрудничества подписали заместитель министра Артур Мартиросян и Чрезвычайный и Полномочный посол Румынии в Армении Корнел Ионеску.
Как предыдущая, так и новая программа предусматривают реализацию стипендиальной программы, в рамках которой ежегодно Румыния выделяет Армении 8 стипендиальных мест для обучения в высших учебных заведениях.
Подписанная программа также предусматривает обмен 5 экспертами с целью обмена информацией и передовым опытом в сфере образования, для совместных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес.
Артур Мартиросян поблагодарил правительство Румынии за поддержку в развитии человеческого капитала.
“Возможность, предоставленная армянской молодежи учиться в лучших румынских университетах, несомненно, очень ценна и будет способствовать развитию человеческого капитала в нашей стране. Молодые люди станут мостом между двумя дружественными странами, укрепляя двусторонние отношения”, - сказал Артур Мартиросян и сообщил, что в рамках сотрудничества между Арменией и Румынией около 50 граждан Армении уже проучились или продолжают обучение в вузах Румынии.
Заместитель министра подчеркнул важность сотрудничества между армянскими и румынскими высшими учебными заведениями в контексте ряда программ, реализуемых в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, включая Erasmus+, Horizon Europe и др.
Посол Корнел Ионеску поблагодарил за сотрудничество и подчеркнул, что связи между Арменией и Румынией традиционно были очень теплыми, что всегда поддерживалось армянской общиной Румынии.
Подписанная программа также предусматривает постоянную поддержку изучения румынского языка, литературы и теории цивилизации в Республике Армения, а также преподавания армянского языка, литературы и социальных наук в Румынии. Посол Корнел Ионеску отметил, что 12 октября объявлен в Румынии Днем армянского языка, алфавита и культуры, что подчеркивает высокий уровень двусторонних отношений и значение, придаваемое армянскому языку и культуре.
Стороны также коснулись взаимодействия между армянскими и румынскими высшими учебными заведениями, направленного на продвижение Франкофонии и программ взаимных студенческих визитов.
Были обсуждены и представляющие двусторонний интерес другие вопросы. Стороны выразили готовность углублять сотрудничество по всем направлениям.