Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործից ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալի պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ անջատված քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից,  13.12.2019թ.-ին գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, Արա Բաբլոյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:
Արսեն Բաբայանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` Արա Բաբլոյանի և այլ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу Ара Баблояна и Арсена Бабаяна
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении бывшего председателя НС РА Ара Баблояна и бывшего заместителя руководителя аппарата НС РА Арсена Бабаяна, расследуемому в Специальной следственной службе РА по факту завладения полномочиями Конституционного суда РА, а также совершения служебного подлога завершено. Как сообщили «Арменпресс» в Специальной следственной службе РА, 13.12.2019 г. дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о его направлении в суд.
Как уже сообщалось, Ара Баблоян обвиняется по ч. 1 ст. 300 и ч. 1 ст. 314 УК РА в завладении полномочиями Конституционного суда РА в сговоре с группой должностных лиц, а также в совершении служебного подлога.
Арсен Бабаян обвиняется по ч. 1 ст. 38-300 и ч. 1 ст. 314 УК РА - в пособничестве Ара Баблояну и другим должностным лицам в завладении полномочиями Конституционного суда РА, а также в совершении служебного подлога.