Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպք Է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպք Է հաստատվել Իտալիայի քաղաքացու մոտ, որն Ռուսաստան Է ժամանել փետրվարի 29-ին: Այդ մասին մարտի 5-ին լրագրողներին հայտնել են նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին: «Մարտի 5-ին հաստատվել Է Իտալիայի Հանրապետության քաղաքացու մոտ COVID-2019 նոր կորոնավիրուսային վարակով հիվանդանալու բերովի դեպքը Իտալիայից»,-հայտնել են շտաբում:
Նշվում Է, որ վարակվածը մարտի 2-ին բուժօգնության Էր դիմել սուր շնչառական վիրուսային վարակի ախտանշաններով: «Հիվանդությունն ընթանում Է թեթեւ կլինիկական ձեւով, կատարվում Է սիմպտոմատիկ բուժում: Պացիենտի վիճակը բավարար Է»,-ընդգծել են շտաբում:
Բացի այդ, բժշկական հսկողության տակ են գտնվում նրա հետ շփված անձինք:
Ներկա դրությամբ ՌԴ-ի տարածքում հայտնաբերված Է նոր կորոնավիրուսով վարակման չորս դեպք (ներառյալ մարտի 5-ին հաստատվածը): Բացի այդ, երկրում բուժման մեջ են ՌԴ-ի երեք քաղաքացիներ, որոնց մոտ կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդություն Է հայտնաբերվել Ճապոնիայում Diamond Princess ճամփորդանավում:

В России зарегистрировали новый случай коронавируса у гражданина Италии
Новый случай коронавирусной инфекции подтвержден у гражданина Италии, приехавшего в Россию 29 февраля. Об этом в четверг сообщили журналистам в оперативном штабе по предупреждению и борьбе с новой коронавирусной инфекцией.
"5 марта подтвержден завозной из Италии случай заболевания новой коронавирусной инфекцией COVID-2019 у гражданина Итальянской Республики", - сообщили в штабе.
Отмечается, что заразившийся 2 марта обратился за медицинской помощью с симптомами ОРВИ. "Заболевание протекает в легкой клинической форме, проводится симптоматическая терапия. Состояние пациента удовлетворительное", - подчеркнули в штабе.
Кроме того, под медицинским наблюдением находятся контактировавшие с ним лица, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За все время распространения коронавирусной инфекции на территории РФ выявлено четыреслучая заражения (в том числе подтвержденный 5 марта): у гражданина РФ, вернувшегося из Италии, а также итальянца, приехавшего в РФ, и двух граждан Китая, которых уже выписали после выздоровления. Кроме того, на лечении в стране находятся три гражданина РФ, у которых заболевание, вызванное коронавирусом, было выявлено на лайнере Diamond Princess в Японии.