Վերջին շրջանում Հայաստանում դատապարտված 16 Իրանի քաղաքացիներից 5-ն օրերս փոխանցվել են ԻԻՀ. ՀՀ արդարադատության նախարարն ընդունել է Իրանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հունիսի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին, ով իր դիվանագիտական առաքելությունն է ավարտում Հայաստանում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Գրիգոր Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստանում պաշտոնավարման չորս տարիների ընթացքում ձևավորված սերտ համագործակցության և երկու պետությունների արդարադատության նախարարությունների միջև ստեղծված գործընկերային ամուր հարաբերությունների համար: Նախարարը նշել է, որ վերջին շրջանում Հայաստանում դատապարտված 16 Իրանի քաղաքացիներից 5-ն օրերս փոխանցվել են ԻԻՀ՝ պատժի մնացած մասն իրենց երկրում կրելու նպատակով և գոհունակություն է հայտնել դատապարտյալների փոխանցման ոլորտում շարունակական արդյունավետ համագործակցության համար:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել արդարադատության նախարարին բարձր մակարդակի համագործակցության, մասնավորապես՝ դատապարտյալների փոխանցման, ինչպես նաև էքստրադիցիայի ոլորտում գրանցած հաջողությունների համար: Դեսպանն ընդգծել է Հայաստանի և Իրանի դատական համակարգերի միջև ձևավորված հաջող համագործակցության կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում իրավական հանձնախմբի նախատեսվող այցի ընթացքում կհաջողվի լուծել կողմերի միջև առկա իրավական խնդիրները: Դեսպանը նաև հույս է հայտնել, որ իրավական ոլորտում երկու պետությունների սերտ համագործակցության արդյունքում հնարավոր կլինի կանխել տարածաշրջանում թմրանյութերի շրջանառությունը:
Գրիգոր Մինասյանը կարևորել է հայ-իրանական իրավական ոլորտի համագործակցությունը: Նախարարը վերահաստատել է, որ երկկողմ այցերը կրելու են շարունակական բնույթ՝ ամրապնդելով հայ-իրանական հարաբերությունները:

Министр юстиции принял посла Ирана: обсуждено армяно-иранское сотрудничество в правовой сфере
Министр юстиции Армении Григор Минасян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зоури, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Григор Минасян поблагодарил посла за тесное сотрудничество, сложившееся за четыре года его миссии в Армении, и прочные партнерские отношения, установившиеся между министерствами юстиции двух стран.
Министр отметил, что 5 из 16 граждан Ирана, осужденных в последнее время в Армении, были экстрадированы в Иран для отбытия наказания в своей стране, и выразил удовлетворение продолжающимся эффективным сотрудничеством в сфере обмена осужденными лицами.
Посол поблагодарил министра юстиции за сотрудничество на высоком уровне, в частности, в передаче осужденных, а также успехи в сфере экстрадиции. Посол подчеркнул важность успешного сотрудничества между судебными системами Армении и Ирана, выразив надежду, что юридические проблемы между сторонами будут решены в ходе предстоящего визита юридической комиссии. Посол также выразил надежду, что в результате тесного сотрудничества двух государств в правовой сфере удастся предотвратить незаконный оборот наркотиков в регионе.
Григор Минасян подчеркнул важность армяно-иранского правового сотрудничества. Министр подтвердил, что двусторонние визиты будут носить постоянный характер, укрепляя армяно-иранские отношения.