Մնացականյանն անհրաժեշտ համարեց կրակի դադարեցումն ու խիստ կարևորեց ՌԴ-ի դերը այս հարցում
ՄՈՍԿՎԱ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը չի կատարում կրակի դադարեցման վերաբերյալ Մոսկվայում համաձայնեցված իր պարտավորությունները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա նշեց, որ այն, ինչին բախվել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, գոյութենականվտանգի մարմնավորում է համարվում, որը հասունանում էր տասնյակ տարիների ընթացքում, որի մասին խոսել են անընդհատ: «Մենք կարողացել ենք հասնել որոշակի արդյունքների՝ շնորհիվ ձեր և նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներգրավվածության: Մեզ հաջողվեց նախարարների մակարդակով համաձայնեցնել կրակի դադարեցման վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր անձնական և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ներդրումը, որ կարողացանք հասնել այսպիսի արդյունքի»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարն անհրաժեշտ համարեց դադարեցնել մարտական գործողությունները և խիստ կարևորեց Ռուսաստանի դերը այս հարցում: «Ցավոք, այս պահին չենք կարող գործնականում արձանագրել, որ ունենք լիարժեք կրակի դադարեցում: Եվ բառացիորեն նախքան այստեղ գալը, շարունակում էր տեղեկություններ ստացվել, որ Ադրբեջանը չի կատարում կրակի դադարեցման իր պարտավորությունները: Եվ այդ առումով ես ուզում եմ ընդգծել վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը, որով կարող ենք հասնել այդ ռեժիմի պահպանմանը»,- ասաց Մնացականյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով` սեպտեմբերի 27-ից սկսած շարունակվում է Արցախի ժողովրդի դեմ լայնամասշտաբ ագրեսիան Ադրբեջանի կողմից: «Ընդ որում, բաց ներկայացվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ուժային ճանապարհով լուծման իրական նպատակները»,- նշեց Մնացականյանը՝ ընդգծելով, որ այլևս գաղտնիք չեն Արցախի ֆիզիկական բնաջնջման նկրտումները:
ԱԳ նախարարը Սերգեյ Լավրովին ներկայացրեց քաղաքացիական բնակչության զոհերի և վիրավորների վերաբերյալ տվյալները, ինչպես նաև շենք-շինությունների և ենթակառուցվածքների վնասի չափերը: Մնացականյանը հայտնեց, որ հակառակորդը խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործել է հրետանի, հրթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ավիացիա: «Կան զոհեր և վիրավորներ Ադրբեջանի կողմից կասետային ռումբերի կիրառման հետևանքով»,- հավելեց Մնացականյանը:

Mnatsakanyan highlights Russia’s role in achieving Azerbaijan's compliance with truce
MOSCOW, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Azerbaijan is not fulfilling its obligations under the agreement reached in Moscow, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan told Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in the Russian capital on October 12.
Mnatsakanyan said that what the people of Nagorno Karabakh are now facing amounts to an existential threat which matured for decades and which was constantly spoken about.
“We were able to achieve some results thanks to your and President Vladimir Putin’s involvement,” Mnatsakanyan told Lavrov. “We succeeded to agree upon the joint statement on cessation of hostilities at the ministerial level. We highly appreciate your personal and the Russian President’s contribution in being able to achieve such result.”
Mnatsakanyan attached importance to Azerbaijan complying with the agreement and ceasing the hostilities, and highlighted Russia’s role in this issue. “Unfortunately, at this moment we can’t practically record that we have a full cessation of hostilities. Literally before arriving here I was receiving information that Azerbaijan is not fulfilling its obligation on ceasefire. And in this context I would like to underscore the importance of introducing verification mechanisms through which we can achieve the observance of this regime,” Mnatsakanyan said.
The Armenian FM noted that the massive Azeri aggression against the people of Artsakh continues since September 27. “Moreover, the true goals of resolving the Nagorno Karabakh conflict through force are being openly presented,” he said, adding that the Azeri ambitions for physically exterminating Artsakh are no longer a secret.
Mnatsakanyan briefed Lavrov on the civilian casualties and the vast damages to civilian infrastructure that occurred as a result of the Azeri attacks. He said that the Azeri military have deployed artillery, rocket, UAV and air force as well as banned cluster munitions against the peaceful population.