Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված զորավարժությունների հարցը բարձրացվել է ԵԱՀԿ շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված զորավարժությունների անցկացման հարցը բարձրացվել է ԵԱՀԿ շրջանակում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի և ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն` անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին:
Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե Ադրբեջանի կողմից առանց հայտարարելու զորավարժություններ անցկացնելն արդյո՞ք  դեմարշ չեն համաշխարհային, միջազգային հանրությանը: «Հայաստանի համար սա առիթ ու հիմք չէ արդյոք դիմելու ՄԱԿ անվտանգության խորհրդին՝ Ադրբեջանի դոսյեն վերանայելու համար»,-հետաքրքրվեց Ուրիխանյանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտեց՝ հարցը մաս է կազմում ավելի լայն մտահոգությունների, որոնք կապված են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հետ: «Հարցը կարելի է բարձրացնել ամենուր, դա արվում է միջկառավարական մակարդակով: Կոնկրետ այս հարցում ձևաչափն ու հարթակը ԵԱՀԿ-ն է, և ԵԱՀԿ շրջանակներում այս հարցն արդեն բարձրացված է՝ համապատասխան գործիքներ օգտագործելով», - պատասխանեց Զուրաբ Մնացականյանը։
Տեղեկությունների համաձայն` Ադրբեջանի ու Թուրքիայի Զինված ուժերը հունիսի 7–ից 11–ը համատեղ մարտավարական զորավարժություններ կանցկացնեն Նախիջևանում` Հայաստանի հետ սահմանին:

Azerbaijan’s failure to notify on upcoming military drills raised at OSCE
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. Armenia has raised at the OSCE the issue of Azerbaijan holding military exercises without prior notification, Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan said today in response to opposition MP Tigran Urikhanyan’s (Prosperous Armenia) question at a committee hearing.
The MP asked whether Azerbaijan’s failure to notify about the drills constitutes a demarche against the global, international community. “Isn’t this an occasion and grounds for Armenia to address the UN Security Council to review Azerbaijan’s dossier?”
Mnatsakanyan emphasized that this question is just a part of broader concerns that are related to regional security and stability. “The issue can be raised anywhere, it is done at an inter-governmental level. In this specific issue the format and platform is the OSCE, and this issue is already raised at the OSCE circles by using relevant tools,” the Armenian FM said.
Azerbaijan and Turkey are reportedly launching joint military drills in Nakhijevan near the border with Armenia from June 7 -11.