Գերմանիայի ՆԳ նախարարը թուրք ֆուտբոլիստին մեղադրել է Եվրոպայի առաջնությունը որպես ռասիզմի հարթակ օգտագործելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Նենսի Ֆայզերն արձագանքել է Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի ցույց տված ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստին։
«Թուրք աջ ծայրահեղականների խորհրդանիշները տեղ չունեն մեր մարզադաշտերում։ Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը որպես ռասիզմի հարթակ օգտագործելը միանգամայն անընդունելի է։
Մենք ակնկալում ենք, որ ՈւԵՖԱ-ն կհետաքննի այս հարցը և կստուգի պատժամիջոցների հնարավորությունը»,- X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ֆայզերը:
Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալը Եվրոպայի առաջնության 1/8 եզրափակչի Ավստրիայի դեմ խաղի ժամանակ իր խփած գոլը տոնելիս՝ ցույց է տվել ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստը։ Սոցիալական ցանցերում տարբեր կազմակերպություններ և օգտատերեր պահանջել են հետաքննություն անցկացնել և որակազրկել ֆուտբոլիստին։
ՈՒԵՖԱ-ն հետաքննություն է սկսել Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի կողմից ցույց տված ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստի համար։ ՈՒԵՖԱ-ն հաստատել է, որ տեսուչ է նշանակել Դեմիրալի գործը հետաքննելու համար, սակայն չի հստակեցրել, թե երբ կարող է ավարտվել գործի քննությունը։

Глава МВД Германии обвинила турецкого футболиста в использовании чемпионата Европы в качестве платформы для расизма
Демонстрация турецких правоэкстремистских жестов неприемлема в Германии. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявила министр внутренних дел страны Нэнси Фезер, комментируя инцидент, в ходе которого футболист сборной Турции Мерих Демирал показал жест "Серых волков" в матче 1/8 финала чемпионата Европы против сборной Австрии.
"Символам турецких правых экстремистов не место на наших стадионах. Использование чемпионата Европы по футболу в качестве платформы для расизма совершенно неприемлемо. Мы ожидаем, что УЕФА расследует это дело и рассмотрит возможность применения санкций", - написала Фезер на своей странице в соцсети X.
Министр подчеркнула, что органы безопасности внимательно следят за турецкими правыми экстремистами в Германии. Так, правоэкстремистское турецкое движение "Серые волки" находится под наблюдением Федерального ведомства по охране конституции, уточнила Фезер.
Во вторник сборная Турции обыграла в Лейпциге команду Австрии со счетом 2:1. Демирал забил оба мяча турецкой сборной, причем второй мяч он отпраздновал жестом "Серых волков", который в Турции считается жестом национальной гордости, однако активно используется сторонниками ультраправого движения. Жест запрещен в Австрии и Франции. В среду УЕФА объявила о начале расследования инцидента.