ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը դեմ է ռուս-ուկրաինական պատերազմին և աջակցում է երկրների տարածքային ամբողջականությանն, ինչպես նաև խաղաղությանն ու կայունությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերաբերող հարցին։
«Հայաստանն, իսկապես, կտրականապես դեմ է պատերազմին, և մենք չենք կարող հանդուրժել այն ոչ միայն հումանիտար գաղափարներից ելնելով, այլև այն պատճառով, որ մենք ինքներս առերեսվել ենք նույն ավերածությանը մեր տարածաշրջանում։ Մենք տեսանք, թե ինչպես է քաղաքացիական բնակչությունը ենթարկվում բռնի տեղահանության, թե ինչպես են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները թիրախավորվում և այլն»,- ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ պատերազմը միշտ սարսափելի բան է, և Հայաստանը խստորեն դեմ է պատերազմին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ Հայաստանը, միաժամանակ, ոչ միայն աջակցում է խաղաղությանը և կայունությանն, այլև պետությունների տարածքային ամբողջականությանը։
«Մենք միայն կարող ենք երկրներին կոչ անել դադարեցնել ռազմական գործողությունները»,- եզրափակեց նախարարը։

Армения выступает против российско-украинской войны и поддерживает территориальную целостность стран, а также мир и стабильность.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна, касаясь вопроса, связанного с российско-украинским конфликтом.
"Армения действительно категорически против войны, и мы не можем ее терпеть не только исходя из гуманитарных идей, но и потому, что сами столкнулись с такими же разрушениями в нашем регионе. Мы видели, как гражданское население подвергалось насильственному переселению, как атаковали гражданскую инфраструктуру и т.д.”, - подчеркнул Арарат Мирзоян, добавив, что война – это всегда страшное дело, и Армения категорически против войны.
Министр иностранных дел Республики Армения еще раз подчеркнул, что Армения в то же время поддерживает не только мир и стабильность, но и территориальную целостность государств.