Սանկտ Պետերբուրգի Յակոբսոնի անվան պետական ակադեմիական բալետի «Քնած գեղեցկուհին» կներկայացվի երևանյան բեմում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի Յակոբսոնի անվան պետական ակադեմիական բալետի թատրոնը հունիսի 21-22-ին հյուրախաղերով հանդես կգա Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ ներկայացնելով Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու գլուխգործոցներից մեկը՝ «Քնած գեղեցկուհին» բալետը։
Թատերախումբը հանդես կգա Երևանի օպերային թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, որը կղեկավարի դիրիժոր Իգոր Վլադիմիրովիչ Տոմաշևսկին:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում օպերային թատրոնի տնօրեն, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանն ընդգծում է՝ շատ կարևոր է, երբ Երևանում հյուրախաղերով ելույթներ են ունենում տարբեր թատրոնների արտիստներ, քանի որ օպերային թատրոնն այդ կերպ ասում է,  որ իր դռները միշտ բաց են բոլորի առաջ, իսկ հանդիսատեսը հնարավորություն է ունենում ծանոթանալու օտար թատրոնների խաղաոճին, աշխատելաոճին: «Մենք՝ հայերս, սիրում ենք սովորեցնել, բայց պետք է նաև սովորել: Հրավիրված ցանկացած խմբից կարելի է մի լավ բան սովորել»,-հավաստիացնում է Դուրգարյանը և հավելում՝ երկար ժամանակ Հայաստանի բեմահարթակ չի բարձրացել «Քնած գեղեցկուհին» բալետը, ուստի որոշեցին հենց այն ներկայացնել արվեստասերներին:
Օպերային թատրոնի տնօրենը վստահեցնում է՝ հանդիսատեսին մեծ տոն է սպասվում և շեշտում՝ անակնկալները շարունակական են լինելու:
Յակոբսոնի անվան պետական ակադեմիական բալետն առաջին անգամ չէ հյուրընկալվում Սպենդիարյանի անվան թատրոնում: Տեղի արվեստասերները  2023-ին հնարավորություն ունեցան երևանյան բեմում վայելելու Յակոբսոնի անվան բալետի «Դոն Կիխոտ» բալետը: Դեռ այդ ժամանակ լրագրողների հետ հանդիպմանը Կարեն Դուրգարյանը նշել էր. «Ինձ համար շատ հաճելի է, որ այս թատրոնը կրում է ականավոր խորեոգրաֆ Լեոնիդ Յակոբսոնի անունը, որն իր ժամանակին յուրահատուկ ու նորարարական ներկայացումներով մեծ հեղափոխություն է արել բալետային արվեստում»:
Թատրոնի տնօրենն ընդգծել էր, որ Յակոբսոնին Հայաստանի հետ է կապում մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանը: «Առաջին անգամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետը բեմադրվել է Մարիինյան թատրոնում: Բեմադրիչը եղել է Յակոբսոնը: Մոտավորապես 800 կոստյում է կարվել այդ ներկայացման համար, և այն համարվել է ամենաշքեղ բեմադրություններից մեկը: Շատ հաճելի է, որ այդ երկու մեծերը համատեղ աշխատել են: Մի ուշագրավ դեպք է պատահել նրանց միջև: 1956 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի Նևսկի պողոտայի վրա երկու ջենթլմեն լուրջ վիճել են. վեճը վերածվել է կռվի: Անցորդները ոստիկանություն են կանչել, և ոստիկանները ջենթլմեններին տարել են բաժին: Պարզվել է՝ վիճում են Խաչատրյանն ու Յակոբսոնը: Վեճի պատճառն այն է եղել, թե ինչու է կրճատվել բալետի այս կամ այն մասը և այլն: Սանկտ Պետերբուրգում հաճախ են պատմում այս պատմությունը, երբ խոսում են Խաչատրյանի և բալետի մասին: Պատմությունն անգամ գրքերում է ներառվել»,-պատմել է Դուրգարյանը:
Յակոբսոնի անվան բալետի պետական ​​ակադեմիական թատրոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Ֆադեև Անդրիան Գուրիևիչն էլ նշել էր, որ ժամանակին իրենց թատրոնի հիմնադիրն ու Խաչատրյանը համատեղ հրաշք են ստեղծել և «Սպարտակ» բալետով պարզապես «պայթեցրել» են ոլորտը, զարմացրել համաշխարհային բալետը: «Նրանք «Սպարտակ»-ի հիմքում ոչ դասական ուղղվածության բալետն են դրել, նոր, համարձակ բեմադրություն են արել, որը հեղափոխություն է համարվել բալետային արվեստում: Խաչատրյանն ու Յակոբսոնը նորարարներ են եղել և դասականներ են դարձել իրենց բնագավառներում՝ մտնելով համաշխարհային արվեստի պատմության մեջ»,-ասել է Գուրիևիչը:

“Спящая красавица” Санкт-Петербургского государственного академического балета им. Якобсона будет представлена ​​на ереванской сцене
Санкт-Петербургский государственный академический театр балета имени Якобсона проведет 21-22 июня гастроли в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна, представив один из шедевров Петра Ильича Чайковского – балет “Спящая красавица”.
Театральная труппа выступит с симфоническим оркестром Ереванского оперного театра, которым будет руководить дирижер Игорь Владимирович Томашевский.
В беседе с корреспондентом "Арменпресс" директор оперного театра, заслуженный артист РА Карен Дургарян подчеркивает, что очень важно, когда в Ереване гастролируют артисты разных театров, ведь в оперном театре говорят, что его двери всегда открыты для всех желающих, и зрители имеют возможность познакомиться со стилем игры и работы зарубежных театров. “Мы, армяне, любим учить, но нам также нужно учиться. У любой приглашенной группы можно научиться чему-то хорошему", - уверяет Дургарян и добавляет, что балет "Спящая красавица" давно не ставился в Армении, поэтому его решили представить любителям искусства.
Директор оперного театра уверяет, что зрителей ждет большой праздник, и подчеркивает, что сюрпризы будут продолжаться.
Государственный академический балет имени Якобсона уже не первый раз выступает на сцене театра имени Спендиаряна. В 2023 году местные любители искусства имели возможность насладиться спектаклем “Дон Кихот” балета Якобсона на ереванской сцене. На встрече с журналистами тогда Карен Дургарян сказал: «Мне очень приятно, что этот театр носит имя выдающегося хореографа Леонида Якобсона, совершившего в свое время великую революцию в балетном искусстве уникальными и новаторскими постановками».
Директор театра подчеркнул, что с Арменией Якобсона связывает известный композитор Арам Хачатурян. “Впервые балет Хачатряна “Спартак” был поставлен в Мариинском театре. Постановщиком был Якобсон. Для спектакля было изготовлено около 800 костюмов, и он считался одной из самых роскошных постановок. Очень приятно, что эти два великих человека работали вместе. Между ними произошел примечательный случай. В 1956 году два господина серьезно поссорились на Невском проспекте в Санкт-Петербурге. Спор перерос в драку. Прохожие вызвали полицию, и правоохранители доставили мужчин в отделение. Выяснилось, что спорят Хачатурян и Якобсон из-за того, почему была вырезана та или иная часть балета и т. д. Эту историю часто рассказывают в Петербурге, когда говорят о Хачатуряне и балете. Эта история даже была включена в книги", - сказал Дургарян.
Директор и художественный руководитель Государственного академического театра балета имени Якобсона Андриан Гуриевич Фадеев  также отметил, что однажды основатель их театра и Хачатурян вместе сотворили чудо и просто “взорвали” поле балетом “Спартак”, удивив мировой балет. “Они положили в основу “Спартака” не классический балет, а сделали новый, смелый спектакль, который считался революцией в балетном искусстве. Хачатурян и Якобсон были новаторами и стали классиками в своих областях, войдя в историю мирового искусства", - сказал Гуриевич.