Մակրոնը չի բացառել Արևմտյան երկրների զինվորականների տեղակայումն Ուկրաինայում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ «ոչինչ չպետք է բացառել»՝ պատասխանելով Ուկրաինայում Արևմտյան երկրների զինվորականների հնարավոր տեղակայման վերաբերյալ հարցին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times պարբերականը։
Փարիզում Ուկրաինային աջակցության տրամադրման թեմայով ԵՄ ղեկավարների հանդիպումից հետո Մակրոնը շեշտել է, որ բանակցությունների արդյունքում Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու շուրջ ձեռք չի բերվել փոխհամաձայնություն «պաշտոնական և հաստատված» ձևով, սակայն «ամեն ինչ հնարավոր է, եթե դա օգտակար կլինի մեր նպատակին հասնելու համար»։ Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով՝ պետք է այնպես անել, որ «Ռուսաստանը չհաղթի այս պատերազմում»։
Մակրոնի այս հայտարարությունը մեծապես տարբերվում է Արևմտյան ղեկավարների, այդ թվում՝ հենց Մակրոնի՝ նախկինում դրսևորած զգուշավորությունից։ Նրանք բազմիցս հայտարարել են, որ ցանկանում են խուսափել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության սրումից, և բացառել են Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու հնարավորությունը։
Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպումից առաջ Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն էր հայտարարել, որ ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի առանձին երկրներ դիտարկում են Ուկրաինա զինվորներ ուղարկելու հարցը, և հավելել էր, որ ինքը դեմ է այդ գաղափարին։
Ֆրանսիայի նախագահը, սակայն, չի նշել, թե ո՛ր երկրներն են կողմ կամ դեմ այդ տարբերակին։
«Ես չեմ ցրի այսօրվա բանավեճերի անորոշությունը՝ անուններ տալով, - ասել է նա։ - Ես ասում եմ, որ դա նշվել է տարբերակների մեջ»։
Փարիզում կայացած հանդիպմանը մասնակցել են գրեթե 30 ղեկավարներ և բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հիմնականում՝ եվրոպական երկրներից։
Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունները շարունակվում են արդեն երկու տարի։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փետրվարի 25-ին հայտարարել էր, որ երկու տարվա ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվել է 31 000 ուկրաինացի զինվոր։ Սակայն, The New York Times-ի հաղորդմամբ, այս թիվը մեծապես տարբերվում է ԱՄՆ-ի գնահատումներից, ըստ որոնց՝ ուկրաինացի զինվորականների շարքում զոհերի թիվը շուրջ 70 000 է։

Макрон не исключил отправку военных западных стран на Украину
Президент Франции Эммануэль Макрон, отвечая на вопрос о возможном размещении военных западных стран в Украине, заявил, что «ничего исключать нельзя». Как передает «Арменпресс», об этом сообщает The New York Times.
После встречи лидеров ЕС в Париже относительно оказания помощи Украине Макрон подчеркнул, что в результате переговоров не удалось достичь консенсуса по вводу войск в Украину: «Сегодня нет консенсуса по вопросу о том, чтобы официально направить наземные войска, но все возможно, если это полезно для достижения нашей цели». По мнению президента Франции, необходимо сделать так, «чтобы Россия не выиграла эту войну».
Это заявление Макрона сильно отличается от осторожности, проявленной западными лидерами, включая самого Макрона, в прошлом. Они неоднократно заявляли, что хотят избежать эскалации конфликта между Россией и Украиной, и исключали возможность ввода войск в Украину.
Президент Франции не уточнил, какие страны выступают за или против этого варианта.
Во встрече, состоявшейся в Париже, приняли участие почти 30 лидеров и высокопоставленных чиновников, в основном из европейских стран.
Военные операции России на Украине продолжаются уже два года. Президент Украины Владимир Зеленский заявил 25 февраля, что за два года военных действий погибло 31 000 украинских солдат. Однако, согласно сообщению The New York Times, эта цифра сильно отличается от оценок США, по которым число жертв среди украинских военных составляет около 70 000.