Շառլ Միշելը հայտնել է ռուսական գազի ու նավթի նկատմամբ պատժամիջոցների անխուսափելիության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում ստեղծված իրադրության պատճառով Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցները վաղ, թե ուշ ներառելու են նաև նավթի ու գազի սեկտորը: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին Կիևում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը:
Խոսելով Ռուսաստանի նկատմամբ ապագա սահմանափակումների մասին՝ նա նշել է. «Վաղ, թե ուշ մենք կկենտրոնանանք նավթի ու գազի վրա»:
Միշելի խոսքով՝ ԵՄ անդամ 27 պետություն մշտապես քննարկում են, թե ինչպես «առավելագույնի հասցնել ճնշումը Կրեմլի նկատմամբ՝ փոխելու ռուսական իշխանությունների վարքագիծը»:

Глава Евросовета заявил, что санкции ЕС против России рано или поздно охватят нефть и газ
Санкции Евросоюза против России из-за ситуации на Украине рано или поздно охватят сектор нефти и газа. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в среду глава Евросовета Шарль Мишель на совместной с президентом Украины Владимиром Зеленским пресс-конференции в Киеве.
"Рано или поздно мы нацелимся на [сектор] нефти и газа", - сказал он, говоря о будущих ограничительных мерах в отношении России.
По его словам, 27 стран-членов ЕС на постоянной основе обсуждают, "как максимизировать давление на Кремль с целью изменить поведение" российских властей. Он признал, что "это чрезвычайно сложно".