Հայաստանը բարձր է գնահատում տարածաշրջանում տևական խաղաղությանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի հետևողական ջանքերը. ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Էմանուել Մակրոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Արմեն Սարգսյանի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Արժևորում եմ Ձեր անձնական ներդրումը Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և փոխշահավետ համագործակցության խորացման գործում:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությունը և մեր երկրների միջև բարձր մակարդակի երկխոսությունն առկա փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու կարևոր ներուժ ունեն։
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կնպաստենք հայ-ֆրանսիական ընդգրկուն օրակարգի զարգացմանն ու նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի հետևողական ջանքերը և, մասնավորապես, Ձեր անձնական ներգրավվածությունը:
Առանձնահատուկ գնահատականի է արժանի Ֆրանսիայի ուշադրությունը հայ ռազմագերիների, Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության, ինչպես նաև արցախահայությանն ուղղված կարևոր օգնության տրամադրման հարցերին»:

Армения высоко ценит усилия Франции, направленные на мир в регионе: президент Армении поздравил Эммануэля Макрона
Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю Дня рождения направил президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону поздравительное послание.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента, в послании, в частности, говорится:
«Высоко ценю Ваш личный вклад в укрепление дружественных отношений и углубление взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Францией.
Многовековая дружба народов Армении и Франции и диалог между нашими странами на высоком уровне имеют важный потенциал для еще большего расширения существующего сотрудничества.
Полон надежд, что совместными усилиями мы будем способствовать развитию всеобъемлющей армяно-французской повестки и реализации новых инициатив.
Армения высоко ценит последовательные усилия Франции, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, направленные на укрепление долгосрочного мира и стабильности в регионе и, в частности, Вашу личную вовлеченность.
Особой оценки достойно внимание Франции к вопросам защиты армянских военнопленных, исторического и культурного наследия Арцаха, перешедшего под контроль Азербайджана, а также предоставления необходимой помощи армянам Арцаха».