Եվրամիությունը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության խորհուրդը մինչեւ 2021 թվականի հուլիսի 31-ը պաշտոնապես երկարացրել է «Ռուսաստանի տնտեսության առանձին հատվածների» դեմ տնտեսական պատժամիջոցների գործողությունը, որոնք սահմանվել են Ուկրաինայի իրադրության պատճառով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին ԵՄ-ն հայտնել է առանձին հայտարարությամբ:
ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավարները սահմանափակումները երկարացնելու քաղաքական որոշումը կայացրել են դեկտեմբերի 10-ի գագաթնաժողովում:
Պատժամիջոցները վերաբերում են ֆինանսական, էներգետիկ եւ պաշտպանական հատվածներին, ինչպես նաեւ երկակի նշանակության արտադրանքին: Դրանք ենթադրում են ռուսական այն հինգ խոշորագույն ֆինանսական կառույցների մուտքի սահմանափակում ԵՄ կապիտալների շուկա, որտեղ գլխավոր սեփականատերը ռուսական պետությունն է։ Բացի այդ, պատժամիջոցներ են կիրառվել երեքական ռուսական էներգետիկ և պաշտպանական ոլորտի ընկերությունների նկատմամբ։ Պատժամիջոցները նախատեսում են զենքի, երկակի նշանակության ապրանքների ներմուծման և արտահանման արգելք, Ռուսաստանին մի շարք այն ծառայությունների և տեխնոլոգիաների փոխանցման սահմանափակումներ, որոնք կարող են օգտագործվել նավթի արդյունահանման ոլորտում։
Եվրամիությունն առաջին անգամ Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցներ է սահմանել 2014 թվականի հուլիսի 31-ին՝ կապված Ղրիմի իրադարձությունների հետ: 2015 թվականի մարտին Եվրամիության խորհուրդը սահմանափակումների գործողության ժամկետը կապել է «Մինսկի համաձայնությունների ամբողջական կատարման» հետ:

Евросоюз продлил санкции против России
СоветЕвросоюзаофициально продлил до 31 июля 2021 года действие экономических санкций против "отдельных секторов российской экономики", введенных из-за ситуации наУкраине.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом ЕС сообщил в отдельном заявлении.
Политическое решение продлить ограничения главы государств — членов ЕС приняли на саммите 10 декабря.
Санкции затрагивают финансовый, энергетический и оборонный сектора, а также продукцию двойного назначения. Они предполагают ограничение доступа на рынок капиталов ЕС пяти крупнейших российских финансовых структур, где главным собственником является российское государство. Кроме того, под санкции попали три российские энергетические компании и три компании в оборонной сфере. Меры предусматривают эмбарго на импорт и экспорт оружия, товаров двойного назначения, ограничения на передачу России ряда услуг и технологий, которые могут использоваться в нефтедобыче.
Евросоюз впервые ввел экономические санкции против России 31 июля 2014 года в связи с событиями в Крыму. В марте 2015 годаЕвросоветувязал срок действия ограничений с "полным выполнением минских соглашений".