Ընդդիմությունն ահազանգում է ցուցարար կանանց վնասվելու մասին. ոստիկանությունն արձագանքում է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության մոտ ակցիաներ իրականացնող ընդդիմադիրներն ահազանգում են ցուցարար կանանց վնասվելու մասին. ոստիկանությունը վստահեցնում է ցանկացած միջադեպով ուսումնասիրություն է իրականացնում:
«Հանրապետության հրապարակում խաղաղ անհնազանդության գործողություններ կատարող քաղաքացիներին ոստիկանությունը զանգվածաբար բռնում է։ Ոստիկանության կողմից անհամաչափ գործողությունների հետևանքով մեկ կին ուշագնաց է եղել, իսկ մեկ այլ կին՝ ուժեղ հարված ստացել գլխին»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ընդդիմության ներկայացուցիչ՝ իրավապաշտպան Մելիքյանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ոստիկանության լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը հայտնեց, որ ցանկացած միջադեպով ոստիկանությունն ուսումնասիրություն է իրականացնում:
«Ցանկացած միջադեպով ոստիկանությունն ուսումնասիրություն իրականացնում է, անհրաժեշտության դեպքում նաև ծառայողական քննություն սկսում»,- ասաց Ջանոյանը:
«Հայրենիքի փրկության շարժում» նախաձեռնության՝ դեկտեմբերի 24-ին անցկացրած ակցիայի ընթացքում ոստիկանությունը բերման է ենթարկել 69 անձի:
Խորհրդարանական և արտախորհրդարանական 16 ընդդիմադիր կուսակցություններից բաղկացած «Հայրենիքի փրկության շարժում» նախաձեռնությունը բողոքի ակցիաներ է իրականացնում` պահանջելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Նախաձեռնության վարչապետի միասնական թեկնածուն ՀՀ նախկին վարչապետ և Պաշտպանության նախկին նախարար Վազգեն Մանուկյանն է: Դեկտեմբերի 22-ին շարժումը հայտարարել է համահայկական դասադուլ և գործադուլ, այնուհետև սկսել նստացույց Հանրապետության հրապարակում:

Оппозиция заявила о причинении вреда демонстранткам
Оппозиционеры, проводящие акцию протеста у правительства, бьют тревогу по поводу причинения вреда демонстранткам. Полиция уверяет, что проводит расследование по любому инциденту.
“Граждан, совершающих акции мирного неповиновения на площади Республики, полиция массово задерживает. В результате несоразмерных действий со стороны полиции одна женщина упала в обморок, другая женщина получила сильный удар по голове”, - написал на своей странице в Facebook представитель оппозиции правозащитник Меликян.
Заместитель начальника пресс-службы полиции Эдгар Джаноян сообщил «Арменпресс», что по любому инциденту полиция проводит расследование.
“По любому инциденту полиция проводит расследование, в случае необходимости начинается и служебное расследование”, - сказал Джаноян.
Во время акции, проводимой 24 декабря инициативой “Движение за спасение Отечества”, полиция подвергла приводу 69 человек.
Инициатива “Движение за спасение Отечества”, состоящая из 16 парламентских и внепарламентских оппозиционных партий, проводит акции протеста с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна. Совместным кандидатом на пост премьер-министра от инициативы является бывший премьер-министр, бывший министр обороны Вазген Манукян. 22 декабря движение объявило всеармянскую забастовку, затем начало сидячую забастовку на площади Республики.