Ֆրանսիայի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է Չարլզ III-ի այցին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի այցին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
«Կներգրավվեն 4 հազար ոստիկաններ և ժանդարմներ: Մենք խիստ կենտրոնացած ենք, ես արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ զբաղվում եմ Մեծ Բրիտանիայի թագավորի այցի նախապատրաստմամբ նախագահի և վարչապետի անունից: Մենք, ակնհայտ Է, պատրաստ կլինենք ընդունելու նրան և ստեղծելու լավագույն պայմանները», - ասել է նախարարը CNews հեռուստաալիքի եթերում։ Նա հավելել է, որ Չարլզ III-ի այցի ընթացքում ահաբեկչությունների սպառնալիքներ չկան։
Դարմանինը խուսափել է պատասխանել հանրապետությունում բրիտանական միապետի գտնվելու ծրագրում հնարավոր փոփոխությունների մասին հարցին՝ ևս մեկ անգամ կրկնելով, որ «ՆԳՆ-ն պատրաստ է այցին»։
Ավելի վաղ BFM հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Ֆրանսիա Չարլզ III-ի առաջին պետական ​​այցի ծրագիրը փոփոխվելու է կենսաթոշակային տարիքի բարձրացման դեմ գործադուլների պատճառով։ Մասնավորապես, ցույցերի պատճառով կարող է հետաձգվել թագավորի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ընթրիքը, որն սկզբանապես պետք է տեղի ունենար Վերսալում երկուշաբթի՝ մարտի 27-ի երեկոյան:

МВД Франции заявило о готовности страны к визиту Карла III
Глава МВД Франции Жеральд Дарманен заявил о готовности Франции к визиту короля Великобритании Карла III. Как передает Арменпресс, об этом он сообщил в пятницу в эфире телеканала СNews.
"4 тыс. полицейских и жандармов будут задействованы, - отметил он. - Мы крайне сосредоточены, я уже несколько недель занимаюсь подготовкой визита короля Великобритании от имени президента и премьер-министра. Мы, очевидно, будем готовы принять его и создать наилучшие условия".
Он добавил, что угроз терактов во время визита Карла III нет.
Дарманен ушел от ответа на вопрос о возможных корректировках в программе пребывания британского монарха в республике, еще раз повторив, что "МВД готово к визиту".
Ранее телеканалBFMсообщил, что программа первого государственного визита во Францию Карла III будет скорректирована из-за забастовок против повышения пенсионного возраста. В частности, из-за манифестаций может быть перенесен ужин короля и президента Франции Эмманюэля Макрона, который изначально должен был состояться в Версале вечером в понедельник, 27 марта.