Վրաստանի նախագահի Աֆրիկա այցը չեղարկվել Է «Ֆեյսբուք»-ում հրապարակված գրառման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահի վարչակազմը հայտնել Է, որ «Ֆեյսբուք» ցանցում կատարված հրապարակումից հետո, որի հեղինակը Եվրոպայի խորհրդում Վրաստանի նախկին դեսպան Մամուկա Ժղենտին Է, Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի պլանավորված այցը Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետություն (ԿԱՀ) չեղյալ Է հայտարարված, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Մամուկա Ժղենտին ցանցում գրել Է, որ ըստ իր ունեցած տեղեկատվության՝ պլանավորվում Է նախագահի 10-օրյա այցը Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետություն «մեծ պատվիրակության հետ»:
Նախագահի վարչակազմը Մամուկա Ժղենտիի գրառումը համարել Է «անպատասխանատու եւ պետության շահերին վնաս հասցնող», եւ հայտարարել Է, որ «Վրաստանի նախագահի եւ նրա պատվիրակության՝ ԿԱՀ այցի վերաբերյալ տեղեկատվությունը գաղտնի Է եւ դրա վաղօրոք տարածումը խստիվ արգելվում Է»:
«Հատկապես վրդովմունք Է հարուցում եւ հարկադրում խորհրդածել այն հանգամանքը, որ նման տեղեկատվությունը ցինիկ համատեքստում տարածում Է Եվրոպայի խորհրդում Վրաստանի նախկին դեսպանը, որը հիանալի գիտի գաղտնի տեղեկատվության կարեւորությունը եւ դրա հետ վարվելու կանոնները», ասված Է հայտարարության մեջ: Դրանում նշվում Է, որ հրապարակման պատճառով Վրաստանի նախագահը եւ պաշտպանության նախարարը հարկադրված են եղել չեղյալ հայտարարելու իրենց այցը ԿԱՀ, որտեղ գտնվում են վրացի խաղաղապահներ:

Визит президента Грузии в ЦАР отменен из-за поста в сети «Фейсбук»
Администрация президента Грузии сообщает, что после публикации поста в сети Фейсбук, автором которого является бывший посол Грузии в Совете Европы Мамука Жгенти, запланированный в ЦАР визит президента Грузии Саломе Зурабишвили отменен, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
Мамука Жгенти написал в сети, что по имеющейся у него информации, планируется 10-дневный визит президента в Центральноафриканскую Республику "с большой делегацией".
Администрация президента назвала пост Мамуки Жгенти "безответственными и наносящим урон интересам государства", и заявила, что "информация о визите президента Грузии и ее делегации в ЦАР является конфиденциальной и ее распространение заранее строго запрещается".
"Особенно вызывает возмущение и заставляет задуматься то, что подобную информацию в циничном контексте распространяет бывший посол Грузии в Совете Европы, который прекрасно знает важность конфиденциальной информации и правила обращения с ней", говорится в заявлении.
В заявлении отмечается, что из-за заявления резидент Грузии и министерство обороны были вынуждены отменить свой визит туда, где находятся грузинские миротворцы.