Հույս ունենք՝ մոտ օրերին ընդհանուր հանգստություն կլինի. Արմեն Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի կարծիքով, ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններում առկա լարվածությունը գնում է ապաէսկալացիայի: Այդ մասին Արմեն Գրիգորյանը նշեց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում; «Հույս ունենք, որ մոտակա օրերին ընդհանուր հանգստություն է լինելու։ Իհարկե, մենք միշտ վատթարագույնին ենք պատրաստվում, ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել՝ շատ լայնածավալ աշխատանք ենք կատարել և՛ սիրիական, և՛ իրանական ճգնաժամերի ընթացքում։ Կարելի է ասել՝ մեր ինստիտուցիոնալ կարողություններն են ավելացել, մենք կարողացել ենք մշակել և՛ տարհանման պլան, և՛ ճգնաժամին արձագանքելու պլան, որը, կարծում եմ, շատ կարևոր առաջընթաց է մեր կառավարման համակարգի համար։ Որոշակի առումով այս երկու ճգնաժամերից մեր ինստիտուցիոնալ կարողություններն ավելի են հզորացել, և մենք ավելի հստակ գիտենք, թե ինչ ենք անելու»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նշեց Գրիգորյանը։
Հարցին, թե Հայաստանը պատրաստվո՞ւմ է որպես միջնորդ հանդես գալ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց. «Նման տարբերակ դեռևս չի քննարկվել։ Իհարկե, մենք ցանկություն ունենք, որ կոնֆլիկտը հնարավորինս արագ կարգավորվի, և մենք մեր դերակատարությունն ավելի շատ տեսնում ենք, որ երկու կողմի հետ էլ շարունակենք երկխոսությունը, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի։ Մենք ցանկացած տարբերակի պատրաստ ենք՝ օգնելու, որ կոնֆլիկտը հնարավորինս մեղմվի»։
Հարցին՝ արդյոք տնտեսական անվտանգության առումով մտահոգություններ չկա՞ն, Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ այս պահին խնդիր չունենք: «Մենք բոլոր տարբերակները քննարկել ենք, սննդի անվտանգությունից սկսած մինչև կարևոր ենթակառուցվածքների աշխատանքը։ Մենք բոլոր այլընտրանքային ճանապարհների լուծումներն արդեն գտել ենք։ Այն ապրանքները, որոնք եթե ճգնաժամ սկսվի, ինչպես ենք փոխարինելու, դրա ճանապարհային քարտեզն ունենք, ուստի կարող եմ ասել, որ մենք պատրաստ ենք բոլոր առումներով, իհարկե, եթե ֆորսմաժորային իրավիճակներ չլինեն»,- ընդգծեց նա:

Надеемся, что в ближайшие дни все успокоится: Армен Григорян
По мнению секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна, напряженность в отношениях США - Иран идет на деэскалацию. Об этом Армен Григорян заявил в беседе с журналистами после заседания правительства. Конечно, мы всегда готовимся к худшему, но в целом, могу сказать, что мы проделали очень масштабную работу и во время сирийского кризиса, и во время иранского. Можно сказать, что наши институциональные возможности увеличились, мы смогли разработать и план эвакуации, и план реагирования на кризис, что, я думаю, является очень важным прогрессом для нашей системы управления. В некотором смысле, после этих двух кризисов наши институциональные возможности стали сильнее, и мы лучше четко знаем, что будем делать”, - сказал Григорян.
На вопрос о том, собирается ли Армения выступить посредником между США и Ираном, секретарь Совбеза ответил: “Подобный вариант пока не обсуждался. Конечно, у нас есть желание, чтобы конфликт был урегулирован как можно скорее, и мы больше видим свою роль в продолжении диалога с обеими сторонами, если в этом будет необходимость. Мы готовы к любому варианту, чтобы конфликт был максимально смягчен”.
На вопрос, нет ли озабоченности в плане экономической безопасности, Армен Григорян ответил, что на данный момент у нас нет таких проблем. Мы обсудили все варианты - от безопасности продуктов питания до работы важных инфраструктур. Мы уже нашли решения для всех альтернативных путей. На случай кризиса у нас есть дорожная карта замены товаров, поэтому могу сказать, что мы готовы во всех отношениях, конечно, если не будет форс-мажорных ситуаций ”, - подчеркнул он.