Իտալիայում մեկնարկել է G7-ի ղեկավարների գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին ընդունել է աշխարհի ամենահարուստ 7 երկրների ղեկավարներին Մեծ յոթնյակի գագաթնաժողովին։ Կանադայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները կքննարկեն Ուկրաինայում և Գազայի հատվածում ընթացող պատերազմները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
dfe78fd7-4482-47cd-8863-2412a2a5e569.jpg
G7-ի գագաթնաժողովին են հրավիրված նաև Աֆրիկայի, Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների ղեկավարներ, որոնց հետ կքննարկվեն, այդ թվում, զարգացող երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հարցերը։
Նախատեսվում է, որ այս տարվա գագաթնաժողովի ընթացքում G7-ի երկրները կհամաձայնեցնեն ծրագիր, համաձայն որի հնարավոր կլինի ռուսական սառեցված ակտիվների եկամուտներն օգտագործել Ուկրաինային միլիարդավոր դոլարի օգնություն տրամադրելու համար։
2022 թվականին Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների սկզբից ի վեր արտերկրում ռուսական սառեցված ակտիվների գումարը կազմում է մոտավորապես 300 մլրդ դոլար։ Երկրները չեն կարող հենց այդ գումարն օգտագործել Ուկրաինային աջակցություն տրամադրելու համար, սակայն այդ գումարի ներդրումը տարեկան շուրջ 3 միլիարդ դոլարի եկամուտ է բերում։
14b75407-c44d-4ff6-a3f6-4298cd7ed4b9.jpg
BBC-ն նշում է, որ գաղափարի էությունն այն է, որ միջազգային շուկաներից վերցվի վարկ, տարեկան 50 միլիարդ դոլար տրամադրվի Ուկրաինային, իսկ ռուսական ակտիվներից ստացված 3 միլիարդ դոլարի եկամուտն օգտագործվի այդ վարկի տոկոսները մարելու համար։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ G7-ի ընթացքում «կարևոր որոշումների» է սպասում։

G7 leaders meeting kicks off in Italy with focus on Ukraine and Gaza
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Italy's PM Giorgia Meloni has welcomed leaders of the world's seven richest nations at the G7 summit in Italy. Representatives from Canada, France, Germany, Italy, Japan, the UK and the US will discuss issues including the wars in Ukraine and Gaza, BBC reports.
The G7 summit will also involve leaders from Africa and the Indo-Pacific region, and will discuss economic co-operation with developing countries.
This year, the summit is expected to agree a plan to use frozen Russian assets to raise billions of dollars for Ukraine.
Since the start of the war in Ukraine in 2022, about $300bn worth of Russian assets have been frozen in Western countries. The whole money cannot be taken because of financial ramifications, but, according to BBC, this pot is generating a lot of interest - around $3bn a year - so their idea is to use that interest "in a creative way". The idea is to take out a loan on the international markets, give about $50bn to the Ukrainians each year, and use the $3bn to pay off the interest on that loan each year.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said he is expecting "important decisions" to be made at this G7 summit, according to the report. He added that he will be signing security agreements with Japan and the US after bilateral meetings with the countries.