Տնտեսական հեղափոխության գործում կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը գործարարներն են. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն մասնակցում է «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է երկրի տնտեսական ընթացիկ իրավիճակին ու ընդգծել, որ այս տարին առաջին տնտեսական ամբողջական տարին է, որում իր գլխավորած կառավարությունը հանդիսանում է տնտեսական իրավիճակի քաղաքական պատասխանատուն: «Այս տարի մենք, ըստ ամենայնի, կունենանք պլյուս-մինուս 7 տոկոս տնտեսական աճ, ինչը կարևոր է և բավականին բարձր ցուցանիշ է ԵԱՏՄ և ընդհանրապես ամբողջ եվրոպական տարածքում: Իհարկե, հասկանալի է, որ այդ աճն այն ցուցանիշը չէ, որից պետք է շատ երջանիկ զգանք: Այս տարվա տնտեսական ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ այն տնտեսական ամբիցիաները, որ ունենք, իրական են և կարող են դառնալ իրականություն: Դրա մասին է վկայում  նոր եվրոբոնդերի թողարկման հաջողությունը, որը Հայաստանի տնտեսական միջազգային իմջի առումով կարևոր է: Կարևոր է արձանագրել, որ 2015 թվականի համեմատ ֆինանսական միջոցների հասնելիության երեք տոկոսանոց կրճատում ունեցանք, այսինքն՝ մեր երկրի համար տոկոսները բարելավվեցին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով, թողարկվել է 500 մլն դոլարի եվրոբոնդեր, սակայն դրանց իրական պահանջարկը հասել է 2 մլրդ դոլարի: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական պլանավորման առումով կարևոր է ստեղծել Հայաստանը վերափոխող մեգանախագծեր, քանի որ դրանք այսօր ֆինանսավորելու հնարավորություն կա:
«Հայաստանն այս տարին միջազգային պահուստների առումով կամփոփի պատմական ռեկորդային ցուցանիշով: Դեկտեմբերի 31-ին երրորդ հանրապետության պատմության մեջ կունենանք միջազգային պահուստների ամենաբարձր ցուցանիշը, որը վկայում է մեր երկրի ֆինանսական համակարգի կայունության մասին: Այս տարի Հայաստանի շուկայում երեք եռամսյակների տվյալներով Կենտրոնական բանկն իրականացրել է 433 մլն դոլարի գնում: Այսինքն՝ այսքան արտարժութային միջոցներ են հայտնվել, ինչը կապված է հիմնականում զբոսաշրջային աճի հետ, և սա մեծ հնարավորություններ է բացում ՀՀ քաղաքացիների համար»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ եվրոբոնդերի թողարկման արդյունքում միջազգային տնտեսական հանրության գնահատականներով Հայաստանի ռիսկայնությունը կիսով չափ կրճատվել է, ինչը տնտեսական միջավայրը դարձնում է ավելի բարենպաստ:
«Սա չեմ ուզում ձևակերպել որպես հաջողություն, որովետև մենք սա դիտարկում ենք որպես հնարավորություն, իսկ այն իրացնելը գործընկերությունն է`  կառավարության և  փոքր ու միջին բիզնեսի միջև: Այսօր այդ գործընկերության համար ստեղծված են բոլոր հնարավորությունները, մեզ համար չկա ընդդիմադիր և իշխանամետ գործարարների բաժանում: Բոլոր գործարարներին մենք համարում ենք մեր թիվ մեկ դաշնակիցը, ու մեր մեծագույն խնդիրն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում յուրաքանչյուր գործարար իրեն զգա պաշտպանված: Եվ այդպես էլ պետք է զգա, որովհետև մենք այս մեկ ու կես տարվա ընթացքում չունենք սեփականության վերաբաշխման որևէ դեպք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ կառավարությունն այս հարցում իրեն նույնիսկ չափից ավելի զուսպ է պահում, որպեսզի հանկարծ գործարար աշխարհի շրջանում անորոշության զգացում չառաջանա: «Մենք պետք է ամուր կագնենք նրա թիկունքին, ով քարը քարի վրա է դնում, աշխատատեղ է ստեղծում, հարկ է վճարում` անկախ համակրանքներից և հակակրանքներից: Սա է տնտեսական հեղափոխության անկյունաքարային խնդիրը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով` նաև անհատական ջանքն է, որ պետք է բերի տնտեսական հեղափոխության: «Աղքատության հաղթահարման միջոցը քաջալերելն է մարդկանց, որպեսզի զրոյից ստեղծեն բիզնես և ոտքի կանգնեն: Բարեգործության այն մոդելը, որ կիրառվել է Հայաստանում, դեգրադացրել է մեր տնտեսական հարաբերությունները, շատ դեպքերում մարդուն ոչ թե օգնել է, այլ խանգարել»,- նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ կառավարության քաղաքականության իմաստն այն է, որպեսզի յուրաքանաչյուր քաղաքացու կարողանա այս ուղերձը հստակ հղել: «Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է արձանագրի, որ իր հացն իր քրտինքով պետք է վաստակի և հեղափոխության իմաստը սա է: Նախկինում տասնյակ դեպքեր են եղել, որ մարդիկ ասել են` օրինակ, սոխ են ներկրել, թույլ չեն տվել մտցնել շուկա: Այսօր մեր երկրում այդպիսի խնդիր չկա»,- շեշտել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ արձանագրել է, որ տնտեսական հեղախոխության գործում կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը գործարարներն են, ովքեր գործարար են բառի բուն իմաստով, ովքեր կարողանում են ներդնել իրենց ինտելեկտը, տաղանդը, ստեղծարար կարողությունները և ստեղծել ավելացված արժեք: Իսկ նրանց, ովքեր չունեն այդ կարողությունները, կառավարությունը պետք է աջակցի ծրագրերով, կրթության բարելավմամբ:
«Հաջողություն եմ մաղթում համաժողովի մասնակիցներին, հույս ունեմ, որ այս ստեղծագործ միջավայրում կլսենք ստեղագործ նոր մտքեր, կառնչվենք նոր  գաղափարների, որոնք մեզ կօգնեն շարունակել ճանապարհը: Տնտեսական հեղափոխությունը Հայաստանի Հանրապետությունում մեկնարկած է, և դա նախ տեղի է ունենում մարդկանց մտքերում: Ինձ համար տնտեսական հեղափոխության ամենամեծ մանիֆեստը «Մեր ժամանակների հերոսը» մրցանակաբաշխությունն է, որը ցույց տվեց հեղափոխության գաղափարաբանությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ հեղափոխությունը չի ստեղծել այդ մարդկանց, այլ այդ մարդիկ են ստեղծել հեղափոխությունը, ինչն ամենակարևորն է:
«Այսօր տնտեսական թիվ մեկ գործոնը տաղանդն է, ինտելեկտը, ազնվությունը և առաքելության գիտակցումը, որովհետև եթե գրողը ստեղծում է շատ լավ և տաղանդավոր վեպ, դա ինձ համար նույնն է, երբ որևէ գործարար ստեղծում է տաղանդավոր արտադրանք, բրենդ, որը փոխում է մարդկանց, իրականությունը, հայրենիքը դեպի լավը: Եվ ուրեմն, նախ փոխենք ինքներս մեզ, մեր միջավայրը և փոխենք մեր հայրենիքը, որը պետք է դառնա մեր բոլորիս համընդհանուր երազանքների երկիրը: Ոչ թե մի քաղաքական թիմի երազանքի երկիր, այլ մեր երազանքները պետք է լցնենք մի մեծ կաթսայի մեջ, որը կեփվի և արդյունքում կդառնա մեր ազգային համընդհանուր երազանքը, որովհետև տնտեսական հեղափոխությունն ազգային երազանքների իրականացման մասին է: Դրա համար պետք է ունենանք հզոր պետություն, ոը ստեղծում է, արտահանում է և որը կարողանում է իր ուսերին կրել ազգային երազանքների բեռը»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվում է մարզի գործարար միջավայրը, զարգացման հեռանկարները, գերակա ուղղությունները և տարբեր ոլորտներում առկա ներուժը: Համաժողովին ներկա են ինչպես տեղացի, այնպես էլ  օտարերկրյա ներդրողներ: Միջոցառման նպատակն է քննարկումների և փորձի փոխանակման միջոցով աջակցել մարզում իրականացվող ներդրումային ծրագրերին, ստեղծել նոր գործարար կապեր, բացահայտել բիզնես ոլորտում առկա խնդիրներն ու մշակել դրանց լուծման մեխանիզմները: «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովին ներկայացվում են գործարար ծրագրեր, միջոցառումն ուղեկցվում է մարզի լավագույն արտադրանքի էքսպո ցուցադրութամբ, որին կծանոթանա նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Важнейшие партнеры правительства в осуществлении экономической революции - бизнесмены: премьер
Премьер-министр Никол Пашинян принимает участие в инвестиционном форуме “Мой шаг во имя Арагацотнской области”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в своем приветственном слове к участникам форума премьер-министр Пашинян рассказал о текущей экономической ситуации в стране и подчеркнул, что этот год является первым полным экономическим годом, в котором возглавляемое им правительство несет политическую ответственность за экономическую ситуацию.В этом году у нас, по всей вероятности, будет экономический рост в районе 7%, который является важным и довольно высоким показателем в ЕАЭС и на всем европейском пространстве в целом. Конечно, понятно, что это не тот показатель, который должен радовать нас. Экономические показатели текущего года показывают, что экономические амбиции, которые у нас есть, реальны и могут осуществиться. Об этом свидетельствует успех нового выпуска еврооблигаций, что очень важно с точки зрения международного экономического имиджа Армении. Важно отметить, что по сравнению с 2015 годом на три процента сократилась доступность финансовых средств, т.е. процентные ставки для нашей страны улучшились”, - отметил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, еврооблигации на 500 миллионов долларов были выпущены, но их реальный спрос достиг 2 миллиардов долларов. Глава правительства отметил, что с точки зрения стратегического планирования важно создавать в Армении трансформационные мегапроекты, так как сегодня есть возможность их финансировать.
С точки зрения международных резервов Армения завершит этот год с историческим рекордом. 31 декабря у нас будет самый высокий уровень международных резервов в истории Третьей республики, что свидетельствует о стабильности финансовой системы нашей страны. В этом году за три квартала Центральный банк Армении приобрел 433 миллиона долларов. То есть появилось так много валютных средств, что в основном связано с ростом туризма, и это открывает большие возможности для граждан Республики Армения”, - сказал премьер-министр, добавив, что в результате выпуска еврооблигаций оценка рисков Армении со стороны международного сообщества снизилась вдвое, что делает экономическую среду более благоприятной.
Не хочу называть это успехом, так как мы рассматриваем это как возможность, которую нужно использовать для партнерства между правительством и малым и средним бизнесом. Сегодня созданы все возможности для такого партнерства, для нас нет разделения на проправительственных и оппозиционных бизнесменов. Мы считаем всех предпринимателей нашими союзниками номер один, и наша главная задача - сделать так, чтобы каждый бизнесмен в Республике Армения чувствовал себя защищенным. И он должен чувствовать себя именно так, потому что у нас за полтора года не было ни одного случая перераспределения собственности”, - отметил Никол Пашинян, добавив, что правительство ведет себя в этом отношении более чем сдержанно, чтобы не вызывать неопределенности в деловом мире.
Независимо от симпатий и антипатий мы должны поддерживать тех, кто созидает, создает рабочие места, платит налоги. Это краеугольный камень экономической революции”, - отметил премьер-министр.
По словам главы правительства, также индивидуальные усилия должны привести к экономической революции. “Путь преодоления бедности - побудить людей начать бизнес с нуля и встать на ноги. Модель благотворительности, которая применялась в Армении, деградировала наши экономические отношения, она во многих случаях не помогла, а помешала человеку”, - отметил Никол Пашинян, добавив, что смысл политики правительства заключается в том, чтобы каждый гражданин четко воспринял этот месседж. “Каждый гражданин Республики Армения должен зафиксировать, что он должен зарабатывать на жизнь своим потом, и в этом смысл революции. В прошлом были десятки случаев, когда люди говорили, что,  например, они импортировали лук и им не разрешали войти на рынок. Сегодня в нашей стране такой проблемы нет”, - подчеркнул премьер-министр.
Никол Пашинян еще раз отметил, что союзником правительства номер один в экономической революции являются бизнесмены, которые в буквальном смысле являются бизнесменами, которые могут инвестировать свой интеллект, талант, творческие способности и создавать добавленную стоимость. А тем, у кого нет этих возможностей, государство должно поддерживать программами, улучшением образования.
Желаю успехов участникам форума. Надеюсь, что в этой творческой среде мы услышим новые креативные идеи, которые помогут нам продолжить путь. В Республике Армения началась экономическая революция, и в первую очередь она происходит в мыслях людей. Лучший для меня манифест экономической революции - это премия “Герой нашего времени”, которая показала идеологию революции”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что не революция создала этих людей, а эти люди создали революцию, что самое важное.
Сегодня экономический фактор номер один - это талант, интеллект, честность и осознание миссии, потому что если писатель создает очень хороший и талантливый роман, для меня это то же самое, когда какой-нибудь бизнесмен создает талантливую продукцию, бренд, который меняет людей, реальность, Родину к лучшему. Итак, для начала давайте изменим самих себя, свое окружение и изменим нашу Родину, которая должна стать страной наших общих мечтаний. Не страной мечты политической команды. Мы должны собрать все наши мечты в большой котел и приготовить нашу общую национальную мечту, потому что экономическая революция о воплощении национальных мечтаний. Вот почему у нас должно быть мощное государство, которое создает, экспортирует и способно нести бремя национальных мечтаний”, - отметил премьер-министр Пашинян.
На форуме были представлены бизнес-среда, перспективы развития, приоритетные направления и потенциал области в разных сферах. В форуме принимают участие как местные, так и иностранные инвесторы. Целью мероприятия является поддержка инвестиционных проектов в регионе посредством дискуссий и обмена опытом, установления новых деловых контактов, выявления проблем в сфере бизнеса и разработки механизмов их решения. На инвестиционном форуме “Мой шаг во имя Арагацотнской области” представляются бизнес-планы, мероприятие сопровождается экспозицией лучшей продукции региона, с которой ознакомится премьер-министр Никол Пашинян.