Չի կարող որևէ նախապայմանի ընկալում լինել. Արմեն Գրիգորյանը` Ադրբեջանին Հայաստանի ներկայացրած առաջարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը երբեք սահմանազատման և սահմանագծման հարցում նախապայմաններ առաջ չի քաշել: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարությանը, թե, իբր, Հայաստանը նախապայմաններ է առաջ քաշում սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկից առաջ:
ԱԽ քարտուղարը նշեց, որ Հայաստանը պարզապես պահանջել է, որպեսզի իրագործվեն բոլոր այն պայմանավորվածությունները, որոնք եղել են Սոչիում նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հանդիպման ժամանակ:
«Հայտարարության մեջ այդ պայմանավորվածությունները նշված են, այն է` անվտանգության բարձրացման շուրջ քայլեր պետք է ձեռնարկել, այնուհետև սկսել սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացներ: Հայաստանը ցանկանում է, որպեսզի այդ պայմանավորվածությունները իրագործվեն: Բացի դրանից, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը շատ մոտ կանգնած են իրար, ապա ցանկացած քաղաքական գործընթաց կարող է ազդել այդ միջավայրի վրա, և սրացումներ լինեն: Հայաստանը առաջարկում է, որ զորքերը հայելային հետ քաշվեն, այնտեղ տեղակայվեն սահմանապահ զորքեր, որպեսզի կարողանանք սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը հանգիստ անցնել: Այստեղ չի կարող որևէ նախապայմանի ընկալում նույնիսկ լինել»,- ընդգծեց Գրիգորյանը:

Armenia has never put forward preconditions for border delimitation and demarcation – Security Council Secretary
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Armenia has never put forward preconditions for the border delimitation and demarcation, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan told reporters at a briefing, commenting on the statement of Azerbaijani authorities according to which Armenia is putting forward preconditions before the start of the delimitation and demarcation process.
The Secretary of the Security Council said Armenia has just demanded to implement all the agreements which were reached during the trilateral meeting in Sochi on November 26.
“These agreements are mentioned in the statement, that is to take actions to raise security and then start the delimitation and demarcation processes. Armenia wants for these agreements to be fulfilled. Moreover, in situation when the armed forces of Armenia and Azerbaijan are stationed very close to each other, any political process could affect that environment, and escalations could take place. Armenia proposes that the troops are withdrawn in a mirrored fashion and border troops are stationed there so that we can conduct the border delimitation and demarcation process calmly. There cannot even be a perception of any precondition here”, he said.