Ուկրաինա արևմտյան զինվորականների ուղարկումը կհանգեցնի ՌԴ-ի և ՆԱՏՕ-ի միջև ռազմական բախման․ Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևմտյան զորքեր Ուկրաինա ուղարկելը կհանգեցնի Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև ուղղակի ռազմական բախման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Կրեմլի ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոսքերը։
Մակրոնը փետրվարի 26-ին Ուկրաինայի աջակցությանը նվիրված Փարիզի խորհրդաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ արևմտյան երկրների ղեկավարները քննարկում են Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու հնարավորությունը, սակայն փոխհամաձայնության չեն հասել։
«Այս դեպքում արդեն հարկավոր է խոսել ոչ թե հավանականության, այլ անխուսափելիության մասին: Ահա այդպես էլ կգնահատենք: Եվ այս երկրները պետք է նույն կերպ գնահատեն և իրենց հաշիվ տան ու հարց տան, թե դա համապատասխանում է արդյոք իրենց շահերին, իսկ գլխավորը` իրենց երկրների քաղաքացիների շահերին», - ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Պեսկովը «ՆԱՏՕ-ի երկրներից ինչ-որ զորակազմեր Ուկրաինա ուղարկելու» հնարավորության քննարկման փաստը որակել է կարևոր նոր տարր։
Միևնույն ժամանակ, Պեսկովի խոսքով, Մոսկվան արձանագրել է նաև այն փաստը, որ Եվրոպայում փոխհամաձայնություն չկա զինվորականներ ուղարկելու հարցի շուրջ։

Kremlin warns of conflict with NATO if alliance troops fight in Ukraine
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. The Kremlin warned that conflict between Russia and the U.S.-led NATO military alliance would be inevitable if European members of NATO sent troops to fight in Ukraine, Reuters reports.
French President Emmanuel Macron opened the door on Feb. 26 to European nations sending troops to Ukraine, although he cautioned that there was no consensus at this stage. Macron said that nothing should be excluded as the West looked for a strategy to counter Russia.
"The very fact of discussing the possibility of sending certain contingents to Ukraine from NATO countries is a very important new element," Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters when asked about Macron's remarks.
Asked by reporters about the risks if NATO members sent their troops to fight in Ukraine, Peskov said: "In that case, we would need to talk not about the probability, but about the inevitability (of a direct conflict)."
Peskov said that the West should ask themselves if such a scenario was in the interests of their countries and their peoples.