Թեհրանը լիովին պատրաստ է դիմակայել ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին. Իրանի ֆինանսների նախարար
Թեհրանը լիովին պատրաստ է դիմակայել ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իրանի ֆինանսների նախարար Ալի Մադանիզադեն օգոստոսի 24-ին հայտարարել է IRINN հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում։
«Դատելով ըստ ամենայնի՝ ԱՄՆ-ն որոշել է ևս մեկ անհաջող փորձ ձեռնարկել։ Մենք վաղուց սպասում էինք դրան և հիանալի իրազեկված էինք նրանց պլանների մասին։ Կառավարությունն ունի երկամյա պլան, այն լիովին պատրաստ է իրադարձությունների նման զարգացմանը», - ասել է Մադանիզադեն։
Պաշտոնյան ԱՄՆ-ին մեղադրել է Իրանի նկատմամբ «տնտեսական ահաբեկչության դիմելու» փորձի համար։
«Մենք նույնպես ունենք մեր սեփական գործիքակազմը և գիտենք, թե ինչպես խաղալ այս խաղը», - նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Մադանիզադեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է ակնկալի, որ Իրանի պատասխանը «լինելու է զուտ պաշտպանողական, և որ մենք միայն պաշտպանվելու ենք»։
«Նրանք նաև պետք է պատրաստ լինեն այն բանին, որ մենք կանցնենք հարձակման», - հայտարարել է նախարարը։
ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են Իրանի վրա տնտեսական ճնշում գործադրելու արշավ սկսելու մասին։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ իր նպատակն է «խաթարել այն տնտեսական ոլորտների աշխատանքը, որոնք թույլ են տալիս գոյատևել իրանական ռեժիմին և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին»։
Ըստ Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության՝ օգոստոսի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մեկնարկել է «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը՝ «աննախադեպ արշավ, որի նպատակն է կտրել Իրանի Իսլամական Հանրապետության տնտեսական կենսապահովման բոլոր շղթաները», մինչև Իրանը մենակ մնա:

Тегеран полностью готов противостоять санкциям США - министр финансов Ирана
Тегеран полностью готов противостоять санкциям США. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил министр финансов Ирана Али Маданизаде в интервью телеканалу IRINN 24 августа.
«Судя по всему, США решили предпринять еще одну неудачную попытку. Мы давно этого ждали и хорошо знали об их планах. У правительства есть двухлетний план, оно полностью готово к такому развитию событий», — сказал Маданизаде.
Он обвинил США в попытке «прибегнуть к экономическому терроризму» против Ирана.
«У нас тоже есть свои инструменты, и мы знаем, как играть в эту игру», — отметил он.
При этом Маданизаде заявил, что США не следует ожидать, что ответ Ирана «будет чисто оборонительным, и что мы будем только защищаться».
«Им также нужно быть готовыми к тому, что мы перейдем в наступление», — сказал министр.
Власти США объявили о начале кампании экономического давления на Иран. Министерство финансов США заявило, что ее цель — «нарушить функционирование тех экономических секторов, которые обеспечивают выживание иранского режима и Корпуса стражей исламской революции».
Согласно заявлению Белого дома, 24 августа администрация президента США Дональда Трампа начала операцию «Экономическое изгнание», «беспрецедентную кампанию, направленную на перекрытие всех экономических каналов сбыта Исламской Республики Иран», пока Иран не останется один.