ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի մասնակցությունը Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությանը, ինչպես նաև երկխոսություն սկսելու համար Էստոնիայի արտահայտած աջակցությունը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Ողջունելով ներկաներին և էստոնացի գործընկերոջը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց, որ բացի հանդիպումներից նախարարները միմյանց հետ պարբերաբար ունենում են նաև հեռախոսազրույցներ:
«Ուրախ ենք, որ Էստոնիայի և Հայաստանի միջև քաղաքական երկխոսությունը զարգանում է, ինչպես զարգանում են մեր հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում։ Ե՛վ այն ժամանակ, և՛ հիմա մենք շատ բան ունենք քննարկելու, ուրվագծելու մեր ակնկալիքները երկկողմ օրակարգում, ինչպես նաև՝ համագործակցությունը տարբեր ձևաչափերով»,- ասաց նախարարը։
Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում նշեց, որ երկու երկրներին, իսկապես, հաջողվել է կառուցել ամուր քաղաքական երկխոսություն և գործընկերություն՝ հիմնված ընդհանուր սկզբունքների և երկրների բարգավաճ և ավելի ապահով ապագայի համատեղ հանձնառության վրա։
«Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարական սկզբունքներն էլ ավելի ամրապնդելու վճռականությունն այն արժեքներն են, որոնք ավելի ու ավելի են մերձեցնում մեր երկրներին և ժողովուրդներին: Ժամանակը հասունացել է, որ ընդլայնենք մեր գործընկերությունը տարբեր ոլորտներում, կառուցենք գործընկերային հարաբերություններ մեր հասարակության համար կարևոր, նպատակային ոլորտներում»,- նշեց Միրզոյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչը պետք է ընդլայնվի՝ խթանելու առևտուրն ու ներդրումները, ինչի համար հսկայական ներուժ կա: Պետք է օգտագործել նորարարությունը և բարձր տեխնոլոգիաները, որտեղ և՛ Հայաստանը, և՛ Էստոնիան զգալի առաջընթաց են գրանցում։
Նա ընդգծեց, որ մի կողմից Էստոնիայի՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման, նորարարության, կիբերանվտանգության ոլորտներում  ուշագրավ ձեռքբերումները, մյուս կողմից Հայաստանի՝ այս առումով ավելի շատ փոփոխություններ մտցնելու պատրաստակամությունը ինչպես հանրային, այնպես էլ մասնավոր հատվածներում՝ իդեալական հող են ստեղծում փոխշահավետ համագործակցության համար։
«Այն նաև վերաբերում է կրթության, զբոսաշրջության, ինչպես նաև էներգետիկայի, մշակույթի և այլ ոլորտներում մեր համագործակցության ընդլայնմանը: Մենք նաև բարձր ենք գնահատում մեր երկրների միջև զարգացման համագործակցության վերսկսումը, որտեղ համագործակցության առաջնահերթ ոլորտներն են կրթությունը, ժողովրդավարությունը և լավ կառավարումը, աղքատության կրճատումը և ձեռներեցությունը»,- ասաց Միրզոյանը՝ շեշտելով, որ բացի երկկողմ համագործակցությունից, երկու երկրները զարգացրել են ներգրավվածության և փոխադարձ աջակցության շատ դրական դինամիկա բազմակողմ ձևաչափերում, որտեղ շատ հաճախ կիսում են հիմնական առաջնահերթությունները և աջակցում են միմյանց թեկնածություններին։
Նախարարը շեշտեց, որ գործընկերության ավելի մեծ պատկեր է ներառում գործունեությունը Եվրոպական միության ձևաչափով, որտեղ Հայաստանն ու Էստոնիան ունեն բազմաշերտ համագործակցություն. պայմանավորվածությունների իրականացում, այդ թվում՝ Հայաստանի դիմադրողականության ամրապնդման և տնտեսության դիվերսիֆիկացման, բայց նաև՝ ավելի հեռուն նայելու համար:
«Այստեղ ես բարձր եմ գնահատում Էստոնիայի մասնակցությունը Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, ինչպես նաև երկխոսություն սկսելու համար Էստոնիայի արտահայտած աջակցությունը ։ Հուսով ենք, որ համատեղ ուժերով շուտով կհասնենք նոր կարևոր հանգրվանների»,- շեշտեց նախարարը։

Армения высоко ценит участие Эстонии в наблюдательной миссии Евросоюза в нашей стране, а также выраженную Эстонией поддержку начала диалога.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна.
Приветствуя присутствующих и поблагодарив эстонского коллегу за теплый прием, Арарат Мирзоян подчеркнул, что, помимо встреч, министры регулярно общаются по телефону.
"Мы рады, что политический диалог между Эстонией и Арменией развивается, как и наши отношения развиваются в различных сферах. И тогда, и сейчас нам есть что обсудить, обозначить наши ожидания по двусторонней повестке, а также сотрудничеству в различных форматах", - сказал министр.
Арарат Мирзоян в своем выступлении отметил, что двум странам действительно удалось построить крепкий политический диалог и партнерство, основанное на общих принципах и совместной приверженности процветающему и более безопасному будущему стран.
“Независимость, суверенитет, решимость и далее укреплять демократические принципы – это ценности, которые сближают наши страны и народы. Пришло время расширять наше партнерство в различных сферах, строить партнерские отношения в важных и целевых для нашего общества сферах ", - сказал Мирзоян. Он выразил мнение, что экономическая составляющая в двусторонних отношениях должна быть расширена для содействия торговле и инвестициям, для чего имеется огромный потенциал. Необходимо использовать инновации и высокие технологии, в чем и Армения, и Эстония добиваются значительных успехов.
Он подчеркнул, что, с одной стороны, выдающиеся достижения Эстонии в области информационных технологий, цифровизации, инноваций и кибербезопасности, а с другой стороны, готовность Армении внести больше изменений в этом отношении как в государственном, так и в частном секторе, создают идеальную почву для взаимовыгодного сотрудничества.
“Речь идет также о расширении нашего сотрудничества в сферах образования, туризма, а также энергетики, культуры и других. Мы также высоко ценим возобновление взаимодействия между нашими странами в целях развития, где приоритетными направлениями сотрудничества являются образование, демократия и эффективное управление, сокращение бедности и предпринимательство", - сказал Мирзоян, подчеркнув, что, помимо двустороннего сотрудничества, две страны многого достигли во взаимодействии и взаимной поддержке, есть позитивная динамика в многосторонних форматах, где они часто разделяют ключевые приоритеты и поддерживают кандидатуры друг друга.
Министр подчеркнул, что более широкая картина партнерства включает деятельность в формате Евросоюза, где Армения и Эстония имеют многоплановое сотрудничество: в реализации договоренностей, включая усиление устойчивости Армении и диверсификацию экономики, но также и поиск более дальних перспектив.
“Здесь я высоко ценю участие Эстонии в миссии наблюдателей ЕС в Армении, а также выраженную Эстонией поддержку начала диалога. Надеемся, что совместными усилиями мы вскоре достигнем новых важных вех", - подчеркнул министр.