Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարել է, որ Կիևը չի պատրաստվում ռազմական գործողությունների Դոնբասում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան չի պատրաստվում ռազմական գործողությունների երկրի արևելքում: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Օլեգ Նիկոլենկոն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունը՝ Ուկրաինայի կողմից Դոնբասում «ռազմական գործողության» նախապատրաստման մասին, չի համապատասխանում իրականությանը։ «Նորմանդական ձևաչափը» ցույց է տալիս, որ Ուկրաինան կողմ է քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով զինված հակամարտությունը լուծելուն»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Նիկալենկոյի խոսքով՝ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը և հարնապետության պատվիրակությունը՝ Դոմբասում կարգավորման կոնտակտային խմբում, կատարել են հսկայական աշխատանք՝ երեկոյան հրադադարի հասնելու համար:
ԱԳՆ-ն նաև կոչ է արել Ռուսաստանին կենտրոնանալ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունների կատարման և Ուկրաինայի արևելքում միջազգային զինված հակամարտության դադարեցման վրա։ «Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանների սահմանազատման գծի երկու կողմերում գտնվող մարդիկ արժանի են խաղաղության և հանգստության, հատկապես ամանորյա տոների նախաշեմին»,- ասել է Նիկոլենկոն։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Պուտինը տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ Ուկրաինան կարող է նոր ռազմական գործողություն նախապատրաստել Դոնբասի դեմ, իսկ արևմտյան երկրները նախօրոք կոչ են անում Ռուսաստանին չմիջամտել մոտալուտ հակամարտությանը։

В МИД Украины заявили, что Киев не готовится к военной операции в Донбассе
Украина не проводит подготовку к силовой операции на востоке страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом в четверг заявил спикер МИД республики Олег Николенко.
"Заявление президента России [Владимира Путина] о якобы подготовке Украиной "военной операции" в Донбассе не соответствует действительности. Украина стремится исключительно к миру, и постоянные усилия украинского руководства для того, чтобы сдвинуть с места мирный процесс, прежде всего в "нормандском формате", ярко иллюстрируют приверженность Украины политико-дипломатическому пути урегулирования вооруженного конфликта", - говорится в его комментарии, распространенном дипведомством.
По словам Николенко, глава офиса президента Украины Андрей Ермак и делегация республики в Контактной группе по урегулированию в Донбассе "проделали титаническую работу, чтобы вчера добиться возобновления режима прекращения огня".
МИД также призвал РФ "сконцентрироваться на выполнении договоренностей о прекращении огня и завершении международного вооруженного конфликта на востоке Украины". "Люди по обе стороны линии разграничения в Донецкой и Луганской областях заслуживают мира и спокойствия, особенно в канун новогодних праздников", - указал Николенко.
Ранее Путин заявил во время ежегодной пресс-конференции, что Украина может готовить новую силовую операцию против Донбасса, и страны Запада заранее призывают Россию не вмешиваться в назревающий конфликт.