Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված զորավարժությունների հարցը բարձրացվել է ԵԱՀԿ շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված զորավարժությունների անցկացման հարցը բարձրացվել է ԵԱՀԿ շրջանակում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի և ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն` անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին:
Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե Ադրբեջանի կողմից առանց հայտարարելու զորավարժություններ անցկացնելն արդյո՞ք  դեմարշ չեն համաշխարհային, միջազգային հանրությանը: «Հայաստանի համար սա առիթ ու հիմք չէ արդյոք դիմելու ՄԱԿ անվտանգության խորհրդին՝ Ադրբեջանի դոսյեն վերանայելու համար»,-հետաքրքրվեց Ուրիխանյանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտեց՝ հարցը մաս է կազմում ավելի լայն մտահոգությունների, որոնք կապված են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հետ: «Հարցը կարելի է բարձրացնել ամենուր, դա արվում է միջկառավարական մակարդակով: Կոնկրետ այս հարցում ձևաչափն ու հարթակը ԵԱՀԿ-ն է, և ԵԱՀԿ շրջանակներում այս հարցն արդեն բարձրացված է՝ համապատասխան գործիքներ օգտագործելով», - պատասխանեց Զուրաբ Մնացականյանը։
Տեղեկությունների համաձայն` Ադրբեջանի ու Թուրքիայի Զինված ուժերը հունիսի 7–ից 11–ը համատեղ մարտավարական զորավարժություններ կանցկացնեն Նախիջևանում` Հայաստանի հետ սահմանին:

Вопрос незадекларированных Азербайджаном военных учений был поднят в рамках ОБСЕ
Вопрос проведения Азербайджаном необъявленных учений был поднят в рамках ОБСЕ. Как передает Арменпресс, об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам сказал министр иностранных дел Армении, Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос депутата фракции “Процветающая Армения”, Тиграна Уриханяна.
Депутат поинтересовался, проведение Азербайджаном учений без объявленияне демарш ли мировому сообществу. “Для Армении это не повод ли и не основание обратиться в Совет Безопасности ООН для пересмотра досье Азербайджана?”, - поинтересовался Уриханян.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что вопрос является частью более широкой проблемы, связанной с региональной безопасностью и стабильностью. “Вопрос этот можно поднимать везде, это делается на межправительственном уровне. Конкретно в этом вопросе формат и платформа -ОБСЕ, и в рамках ОБСЕ этот вопрос уже поднят, с использованием соответствующих инструментов, - ответил Зограб Мнацаканян.
Согласно информации, ВС Азербайджана и Турции с 7 по 11 июня проведут совместные тактические учения на границе с Арменией в Нахиджеване.