Հայաստանում գրանցված և Աֆրիկայում թռիչքներ իրականացնող միակ ավիաընկերությունը փակման վտանգի տակ է
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մարս ավիա» ընկերությունը փակման վտանգի տակ է: Քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից ստուգումների ընթացքում հայտնաբերված թերությունները չվերացնելու դեպքում այն կփակվի մայիսի 1-ից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեսակապով ասուլիսում հայտնեց Քաղավիացիայի կոմիտեի՝ արձակուրդում գտնվող ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ թռիչքային անվտանգության գործակալության կողմից ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեում նկատած խնդիրներին ու դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Ռևազյանը վստահեցրեց, որ խնդիրների լուծման ուղղությամբ շատ լուրջ քայլեր են արել: «Բյուրսելում անվտանգության նիստին ներկայացրել ենք կոնկրետ քայլերը: Նրանց հիմնական շեշտադրումն այն էր, որ մենք ունենք ավիաընկերություններ, որոնք գրանցված են Հայաստանում, սակայն չվերթներ են իրականացնում Աֆրիկայի տարբեր պետություններում: Մենք սկսեցինք ուսումնասիրել և հասկացանք, որ շատ լուրջ խնդիր է, որ մենք որպես կոմիտե որևէ ժամանակում չենք ունեցել ուղիղ կապ՝ տարբեր երկրների քաղավիացիաների հետ: 100 տոկոս անկախ ստուգումներ չենք կարողացել իրականացնել: Հաշվի առնելով, որ մենք դա չենք կարող պատշաճ անել, քայլեր ենք իրականացրել, որ ապագայում ավիաընկերություններն այլևս չկարողանան գրանցվել Հայաստանում և չվերթներ իրականացնել Աֆրիկայում»,-ասաց Ռևազյանը:
Նա նշեց, որ լուրջ միջադեպեր են ունեցել Աֆրիկայում, կոմիտեն կոնկրետ քայլեր է իրականացրել, որ արտահերթ ստուգումներ կազմակերպեն: « Եվ դրա արդյունքում «Տարոն- Ավիա» ավիաընկերության աշխատանքն է կասեցվել, հետո փակվել: Եվ հիմա «Մարս ավիա»-ի շահագործողի վկայականն է կասեցվել, եթե վաղը չներկայացվի, որ թերությունները վերացվել են, ապա մայիսի 1-ին այս ընկերությունը կփակվի: Դա կնշանակի, որ մենք այլևս չենք ունենալու ավիաընկերություն, որը թռիչքներ է իրականացնում Աֆրիկայում: Դա շատ լուրջ քայլ է եղել մեր կողմից»,-ասաց կոմիտեի ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ դա կարողացել են անել այն բանի շնորհիվ նաև, որ Հոլանդիայից ներգրավել են մասնագետի, որը տեսուչներին ուղղություն է տվել, թե ինչպիսի փոփոխություններ պետք է անել տեսչական ստուգումներում, որ բոլոր խնդիրները նկատեն: Ռևազյանը նշեց՝ այսօր արդեն իսկ տեսչական ստուգումների մակարդակը բարձրացել է, բայց դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հայաստանյան գրանցումով ինքնաթիռներն աֆրիկյան երկրներում ներգրավված են եղել ապօրինի գործունեության, զենքերի վաճառքի մեջ և այլն:

Авиакомпания, зарегистрированная в Армении и осуществляющая полеты в Африке, под угрозой закрытия
Компания "Марс Авиа" находится под угрозой закрытия. В случае неустранения недостатков, выявленных в ходе проверок Комитетом гражданской авиации, она будет закрыта с 1 мая. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции по видеосвязи сказала находящаяся в отпуске руководитель Комитета по гражданской авиации Татевик Ревазян, коснувшись замеченных Агентством по безопасности полетов проблем и работ по их разрешению.
Ревазян заверила, что они сделали очень серьезные шаги в направлении решения проблем. Основной акцент агентства был сделан на том, что у нас есть авиакомпании, зарегистрированные в Армении, но осуществляющие рейсы в разные страны Африки. Мы начали изучать и поняли, что это очень серьезная проблема, что мы, как комитет, в какое-то время не имели прямой связи с гражданскими авиациями разных стран. Учитывая, что мы не можем это сделать должным образом, мы осуществили шаги, чтобы в будущем авиакомпании больше не смогли регистрироваться в Армении и осуществлять рейсы в Африке”, - сказала Ревазян.
Она отметила, что в Африке имели место серьезные инциденты, комитет предпринял конкретные шаги для организации досрочных проверок. И в результате работа авиакомпании “Тарон - Авиа” была приостановлена, а затем закрыта. Сейчас приостановлено свидетельство эксплуатации “Марс Авиа”. Если завтра не будет представлено, что недостатки устранены, то 1 мая эта компания закроется. Это будет означать, что у нас больше не будет авиакомпании, которая совершает полеты в Африке. Это был очень серьезный шаг с нашей стороны”, - сказала глава комитета.
По ее словам, это удалось сделать благодаря тому, что из Голландии привлекли специалиста, который дал указания инспекторам, какие изменения нужно делать в инспекционных проверках, чтобы все проблемы были заметны. Ревазян отметила, что сегодня уже повысился уровень инспекционных проверок, но еще предстоит пройти долгий путь.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что самолеты с армянской регистрацией были вовлечены в незаконную деятельность в африканских странах, в продажу оружия и т. д.