Լիբանանի առողջապահության նախարարը հիվանդանոցներին հրահանգել է պատրաստվել վիրավորների ընդունմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում տեղի ունեցած երկու հզոր պայթյուններից հետո երկրի Առողջապահության նախարարը բոլոր հիվանդանոցներին հորդորել է պատրաստվել վիրավորներին ընդունելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է RT-ին:
Երկու խոշոր պայթյուն ցնցել են Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութը, ականատեսները տեսանկարահանել են այդ պայթյուններն ու ներկայացրել ավերածությունները, որոնք տեղի են ունեցել շրջակայքում:
Առաջին պայթյունը որոտացել է քաղաքային նավահանգստում, տեղական ժամանակով երեկոյան 18:00-ից հետո: Րոպեներ անց ավելի մեծ պայթյուն է որոտացել: Տեսանկարահանումը ֆիքսել է հարվածային ալիքը, որը ցնցել է մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող շինությունները:
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը բոլոր հիվանդանոցներին հրահանգել է պատրաստվել վիրավորների ընդունմանը, իսկ երկրի Առողջապահության նախարարը հեռուստատեսությամբ հայտնել է, որ վիրավորների թիվը շատ մեծ է: Զոհերի վերաբերյալ հաղորդագրություն չի ստացվել:
Պայթյունի հետևանքով վնասվել են «Դեյլի Սթար» թերթի խմբագրության պատուհաններն ու գույքը: France24-ի թղթակիցը հայտնել է, որ վնասվել է նաև իր բնակարանը:

Lebanon's healthcare minister urges hospitals to get ready to receive injured patients
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Following the two massive blasts in Lebanese capital, Beirut, the healthcare minister of the country urged the hospitals to get ready to receive injured patients, ARMENPRESS reports, citing RT.
Two major explosions rocked Beirut and witnesses filmed the explosions and presented the devastation in the area.
The first explosion took place at the port of Beirut at about 18:00. A few minutes later a more massive blast occurred. The video shows the blast wave, which shook building some kilometers away.
Lebanon's healthcare ministry urged all the hospitals to get ready for receiving injured patients, while the healthcare minister said that the number of injuries is very high. There is no information about victims.
The healthcare minister of the country informed that a vessel transporting fireworks accessories has exploded.