ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը 2,9 մլրդ դոլար է հատկացրել ավիաընկերություններին աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ հատկացրել է 2,9 մլրդ դոլար որպես աշխատավարձի հաշվեգրման աջակցություն 54 ոչ մեծ, ինչպես նաև երկու խոշոր ուղևորափոխադրում իրականացնող ավիաընկերություններին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ամերիկայի ձայն»-ի ռուսական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ներկայում 6 այլ խոշոր ավիաընկերությունների հետ հստակեցվում են աջակցության մանրամասները:
Նախարարությունը խոշոր ավիաընկերություններին տրամադրում է պլանավորած գումարի 50 տոկոսը, մնացածը տրվում է վճարումներիտեսքով: Ընդհանուր առմամբ, նախարարությունը նախատեսում է ուղևորափոխադրող ավիաընկերություններին տրամադրել 25 մլրդ դոլար:
Ավիափոխադրողները կվերադարձնեն ցածր տոկոսադրույքով վարկերի տեսքով տրամադրված միջոցների 30 տոկոսը:
Կորոնավիրուսի պատճառով ավիաընկերությունները լուրջ վնասներ են կրել. ներքին փոխադրումները կրճատվել են 95 տոկոսով:

Минфин США предоставил 2,9 млрд долл. финансовой помощи авиалиниям
В понедельник Министерство финансов США заявило, что выделило 2,9 млрд долл. помощи для начисления заработной платы для 54 небольших пассажирских перевозчиков и двух крупных пассажирских авиалиний, пока он обговаривает детали соглашения с шестью другими крупными авиакомпаниями, сообщает Арменпресс со ссылкой на«Голос Америки».
Минфин выделяет крупным авиакомпаниям 50% запланированных средств. Остальная сумма будет предоставлена в виде нескольких платежей. Всего Минфин предоставит пассажирским авиакомпаниям 25 миллиардов долларов, которые предназначены для начисления заработной платы сотрудникам компаний. Авиаперевозчики должны будут вернуть 30% средств, предоставленные в виде кредитов под низкие проценты.
Минфин заявил, что утвердил соглашения о выделении грантов с «Элледжиант Эйр», «Американ Эйрлайнс», «Дельта Эйрлайнс», «Саусвест Эйрлайнс», «Спирит» и «Юнайтед».
Пандемия коронавируса нанесла серьезный ущерб авиакомпаниям, в результате чего внутренние перевозки сократилась на 95%.