ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է հերթական նիստը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 19-ին Ազգային ժողովի պատգամավորները գաղտնի քվեարկությամբ կընտրեն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամներին:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների ընտրության համար մեկական թեկնածուներ են առաջարկել ՀՀ կառավարությունը, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը», «Բարգավաճ Հայաստան», «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները» և Բարձրագույն դատական խորհուրդը: ՀՀ կառավարության կողմից, որպես թեկնածու առաջադրվել է Լիլիթ Ալեքսանյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջադրել է Էդգար Շաթիրյանի թեկնածությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը՝ Նարեկ Համբարձումյանի, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը՝ Հայկուհի Հարությունյանի, իսկ ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհուրդն առաջադրել է Արամայիս Փաշինյանի թեկնածությունը:
Նոյեմբերի 12-ից գումարված նիստի ընթացքում պատգամավորները մի շարք օրենքների նախագծեր են քննարկել և ընդունել առաջին ու երկրորդ ընթերցմամբ:
Նոյեմբերի 13-ին ՀՀ կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում գործադիրի անդամները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի հիմնական և հարակից զեկուցողները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովում Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ բյուջեի այս նախագիծը հեղափոխական է: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը բյուջեն հեղափոխական չհամարելով նշել է, որ դեմ է քվեարկելու Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծին: ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է բյուջեի նախագծի քննարկման ընդմիջում՝ առնվազն 4 օրով և նշել, որ պատգամավորներն ու խմբակցություններն իրենց առաջարկները կարող են ներկայացնել 24 ժամվա ընթացքում:
Նոյեմբերի 18-ին պատգամավորները լսել են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուներին և հարցեր ուղղել նրանց:

В Национальном собрании Армении началось очередное заседание
В Национальном собрании Армении началось очередное заседание. Как передает Арменпресс, 19 ноября депутаты НС Армении тайным голосованием изберут членов комиссии по предотвращению коррупции.
Правительство РА предложило кандидатуру Лилит Алексанян, фракция “Мой шаг” Национального собрания РА выдвинула кандидатуру Эдгара Шатиряна, фракция “Процветающая Армения” - Нарека Амбарцумяна, фракция “Просвещенная Армения” - Айка Арутюняна, а Высший судебный совет РА выдвинул кандидатуру Арамаиса Пашиняна.
Во время заседания 12 ноября, депутаты обсудили и приняли ряд проектов законов в первом и втором чтениях.
13 ноября в ходе вопросов-ответов с правительством РА члены правительства отвечали на вопросы депутатов.
14 ноября основные докладчики и содокладчики проекта Закона “О государственном бюджете Республики Армения на 2020 год” отвечали на вопросы депутатов.
15 ноября в ходе обсуждения в Национальном собрании государственного бюджета Республики Армения на 2020 год премьер-министр Никол Пашинян заявил, что этот проект бюджета является революционным. Фракция “Процветающая Армения”, не посчитав бюджет революционным, отметила, что проголосует против проекта государственного бюджета Республики Армения на 2020 год. Председатель НС Арарат Мирзоян объявил перерыв в обсуждении проекта бюджета, как минимум на 4 дня, и отметил, что депутаты и фракции могут представить свои предложения в течение 24 часов.
18 ноября депутаты выслушали кандидатов в члены комиссии по предотвращению коррупции и задали им вопросы.