Չարլզ III-ի համար նոր սուր են կռել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը մոր՝ Եղիսաբեթ II-ի անունով նոր ծիսական թուր կստանա։ Այդ մասին տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ին։
Իշխանության նոր խորհրդանիշը փոխարինելու է այն սրին, որը 1507 թվականին Հռոմի պապ Հուլիոս II-ը նվիրեց Շոտլանդիայի թագավոր Ջեյմս IV-ին։ Որոշվել է այլևս չօգտագործել հին սուրը պաշտոնական արարողությունների ժամանակ, քանի որ այն չափից շատ մաշվել է վերջին 500 տարվա ընթացքում։
Թրի պատրաստումն արժեցել է 22 հազար ֆունտ: Հեղինակի մտահղացմամբ՝ այն պետք է ծառայի միապետներին հաջորդ կես հազարամյակի ընթացքում։
Իշխանության նոր խորհրդանիշը կօգտագործվի տոնակատարության ժամանակ՝ ի պատիվ Չարլզ III-ի թագադրության, որը կանցկացվի Շոտլանդիայի մայրաքաղաքի Սուրբ Էգիդիուս տաճարում հուլիսի 5-ին։ Եղիսաբեթ թագուհու անվան սուրը կտանի Լոնդոնի ամառային օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, Բրիտանական կայսրության շքանշանի արժանացած Քեթրին Գրեյնջերը:

Для короля Великобритании Карла III выковали новый церемониальный меч
Британский король Карл III получит новый церемониальный меч, названный в честь его матери Елизаветы II. Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом сообщает Sky News.
Новый символ власти выковали взамен меча, который в 1507 году подарил королю Шотландии Якову IV папа римский Юлий II. Старый меч решили больше не использовать в официальных церемониях, так как он сильно износился за последние 500 лет.
По словам оружейника Марка Денниса, при изготовлении Меча королевы Елизаветы он вдохновлялся шотландскими пейзажами и чертополохом — одним из символов этого региона. Изготовление меча обошлось в 22 тысячи фунтов стерлингов. По задумке автора, он должен прослужить монархам полтысячелетия.
Новая регалия будет использоваться во время праздника в честь коронации Карла III, которая пройдет в соборе Святого Эгидия шотландской столицы в среду, 5 июля. Нести Меч королевы Елизаветы будет чемпионка летних Олимпийских игр в Лондоне по гребле, дама Ордена Британской империи Кэтрин Грейнджер.