Չինաստանի առևտրի նախարարը Իլոն Մասկի հետ քննարկել է Չինաստանի և ԱՄՆ-ի տնտեսական կապերը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի առևտրի նախարար Վան Վենտաոն այսօր Tesla ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկի հետ քննարկել է չին-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության հարցերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այս մասին հայտնել է Չինաստանի առևտրի գերատեսչությունը։
«Մայիսի 31-ին Չինաստանի առևտրի նախարար Վան Վենտաոն հանդիպել է Tesla-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկի հետ: Կողմերը մանրամասն քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում են չին-ամերիկյան առևտրատնտեսական համագործակցությանը և Չինաստանում Tesla-ի զարգացմանը», - ասված է Առևտրի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես ընդգծել է Վան Վենտաոն, համաշխարհային տնտեսության զարգացման և մարդկության առաջընթացի համար չափազանց կարևոր է զարգացնել «բաց համագործակցությունը գիտատեխնիկական ոլորտում»։
Վան Վենտաոն նաև նշել է, որ համաշխարհային տնտեսության հնարավորություններն այնքան մեծ են, որ թույլ են տալիս Չինաստանին ԱՄՆ-ի հետ գոյակցել և համատեղ զարգանալ՝ փոխշահավետ հիմունքներով։
Չինաստանի առևտրի նախարարի խոսքով՝ Պեկինն ազգային արդիականացման գործընթացում «բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում բոլոր երկրների ձեռնարկությունների, ներառյալ՝ Tesla-ի զարգացման համար»։ Նա մանրամասնել է, որ ՉԺՀ-ի իշխանությունները կշարունակեն աջակցել արտասահմանյան ընկերություններին, «ապահովել նրանց երկարաժամկետ և կայուն զարգացումը»։
Իր հերթին Մասկը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանի կառավարությանն այն աջակցության համար, որը ցուցաբերվել է Շանհայում Tesla գործարանին։ Նա նշել է Չինաստանի տնտեսության զարգացման մեծ ներուժը, վստահություն է հայտնել ՉԺՀ-ի շուկայի հիանալի ապագայի հարցում, ինչպես նաև պատրաստակամություն է հայտնել խորացնելու համագործակցությունը:

Министр коммерции КНР обсудил с Маском экономические связи Китая и США
Министр коммерции КНР Ван Вэньтао в среду обсудил китайско-американское экономическое сотрудничество с главным исполнительным директором компании Tesla Илоном Маском. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило торговое ведомство Китая.
"31 мая министр коммерции КНР Ван Вэньтао встретился с главным исполнительным директором Tesla Илоном Маском. Стороны подробно обсудили широкий перечень вопросов, касающихся китайско-американского торгово-экономического сотрудничества и развития Tesla в Китае", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте Минкоммерции.
Как подчеркнул Ван Вэньтао, для развития мировой экономики и прогресса человечества крайне важно развивать "открытое сотрудничество в научно-технической сфере". "Китай всесторонне продвигает процесс национальной модернизации, расширяя рамки и повышая уровень открытости в отношении внешнего мира", - добавил он.
Ван Вэньтао также отметил, что возможности глобальной экономики настолько велики, что позволяют Китаю с США сосуществовать и совместно развиваться на взаимовыгодной основе. "Как заявил председатель КНР Си Цзиньпин на встрече с президентом США Джо Байденом, наша планета достаточно велика для совместного развития Китая и Соединенных Штатов, - приводятся слова Ван Вэньтао. - Китайская и американская экономики глубоко взаимосвязаны, обе стороны должны поддерживать диалог и наращивать торгово-экономическое сотрудничество на принципах взаимного уважения, мирного сосуществования и обоюдного выигрыша".
По словам Ван Вэньтао, Китай в процессе национальной модернизации "создает благоприятные возможности для развития предприятий всех стран, включая Tesla". Он уточнил, что власти КНР продолжат оказывать поддержку иностранным компаниям, "обеспечивать их долгосрочное и стабильное развитие".
В свою очередь Маск, как отмечается, поблагодарил правительство Китая за поддержку, которая была оказана заводу Tesla в Шанхае. Он указал на большой потенциал для развития китайской экономики, выразил уверенность в прекрасном будущем рынка КНР, а также готовность углублять сотрудничество.