Իրանը փակեց իր օդային տարածությունը Boeing 737 MAX ինքնաթիռների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությունը արգելք Է սահմանել երկրի օդային տարածությունում Boeing 737 MAX հանրանավերի թռիչքների վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 15-ին հայտարարել Է կազմակերպության հասարակայնության հետ կապերի գծով ղեկավար Ռըզա Ջաֆարզադեն:
«Քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությունը որոշում Է ընդունել արգելել Boeing 737 MAX ինքնաթիռների թռիչքներն Իրանի օդային տարածքում»,- նրա խոսքը մեջբերել Է Fars գործակալությունը: Ethiopian Airlines ընկերության Boeing 737 MAX ինքնաթիռը մարտի 10-ին կործանվել Է Եթովպիայում, ինչի հետեւանքով զոհվել Է 157 մարդ: Ավիաաղետից հետո Boeing 737 MAX ինքնաթիռների շահագործումը դադարեցնելու եւ իրենց տարածքների վրայով դրանց թռիչքներն արգելելու որոշումներ են ընդունել աշխարհի 50-ից ավելի երկրներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран закрыл воздушное пространство для самолетов Boeing 737 MAX
Организация гражданской авиации Ирана ввела запрет на полеты лайнеров Boeing 737 MAX в воздушном пространстве страны. Об этом заявил в пятницу глава по связям с общественностью организации Реза Джафарзаде.
"Организацией гражданской авиации принято постановление о запрете полетов Boeing 737 MAX в воздушном пространстве Ирана", - приводит его слова агентство FARS.
Самолет Boeing 737 MAX авиакомпании Ethiopian Airlines разбился в Эфиопии 10 марта, в результате чего погибли 157 человек. Катастрофа воздушного судна аналогичной модели произошла 29 октября прошлого года в Индонезии и унесла жизни 189 пассажиров и членов экипажа,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
После крушения в Эфиопии решения о приостановке эксплуатации самолетов Boeing 737 MAX и их пролетов над своей территорией были приняты более чем в 50 странах мира.