Եթե Լեռնային Ղարաբաղ չկա, ապա ինչի՞ տակ է նոյեմբերի 9-ին ստորագրել Իլհամ Ալիևը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղ, ապա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նոյեմբերի 9-ին ինչի՞ տակ է ստորագրել: Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում շատ հստակ և պարզ նշված է Լեռնային Ղարաբաղ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հայտարարեց ՀՀ Աժ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի այն հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղի տարածք չկա, կա Ղարաբաղի շրջան, և նրա լեռնային և դաշտային հատվածները համարվում են այդ շրջանի մասը:
Անդրադառնալով Գաֆարովայի հայտարարություններին, թե հայ զինծառայողներն, իբր, ռազմական հանցագործություններ են թույլ տվել, ՀՀ Աժ նախագահը որպես օրինակ հիշեցրեց ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի վայրագությունը, ով այժմ Ադրբեջանի ազգային հերոս է:
«Ես վստահ եմ, որ ներկա գտնվողները տեղեկացված են այդ ամենի մասին: Կասեմ միայն երկու արտահայտություն, որպեսզի հասկանանք և պատկերացնենք ինչ-որ պետության ցինիզմը և գործողությունները, բավական է տեսնել մի օրինակ, որ նմանատիպ միջազգային ձևաչափով հանդիպմանը կարելի է հյուրանոցի սենյակում կացնահարել քնած մարդուն: Դա արել է «քաջ» զինվոր Սաֆարովը, որը համարվում է Ադրբեջանի հերոս: Ահա միակ բանը, որ կարող եք իմանալ, որպեսզի պատկերացնեք, թե ով ինչպես է գործում»- ընդգծել է Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին առաջարկել ԱՊՀ-ի հովանու ներքո կազմակերպել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձը:
«Իմ գործընկերը (Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ- խմբ.) կարող է նրանց անվանել Լեռնային Ղարաբաղի ծովահեններ, հանցագործներ, բայց նրանք ընդամենը մարդիկ են, որոնք մոլորվել են և հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքում` կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Եկեք առաջարկենք մեր ադրբեջանցի գործընկերներին հաջորդ նիստին իրենց հետ բերեն բոլոր պահվող անձանց, որովհետև նրանց ծնողները և հարազատները ամեն օր մեզանից պահանջում են, որպեսզի դրանով զբաղվենք»,- եզրափակեց Սիմոնյանը:

“This alone is enough for you to imagine who’s who” – Speaker mentions infamous Azeri glorification of murderer Safarov
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan exposed the lies of the Azerbaijani narrative on Nagorno Karabakh during the CIS Inter-Parliamentary Assembly session.
In response to Azeri Speaker of Parliament Sahiba Gafarova’s false statements that there is “no Nagorno Karabakh region, rather only Karabakh”, Alen Simonyan simply reminded everyone at the session that the Azeri president himself signed the November 9 statement which clearly mentions Nagorno Karabakh.
“If there’s no Nagorno Karabakh, then what did Azerbaijani President Ilham Aliyev sign on 9th November [2020]. The 9th November document very clearly mentions Nagorno Karabakh,” Simonyan said.
Moreover, in response to Gafarova’s accusations that the Armenian side is not investigating alleged war crimes committed by the Armenian forces - something that has been numerously denied as fake accusations – Simonyan said he will not respond to his Azeri counterpart’s statements one by one and will instead mention the infamous Ramil Safarov – the officer who axed to death a sleeping Armenian serviceman at a NATO training course.
“I am sure that everyone present here knows this. I will only say the following for you to understand and imagine the level of cynicism and actions of a country, for example during a similar international meeting a sleeping person could get axed in his hotel room. This was done by the brave soldier Safarov, who is now considered a hero in Azerbaijan. Only this is enough for you to imagine who is who,” Simonyan said.
Simonyan also proposed to Russian Federation Council Chair Valentina Matviyenko to organize under the CIS auspices the repatriation of Armenian PoWs held in Azerbaijan.
“My Azerbaijani colleague can call them pirates of Nagorno Karabakh, criminals, but they are simply people who got lost and accidentally crossed into the areas under Azerbaijani control after the signing of the trilateral ceasefire agreement. Let us offer our Azerbaijani partners to bring all captives during the next session because their families are demanding from us every day to deal with this issue,” Simonyan said.
Azerbaijani military officer Ramil Safarov murdered Armenian officer Gurgen Margaryan in 2004 during a NATO training course in Hungary.
Margaryan was asleep in his room when Safarov attacked him with an axe.
Safarov admitted in court to having killed Margaryan because of his hatred towards Armenia and Armenians. He was sentenced to life in prison by the Hungarian court. However, in 2012 Hungary extradited him to Azerbaijan. He was released upon arrival, glorified on the state-level and pardoned by President Aliyev.