Չնայած առանձին պրովոկացիաներին՝ հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած առանձին պրովոկացիաներին՝ հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայկական կողմը շարունակելու է հավատարիմ մնալ հրադադարի ռեժիմին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծել է նա:
ԱՄՆ-ում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն 08:00-ին հրադադարի ռեժիմի ուժի մեջ մտնելու առնչությամբ՝ ՀՀ վարչապետը հոկտեմբերի 26-ի վաղ առավոտյան ընդգծել էր. «Ինչպես եւ համաձայնեցվել է երեկ Վաշինգտոնում, ԱՄՆ միջնորդությամբ, հայկական կողմը ժամը 08.00-ից լիարժեք կպահպանի հրադադարի ռեժիմը»:
Ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն խախտելով ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, ժամը 08:45-ի սահմաններում հրետանային կրակ է վարել Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ: Հերթական խախտումը գրանցվեց ժամը 09:10-ի սահմաններում. հակառակորդը թիրախավորել է հարավարևելյան ուղղությամբ դիրքերը` արձակելով հինգ հրետանային արկ:

Несмотря на некоторые провокации, перемирие в основном сохраняется: Пашинян
Несмотря на некоторые провокации, режим прекращения огня в основном сохраняется. Об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
“Армянская сторона и дальше будет придерживаться режима прекращения огня”, - как передает «Арменпресс», подчеркнул Пашинян.
В связи со вступлением в силу режима прекращения огня премьер-министр Республики Армения утром 26 октября заявил: “Армянская сторона с 08:00 26 октября полностью будет соблюдать режим прекращения огня, согласованный вчера в Вашингтоне при посредничестве США”.
Азербайджанская сторона, примерно в 08:45 26 октября, грубо нарушив достигнутую в США договоренность о гуманитарном прекращении огня, открыла артиллерийский огонь по северо-восточным боевым позициям Арцаха. Противник нарушил режим прекращения огня и около 09:10, обстреляв позиции в юго-восточном направлении, были выпущены пять артиллерийских снарядов.