Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպք Է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպք Է հաստատվել Իտալիայի քաղաքացու մոտ, որն Ռուսաստան Է ժամանել փետրվարի 29-ին: Այդ մասին մարտի 5-ին լրագրողներին հայտնել են նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին: «Մարտի 5-ին հաստատվել Է Իտալիայի Հանրապետության քաղաքացու մոտ COVID-2019 նոր կորոնավիրուսային վարակով հիվանդանալու բերովի դեպքը Իտալիայից»,-հայտնել են շտաբում:
Նշվում Է, որ վարակվածը մարտի 2-ին բուժօգնության Էր դիմել սուր շնչառական վիրուսային վարակի ախտանշաններով: «Հիվանդությունն ընթանում Է թեթեւ կլինիկական ձեւով, կատարվում Է սիմպտոմատիկ բուժում: Պացիենտի վիճակը բավարար Է»,-ընդգծել են շտաբում:
Բացի այդ, բժշկական հսկողության տակ են գտնվում նրա հետ շփված անձինք:
Ներկա դրությամբ ՌԴ-ի տարածքում հայտնաբերված Է նոր կորոնավիրուսով վարակման չորս դեպք (ներառյալ մարտի 5-ին հաստատվածը): Բացի այդ, երկրում բուժման մեջ են ՌԴ-ի երեք քաղաքացիներ, որոնց մոտ կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդություն Է հայտնաբերվել Ճապոնիայում Diamond Princess ճամփորդանավում:

New coronavirus case registered in Italian national in Russia
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. New coronavirus infection case has been registered in an Italian national, who came to Russia on February 29, the operative HQ on coronavirus prevention said, reports TASS.
"On March 5, an imported coronavirus infection case has been confirmed in an Italian Republic citizen," the HQ reported.
According to the report, the infected person sought medical assistance with common cold symptoms.
"The disease goes in a light form, the patient receives symptomatic therapy. The patient’s condition is stable," the HQ said, adding that people who contacted the patient are also under medical supervision.
A total of 4 coronavirus cases have been registered on Russian territory, including the newest one. Those include two Chinese nationals, who have already been dismissed, as well as one Russian national who came from Italy and one Italian national. Besides, three Russian nationals evacuated from the Diamond Princess cruise ship remain in medical facilities.
The Chinese authorities registered an outbreak of the new coronavirus 2019-nCoV in the city of Wuhan. Cases of new coronavirus were confirmed in more than 70 other countries, including in Russia. The World Health Organization declared the coronavirus outbreak a public health emergency of international concern. Outside of China, most cases of the new coronavirus were reported in South Korea, Iran and Italy.