Չարլզ III-ի թագադրման արարողությանը ներկա գտնվելու համար Բրիտանիայի պատգամավորները վիճակահանություն կանցկացնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի թագադրման արարողությանը ներկա գտնվելու համար Բրիտանիայի պատգամավորները կխաղարկեն հրավիրատոմսերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Sky News պարբերականը:
Չարլզ III-ի թագադրումը տեղի կունենա մայիսի 6-ին Վեսթմինսթերյան աբբայությունում։ Ի սկզբանե նախատեսվում էր հրավերներ ուղարկել 650 տեղանոց Համայնքների պալատի (ստորին պալատ) միայն 20 պատգամավորների և 777 տեղանոց Լորդերի պալատի (վերին պալատի) միայն 20 ներկայացուցիչների։ Սակայն խորհրդարանականների վրդովմունքից հետո այս թվերը կրկնապատկվել են, նաև որոշվել է վիճակահանություն անցկացնել։
Թագադրման պլանավորմամբ զբաղվողները նաև պատգամավորների համար 400 տեղ են հատկացրել Խորհրդարանի հրապարակում հատուկ առանձնացված հատվածում, որտեղից պատգամավորները կարող են տեսնել թագավորին և թագադրման երթի մասնակիցներին Վեսթմինսթերյան աբբայություն գնալիս:
Sky News-ը հիշեցնում է, որ 1953 թ.-ին թագուհու թագադրման արարողությանը հրավիրվել է Համայնքների պալատի 800 անդամ և Լորդերի պալատի 910 անդամ:
Թագադրմանը ներկա գտնվելու համար չափազանց սահմանափակ թվով հրավերներ են ուղարկվել նաև նախարարների կաբինետին, ինչը նույնպես վրդովմունք է առաջացրել: Նրանց արգելել են իրենց կանանց կամ ամուսիններին տանել արարողությանը։ Բացառություն է արվել միայն վարչապետ Ռիշի Սունակի համար։ Նա կկարողանա մասնակցել արարողությանն իր կնոջ՝ Ակշատա Մուրթիի ուղեկցությամբ։
Թագավորական ընտանիքի սովորական երկրպագուներն արդեն սկսել են վրաններ խփել Լոնդոնի կենտրոնում՝ պատմական իրադարձությունը բաց չթողնելու համար։
74-ամյա Չարլզ III-ի թագադրման արարողությանը ներկա կգտնվի շուրջ 2000 մարդ: Ի դեպ, Եղիսաբեթ II-ի թագադրության արարողությանը ներկա գտնվելու հրավեր է ստացել 8251 մարդ, իսկ նրա հոր՝ Ջորջ VI-ի թագադրմանը ներկա է գտնվել 7606 մարդ: Այս անգամ որոշում է կայացվել ավելի համեստ արարողություն անցկացնել՝ կապված երկրում գնաճի ավելացման հետ:

Британские парламентарии разыгрывают приглашения на церемонию коронации Карла III
Британские парламентарии разыгрывают приглашения на церемонию коронации Карла III. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение телеканала Sky News.
Коронация Карла III состоится 6 мая в Вестминстерском аббатстве. Первоначально планировалось направить приглашения лишь 20 депутатам 650-местной Палаты общин (нижней палаты) и 20 представителям 777-местной Палаты лордов (верхней палаты). Однако после возмущения, выраженного парламентариями, эти цифры были удвоены, также было решено провести розыгрыш.
Организаторы церемонии коронации зарезервировали 400 мест для депутатов и на специально отведенной части Весминстерского аббатства, откуда депутаты смогут видеть короля и коронационную процессию.
Sky News напомнил, что на коронацию королевы в 1953 году были приглашены 800 членов Палаты общин и 910 членов Палаты лордов.
Крайне ограниченное количество приглашений на коронацию направлено и в Кабинет министров, что также вызвало возмущение. Им запрещается брать с собой жен или мужей. Исключение сделано только для премьер-министра Риши Сунака. Он сможет присутствовать на церемонии в сопровождении своей жены Акшаты Мурти.
Рядовые поклонники королевской семьи уже начали разбивать палатки в центре Лондона, чтобы не пропустить историческое событие.
На церемонии коронации 74-летнего Карла III будет около 2000 человек. К слову, приглашение на коронацию Елизаветы II получили 8 251 человек, а на коронацию ее отца Георга VI - 7 606 человек. В этот раз, в связи с ростом инфляции в стране, решено провести более скромную церемонию.