Քաղաքագետը Ադրբեջանի կողմից բանակցային գործընթացում ոչ կառուցողական երկրի կերպարը փոխելու մտադրություն է տեսնում
Քաղաքագետը Ադրբեջանի կողմից բանակցային գործընթացում ոչ կառուցողական երկրի
կերպարը փոխելու մտադրություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանին լարվածությունը համեմատաբար նվազեցնելով՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի պարզապես փոխել իր իմիջը՝ որպես Արցախի խնդրի բանակցային կողմ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Այն, որ Արցախի կոնֆլիկտի ժամանակ լարվածությունը պարբերաբար նվազել և ավելացել է, նոր բան չէ: Ադրբեջանը փորձում է մեր աչքում փոխել Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի իմիջի տրամաբանությունը։ Մինչ այս տպավորությունը եղել է այսպես՝ հայերը պատրաստ են խնդրի կոնսենսուսային լուծմանը, պատրաստ են քննարկումների: Ադրբեջանն ամեն ինչ արգելափակել է, ոչ մի բանի չի համաձայնվել: Ադրբեջանը ոչ կառուցողական երկրի իմիջ ուներ, որը խափանում էր այն բոլոր նախաձեռնությունները, որոնց համաձայն էր Հայաստանը»,-ասաց Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, որ հիմա Ադրբեջանը որոշել է փոխել այդ իմիջը, որ նրանք տարբերակներ առաջարկեն, իսկ հայերը դրա հետ չհամաձայնեն: Իսկանդարյանը նշեց, որ լարվածության նվազեցումը ստրատեգիա է, որին Հայաստանը ձգտում է, իսկ Ադրբեջանը հիմա ցույց է տալիս, որ կարող է դա անել: Նրա կարծիքով՝ նպատակները, որին ուզում են հասնել Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միանգամայն տարբեր են: Նա նաև դժվարացավ ասել, թե սահմանին իրավիճակի համեմատաբար կայունությունը որքանով է լուրջ:

Политолог видит намерение Азербайджана изменить свой имидж неконструктивной страны в переговорном процессе
Политолог видит намерение Азербайджана изменить свой имидж неконструктивной
страны в переговорном процессе
Сравнительно снижая напряженность на границе, Азербайджан стремится просто изменить свой имидж как стороны переговоров по арцахской проблеме.
Как сообщает «Арменпресс», такое мнение на встрече с журналистами выразил директор Института Кавказ, политолог Александр Искандарян.
«Тот факт, что напряженность во время нагорно-карабахского конфликта периодически уменьшается и возростает, не новость. Азербайджан пытается изменить логику имиджа сторон в карабахском конфликте. До этого впечатление было таким, что армяне готовы к консенсусу, готовы к обсуждениям. Азербайджан все заблокировал и ни на что не соглашался. У Азербайджана был имидж неконструктивной страны, которая срывала все инициативы, на которые соглашалась Армения», - сказал Искандарян.
Он отметил, что сейчас Азербайджан решил изменить свой имидж так, чтобы они вносили предложения, а армяне с этим не будут соглашаться. Искандарян отметил, что снижение напряженности является стратегией, к которой стремится Армения, и Азербайджан теперь показывает, что может это сделать. По его мнению, цели, которые Армения и Азербайджан хотят достичь, совершенно разные. Он также затруднился сказать, насколько стабильна ситуация на границе.