Ֆրանսիայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը. Հայաստանը և Ֆրանսիան նախապատրաստվում են աշխարհահռչակ շանսոնյեի 100-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է «Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի (Սարկիսյան) գլխավորությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են, որ հանդիպման նպատակն էր քննարկել Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին (2024 թ.) նվիրված միջոցառումների ծրագիրը, համագործակցության ուղիները:
Քրիստինա Ազնավուրի տեղեկացմամբ՝ ֆրանսիական կողմը նախապատրաստական աշխատանքների փուլում է. մինչև 2024 թվականը Ֆրանսիայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը, որի նախագիծն արդեն պատրաստ է, նախատեսվում է անցկացնել խոշորամասշտաբ համերգ, բացել Ազնավուրի կենսագործունեությանը նվիրված ցուցահանդես: Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկման փուլում է Հայաստանում ևս Ազնավուրի արձանը տեղադրելու հարցը: «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրենն առաջարկել է բոլոր միջոցառումներն անցկացնել Ֆրանսիայի հետ զուգահեռ, այդ թվում՝ արձանի տեղադրումը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է հյուրերին և ուրախությամբ փաստել, որ հայաստանյան կողմը սիրով կհամագործակցի հիմնադրամի հետ միջոցառումների ծրագիրն իրականացնելիս, և աշխարհահռչակ շանսոնյեի հոբելյանը Հայաստանում կնշվի նույնքան վառ, որքան Ֆրանսիայում:
«Մենք պատասխանատու ենք, որ հայ-ֆրանսիական օրակարգը որևէ հարցում չտուժի»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Քննարկման ընթացքում կողմերը որոշել են հոբելյանի շրջանակում ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ համակարգելու հոբելյանական միջոցառումները:
Արթուր Մարտիրոսյանն իրազեկել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ստեղծվել է համակարգող աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանում գործող Ֆրանկոֆոնիայի բոլոր դերակատարների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցությունը և ծրագրային նախաձեռնություններն առավել արդյունավետ կազմակեպելու և իրականացնելու նպատակով:Խմբի անդրանիկ նիստը նախատեսվում է անցկացնել սույն թվականի հուլիսի 28-ին, որին հրավիրված է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անն Լույոն:
Հանդիպմանը մասնակիցներն անդրադարձել են նաև արդեն իսկ ձևավորված Ֆրանսիական ինստիտուտի և Շառլ Ազնավուրի թանգարանի տեղակայման խնդիրներին, գործունեության հեռանկարներին:
«Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները ներկայացրել են նաև Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի առկա խնդիրները, ներդրումների ծավալը և առաջիկա անելիքները:
Հիմնադրամը 12,5 մլն դրամի ներդրում է կատարել քոլեջի կահավորման, անհրաժեշտ տեխնիկայով, երաժշտական գործիքներով համալրման ուղղությամբ: Պարբերաբար կազմակերպվում են վարպետության դասեր, հրավիրվում են միջազգային ասպարեզում հայտնի մասնագետներ:
«Մեր նպատակն է մեծ ներուժ ունեցող երեխաների համար ճանապարհ հարթել դեպի համաշխարհային բեմեր, նպաստել նրանց տաղանդի զարգացմանը»,- ասել է Քրիստինա Ազնավուրը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է համագործակցել և մասնակիցը դառնալ «Կատապուլտ», «Ստեղծագործ Եվրոպա», «ArtNexus» ծրագրերին, որոնց առանցքային նպատակն է զարգացնել մշակութային հաստատությունների և անհատ արվեստագետների կարողությունները:

Во Франции установят памятник Шарлю Азнавуру: Армения и Франция готовятся к 100-летию шансонье
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял представителей Фонда «Азнавур» во главе с директором Фонда Кристиной Азнавур (Саркисян).
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве ОНКС, цель встречи - обсуждение программы мероприятий, посвященных 100-летию Шарля Азнавура, которое будет отмечаться в 2024 году и пути сотрудничества.
По словам Кристины Азнавур, французская сторона ведет подготовительные работы. До 2024 года во Франции будет установлен памятник Шарлю Азнавуру, проект которого уже готов, планируется провести широкомасштабный концерт, открыть выставку, посвященную жизни и деятельности Азнавура. С мэрией Еревана обсуждается вопрос установки памятника Азнавуру и в Армении.
Директор Фонда «Азнавур» предложила провести все мероприятия параллельно с Францией, в том числе и установку памятника.
Заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян поприветствовал гостей и сообщил, что армянская сторона с удовольствием будет сотрудничать с фондом в реализации программы мероприятий, и юбилей шансонье в Армении будет отмечен столь же значимо, как и во Франции.
«Мы ответственны за то, чтобы армяно-французская повестка не пострадала ни в одном вопросе», - сказал Артур Мартиросян.
В ходе обсуждения стороны решили для координации юбилейных мероприятий создать межведомственную комиссию.
Артур Мартиросян сообщил, что приказом министра ОНКС РА создана координационная рабочая группа в целях более эффективной организации и реализации сотрудничества и программных инициатив между всеми участниками Франкофонии, действующими в сферах образования и культуры Армении.
Первое заседание группы планируется провести 28 июля этого года. На заседание приглашена и посол Франции в Армении Анн Луйо.
На встрече участники коснулись и вопросов размещения уже сформированного Французского института и музея Шарля Азнавура и перспектив их деятельности.
Представители Фонда «Азнавур» обратились и к проблемам Ереванского государственного колледжа культуры и искусства имени Шарля Азнавура, к объему инвестиций и к предстоящим задачам.
Фонд инвестировал 12,5 млн драмов в оснащение колледжа необходимым оборудованием и музыкальными инструментами. Регулярно организуются мастер-классы, приглашаются известные на международной арене специалисты.
«Наша цель - проложить путь детям с большим потенциалом на мировые сцены, способствовать развитию их таланта», - сказала Кристина Азнавур.
Заместитель министра Артур Мартиросян предложил сотрудничать и участвовать в программах «Катапульта», «Творческая Европа» и «ArtNexus», основной целью которых является развитие возможностей учреждений культуры и деятелей искусства.