Հայաստանը հայտարարել է, թե որ դեպքում կդիմի ՀԱՊԿ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը չի վարանի դիմել ՀԱՊԿ-ին. այս պահին, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի բնորոշմամբ, անհրաժեշտություն չկա: ՀԱՊԿ-ին ֆորմալ չդիմելը, սակայն, չի նշանակում, թե Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի հետ չի աշխատում անընդհատ ռեժիմով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարար Քոչարյանն այս մասին խոսեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը չի դիմում ՀԱՊԿ-ին:
Նա նախ շեշտեց, որ ՀԱՊԿ-ին դիմելու համար պետք է ագրեսիա լինի ՀՀ-ի հանդեպ: Հիմա դեռ վաղ է Ադրբեջանի որոշ գործողությունները ՀՀ-ի նկատմամբ որպես ագրեսիա գնահատելու համար: «Եթե եղավ հարձակում ՀՀ-ի վրա, այո, կդիմենք: Նախ մենք պետք է դիմենք ՄԱԿ-ին, որով ֆիքսում ենք, որ մեր դեմ ագրեսիա է, և մենք համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության՝ ինքնապաշտպանության ենք դիմում, դիմում ենք նաև ՀԱՊԿ-ին: Այդ բոլորը կանոնակարգված է»,-ասաց Քոչարյանն ու հավելեց, որ այս պարագայում դեռևս դրա մասին խոսելը վաղ է:
Նա շեշտեց՝ եթե ունես փամփուշտ, որը կարող է կրակել, այդ փամփուշտը պետք է օգտագործել այն ժամանակ, երբ այն դատարկ չէ:
«ՀԱՊԿ-ին ֆորմալ չդիմելը չի նշանակում ՀԱՊԿ-ի հետ չաշխատել անընդհատ ռեժիմով: Առաջին դեմքերի մակարդակով անգամ կա ինֆորմացիայի փոխանակում»,-ասաց ԱԳ փոխնախարարն ու հավելեց, որ կա անընդհատ շփում:
Նա վստահեցրեց, որ երբ գա պահը, կարվեն համապատասխան քայլեր, բայց հույս հայտնեց, որ այդ պահը չի գա:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողությունների ընթացքում անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի անգամ թիրախավորել է ՀՀ Գեղարքունիքի, Սյունիքի մարզերի բնակավայրեր, քաղաքացիական օբյեկտներ՝ պատճառ դառնալով խաղաղ բնակիչների մահվան և վիրավորման: Ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է անգամ մարտական հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկա՝ ընդամենը ենթադրությունների հիման վրա։

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Deputy Minister of Foreign Affairs Shavarsh Kocharyan has said that Armenia won’t hesitate to apply to the CSTO if such necessity arises. According to him, such necessity doesn’t exist now.
When asked by reporters why Armenia isn’t applying to the security bloc, Kocharyan said that not officially applying to the CSTO doesn’t mean that Armenia isn’t constantly working with the organization.
He said requesting the CSTO to initiate its response requires a direct aggression against Armenia. Kocharyan said it’s too early to describe the Azeri actions against the Republic of Armenia as such.
“If an attack were to happen against the Republic of Armenia, indeed we will apply to the CSTO. We’d first of all apply to the United Nations, stating that an aggression is taking place against us, and in accordance to the UN charter we initiate self-defense, and then also apply to the CSTO. This process is regulated,” Kocharyan said, presenting the process of initiating the security bloc’s response if Armenia were to be attacked.
“Officially not applying to the CSTO doesn’t mean not working with the CSTO constantly. There is even exchange of information at the level of the top officials,” he said.
Kocharyan said appropriate steps will be taken when the time comes, but he expressed hope that this won’t be necessary.
Amid the massive attack on the Republic of Artsakh since September 27, the Azerbaijani armed forces have occasionally delivered drone or rocket-artillery strikes inside the territory of the Republic of Armenia, killing and injuring also civilians.
The CSTO is a military alliance between Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgzystan and Tajikistan, its charter stipulates that member states are bound to protect one another if anyone of them gets attacked.