Յագլանդը Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում հաստատել է ԵԽ աջակցությունը Հայաստանի բարեփոխումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵԽ պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է իրավիճակը Հայաստանում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը համաձայնության են եկել, որ բարեփոխումների գործընթացը, այդ թվում և պայքարը կոռուպցիայի դեմ ու դատական համակարգի բարեփոխումները, պետք է իրականացվեն համաձայն երկրի Սահմանադրության, համապատասխան միջազգային չափորոշիչների և Հայաստանի պարտականությունների՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր:
«Գլխավոր քարտուղար Յագլանդը հաստատել է կազմակերպության աջակցությունը Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին: Առաջիկա օրերին Եվրոպայի խորհրդի փորձագետների պատվիրակություն կմեկնի Երևան՝ առաջարկելու իր խորհրդատվությունն ու աջակցությունն անհրաժեշտ բարեփոխումներին»,- ասվում է ԵԽ հայտարարության մեջ:

Secretary General Jagland confirms CoE’s support to Armenia’s reforms during phone talk with
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a telephone conversation with Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland on May 22, Armenpress reports citing the CoE website.
The officials discussed the current situation in Armenia during their phone conversation.
They agreed that the reform process, including the fight against corruption and the reform of the judiciary, should proceed in conformity with the Constitution, the relevant international standards and Armenia's obligations as a member State of the Council of Europe.
“Secretary General Jagland confirmed the organization’s support to Armenia’s reform agenda. A delegation of Council of Europe experts will travel to Yerevan in the next days to offer advice and assistance with the necessary reforms”, the CoE statement says.