Իտալիայում մեկնարկել է G7-ի ղեկավարների գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին ընդունել է աշխարհի ամենահարուստ 7 երկրների ղեկավարներին Մեծ յոթնյակի գագաթնաժողովին։ Կանադայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները կքննարկեն Ուկրաինայում և Գազայի հատվածում ընթացող պատերազմները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
dfe78fd7-4482-47cd-8863-2412a2a5e569.jpg
G7-ի գագաթնաժողովին են հրավիրված նաև Աֆրիկայի, Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների ղեկավարներ, որոնց հետ կքննարկվեն, այդ թվում, զարգացող երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հարցերը։
Նախատեսվում է, որ այս տարվա գագաթնաժողովի ընթացքում G7-ի երկրները կհամաձայնեցնեն ծրագիր, համաձայն որի հնարավոր կլինի ռուսական սառեցված ակտիվների եկամուտներն օգտագործել Ուկրաինային միլիարդավոր դոլարի օգնություն տրամադրելու համար։
2022 թվականին Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների սկզբից ի վեր արտերկրում ռուսական սառեցված ակտիվների գումարը կազմում է մոտավորապես 300 մլրդ դոլար։ Երկրները չեն կարող հենց այդ գումարն օգտագործել Ուկրաինային աջակցություն տրամադրելու համար, սակայն այդ գումարի ներդրումը տարեկան շուրջ 3 միլիարդ դոլարի եկամուտ է բերում։
14b75407-c44d-4ff6-a3f6-4298cd7ed4b9.jpg
BBC-ն նշում է, որ գաղափարի էությունն այն է, որ միջազգային շուկաներից վերցվի վարկ, տարեկան 50 միլիարդ դոլար տրամադրվի Ուկրաինային, իսկ ռուսական ակտիվներից ստացված 3 միլիարդ դոլարի եկամուտն օգտագործվի այդ վարկի տոկոսները մարելու համար։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ G7-ի ընթացքում «կարևոր որոշումների» է սպասում։

В Италии начался саммит лидеров G7
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони приняла на саммите Большой семерки лидеров семи богатейших стран мира. Представители Канады, Франции, Германии, Италии, Японии, Великобритании и США обсудят вопросы войны в Украине и в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
На саммит G7 также приглашены лидеры стран Африки и Индо-Тихоокеанского региона, с которыми будут обсуждаться вопросы экономического сотрудничества с развивающимися странами.
Планируется, что в ходе саммита этого года страны G7 согласуют план, согласно которому можно будет использовать доходы от замороженных российских активов для предоставления помощи Украине.
С начала военной операции России на Украине в 2022 году сумма российских замороженных активов за рубежом составляет примерно $300 миллиардов. Страны не могут использовать именно эту сумму для оказания помощи Украине, но инвестиции в эту сумму приносят дивиденты в размере около $3 миллиардов в год.
BBC отмечает, что суть идеи заключается в том, чтобы брать кредиты на международных рынках и ежегодно предоставлять Украине по $50 миллиардов. Дивиденты в размере $3 миллиардов, полученные от российских активов, будут использоваться для погашения процентов по этому кредиту. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что от саммита G7 он ожидает важных решений.