Հայաստանը հայտարարել է, թե որ դեպքում կդիմի ՀԱՊԿ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը չի վարանի դիմել ՀԱՊԿ-ին. այս պահին, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի բնորոշմամբ, անհրաժեշտություն չկա: ՀԱՊԿ-ին ֆորմալ չդիմելը, սակայն, չի նշանակում, թե Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի հետ չի աշխատում անընդհատ ռեժիմով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարար Քոչարյանն այս մասին խոսեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը չի դիմում ՀԱՊԿ-ին:
Նա նախ շեշտեց, որ ՀԱՊԿ-ին դիմելու համար պետք է ագրեսիա լինի ՀՀ-ի հանդեպ: Հիմա դեռ վաղ է Ադրբեջանի որոշ գործողությունները ՀՀ-ի նկատմամբ որպես ագրեսիա գնահատելու համար: «Եթե եղավ հարձակում ՀՀ-ի վրա, այո, կդիմենք: Նախ մենք պետք է դիմենք ՄԱԿ-ին, որով ֆիքսում ենք, որ մեր դեմ ագրեսիա է, և մենք համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության՝ ինքնապաշտպանության ենք դիմում, դիմում ենք նաև ՀԱՊԿ-ին: Այդ բոլորը կանոնակարգված է»,-ասաց Քոչարյանն ու հավելեց, որ այս պարագայում դեռևս դրա մասին խոսելը վաղ է:
Նա շեշտեց՝ եթե ունես փամփուշտ, որը կարող է կրակել, այդ փամփուշտը պետք է օգտագործել այն ժամանակ, երբ այն դատարկ չէ:
«ՀԱՊԿ-ին ֆորմալ չդիմելը չի նշանակում ՀԱՊԿ-ի հետ չաշխատել անընդհատ ռեժիմով: Առաջին դեմքերի մակարդակով անգամ կա ինֆորմացիայի փոխանակում»,-ասաց ԱԳ փոխնախարարն ու հավելեց, որ կա անընդհատ շփում:
Նա վստահեցրեց, որ երբ գա պահը, կարվեն համապատասխան քայլեր, բայց հույս հայտնեց, որ այդ պահը չի գա:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողությունների ընթացքում անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի անգամ թիրախավորել է ՀՀ Գեղարքունիքի, Սյունիքի մարզերի բնակավայրեր, քաղաքացիական օբյեկտներ՝ պատճառ դառնալով խաղաղ բնակիչների մահվան և վիրավորման: Ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է անգամ մարտական հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկա՝ ընդամենը ենթադրությունների հիման վրա։

Армения заявила, в каком случае она обратится к ОДКБ
В случае необходимости Армения без колебаний обратится к ОДКБ. На данный момент, по словам замминистра иностранных дел Армении Шаварша Кочаряна, в этом нет необходимости. Однако отсутствие формального обращения в ОДКБ не означает, что Армения не работает с ОДКБ на постоянной основе. Как сообщает «Арменпресс», Шаварш Кочарян сказал это журналистам в Национальном собрании, касаясь вопроса, почему Армения не обращается в ОДКБ.
Он подчеркнул, что для обращения в ОДКБ должна быть агрессия, направленная против Армении. Пока рано некоторые действия Азербайджана оценивать как агрессию против Армении. “Если будет нападение на Армению, то мы подадим заявку. Вначале мы должны будем обратиться в ООН, и заявить, что против нас совершена агрессия, и мы в соответствии с Уставом ООН подаем заявку на самооборону - мы обращаемся к ОДКБ. Все это регулируется”, - сказал Кочарян, добавив, что в данном случае об этом еще рано говорить.
Он подчеркнул, что если у вас есть пуля, которою можно стрелять, то ее следует использовать тогда, когда она полная.
“Отсутствие формального обращения в ОДКБ не означает отказа от работы с ОДКБ на постоянной основе. Есть даже обмен информацией на уровне первых лиц”, - сказал замминистра иностранных дел, добавив, что существует постоянное общение.
Он заверил, что когда наступит время, будут предприняты все соответствующие шаги, и вместе с тем выразил надежду, что это время не наступит.
Во время боевых действий, развязанных с 27 сентября против Арцаха, Азербайджан неоднократно наносил удары по гражданским населенным пунктам и гражданским объектам в Гегаркуникской и Сюникской областях Республики Армения, в результате чего были убиты и ранены мирные жители. Вооруженные силы Азербайджана нанесли удары и по военной технике, находящуюся на боевом дежурстве в Армении.