Լույսերի տաճարը. գործարկվել է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի լուսավորության նոր համակարգը
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը գեղարվեստական լուսավորության նոր համակարգ ունի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից՝ նշելով, որ նախօրեին «Լույսերի տաճարը» խորագրով մշակութային միջոցառման ընթացքում վառվել են տաճարի նոր լույսերը՝ միավորելով պատմության և մշակույթի բացառիկ կոթողի անցյալի ու ներկայի խորհրդանշական սահմանները։
Լույսերի վառման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, բազմաթիվ հյուրեր։
Զվարթնոց տաճարի լուսավորության նախագծի շուրջ մասնագետներն աշխատել են մոտ երեք տարի: Նախագիծն իրականացրել է ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը․ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է  26 մլն 205 հազար դրամ (19 մլն 800 հազար  դրամ՝ պետական բյուջեից, 6 մլն 405 հազար  դրամ՝ ՊՈԱԿ-ի արտաբյուջեից)։
Պատմամշակութային արգելոց֊թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության տնօրեն Արմեն Հովհաննիսյանը նշել է, որ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում վերջին երեք տարիներին պետական միջոցներով մոտ 170 միլիոն դրամի ներդրում է իրականացվել. ամբողջությամբ փոխվել են սալահատակը, ոռոգման համակարգը, վերականգնվել է  հնձանը,  նորոգվել է Զվարթնոցի թանգարանի շենքի տանիքը, իրականացվել է լուսավորության նախագիծը, նախատեսվում են նաև այլ աշխատանքներ:
Նրա խոսքով՝ կատարված աշխատանքները միտված են հուշարձանի պահպանմանը և հանրահռչակմանը․ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում, 2025-ի առաջին կիսամյակի հետ համեմատ, մոտ 15%-ով ավելացել է այցելուների թիվը:
Միջոցառման ընթացքում լուսային նորարարական լուծումների,  ինստալացիաների և անիմացիայի համադրմամբ ներկայացվել է Զվարթնոց տաճարի հարուստ պատմությունը։ Տեղի է ունեցել նաև համերգ. հնչել է ջազ երաժշտություն։

В историко-культурном музее -заповеднике “Звартноц” установлена ​​новая художественная система освещения. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении. Новая подсветка храма была включена 2 дня назад, во время мероприятия “Храм огней”.
На торжественной церемонии присутствовали министр ОНКС Жанна Андреасян, заместитель министра Альфред Кочарян и многочисленные гости.
Специалисты работали над проектом освещения храма “Звартноц” около трех лет. Проект был реализован Службой по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников МОНКС. Общий бюджет программы составил 26 миллионов 205 000 драмов (19 миллионов 800 000 драмов из госбюджета, 6 миллионов 405 000 драмов из внебюджетных средств).
Армен Ованнисян, директор Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников, отметил, что за последние три года на территорию историко-культурного заповедника-музея из госсредств было инвестировано около 170 миллионов драмов.
Проводимые работы направлены на сохранение и популяризацию памятника. В первом полугодии 2026 года по сравнению с первым полугодием 2025 года число посетителей увеличилось примерно на 15%.
В ходе мероприятия была представлена богатая история храма “Звартноц”, сочетающая инновационные световые решения, инсталляции и анимацию. Также состоялся концерт джазовой музыки.