Արմեն Գրիգորյանը Շվեյցարիայի նախկին նախագահին ներկայացրել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է Շվեյցարիայի Համադաշնության նախկին նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեհյի հետ:«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային օրակարգի և Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ: Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը տիկին Կալմի-Ռեյի խնդրանքով անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային և դրա հետևանքներին: Քարտուղարը կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ դինամիկ զարացող հարաբերությունները:
Կողմերը քննարկել են Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմի ազդեցությունը Կովկասի անվտանգային միջավայրի վրա: Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցային ընթացքին:

Секретарь Совбеза Армении представил экс-президенту Швейцарии последствия агрессии Азербайджана против Армении
16 ноября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял экс-президента Швейцарской Конфедерации Мишлин Кальми-Ре. Об этом «Арменпресс» сообщили в Аппарате Совета безопасности Армении.
Собеседники обменялись мнениями по международной повестке и процессам, происходящим на Южном Кавказе. По просьбе Мишлин Кальми-Ре секретарь Совета безопасности представил подробности агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении и ее последствия. Армен Григорян подчеркнул важность динамичных отношений с международными партнерами.
Стороны обсудили влияние продолжающейся войны в Украине на обстановку безопасности на Кавказе. Армен Григорян коснулся переговорного процесса по разблокированию транспортных инфраструктур региона, урегулированию армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений.