Հայաստանում հանցագործությունների ընդհանուր թիվն աճել է 11.2 տոկոսով. աճը պայմանավորված է երկու հանցատեսակի գծով
Հայաստանում հանցագործությունների ընդհանուր թիվն աճել է 11.2 տոկոսով. աճը
պայմանավորված է երկու հանցատեսակի գծով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տարվա  ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր թիվն աճել է 11.2 տոկոսով կամ 2267 դեպքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 30-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության շտաբի պետ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Ղուկասյանը:
«2017 թվականին հանցագործությունների ընդհանուր թիվը եղել է 20 հազար 284, 2018 թվականին՝ 22 հազար 551: Աճը հիմնականում պայմանավորված է երկու հանցատեսակների գծով: Առաջինը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններն են: Եթե 2017 թվականին արձանագրվել է կոռուպցիոն բնույթի 634 հանցագործության դեպք, ապա 2018 թվականին դրանց թիվն աճել է մոտ 2.5 անգամ՝ կազմելով 1353: Այս հանցագործությունները իրենց բնույթով դասվում են առավել լատենտային հանցատեսակների շարքին և դրանց թվի աճը ինքնին դրական արդյունք է, քանի որ դրանց հայտնաբերումը իրավապահ մարմինների համար բավականին բարդ է և պահանջում է օպերատիվ քննչական լայնածավալ միջոցառումների պատշաճ իրականացում: Հարկ եմ համարում նշել, որ հայտնաբերված դեպքերի 56.2 տոկոսը ի հայտ է բերվել ոստիկանության մարմինների կողմից»,- մանրամասնեց Ղուկասյանը:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններով ոստիկանության ստորաբաժանումների կողմից իրականացված գործողությունների արդյունքում 2018 թվականին բացահայտվել է պետությանը, կազմակերպություններին և անձանց հասցված շուրջ 5.7 միլիարդ դրամի վնաս, 2017 թվականին հասցված վնասը կազմել է շուրջ 735 միլիոն դրամ:
«Ելնելով վերը նշվածից կարծում եմ, որ այս կարգի հանցագործությունների աճը ոչ թե պետք է  անհանգստացնի հանրությանը, այլ հակառակը՝ գոհացնի»,- ասաց ՀՀ ոստիկանության շտաբի պետը:
Հանցագործությունների ընդհանուր թվի աճի վրա մեծապես ազդել է նաև սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քանակի նկատի ավելացումը՝ մոտ մեկ քառորդով: Այդ հանցագործությունների  թիվը 2017 թվականին կազմել է 8102, անցած տարի՝ 10 հազար 112:

В Армении рост преступности на 11,2% зафиксирован в двух сферах
В Армении рост преступности за 2018 год составил 11,2%, или 2267 случаев. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал на пресс-конференции по итогам 2018 года начальник штаба полиции Армении Армен Гукасян. По его словам, рост преступности зафиксирован, в основном, в двух сферах.
Полиция в прошлом году выявила больший рост случаев коррупции, чем в 2017 году."В 2018 году количество всех зафиксированных преступлений выросло на 11,2% (на 2267 больше), составив 22551 случай", - сказал Гукасян.
Рост, в основном, зафиксирован в двух сферах, первая из них – преступления, связанные с коррупцией. Число зафиксированных случаев возросло с 634 до 1353 случаев (рост в 2,5 раза).
Гукасян отметил, что увеличение зафиксированных случаев коррупции – явление положительное, так как подобные преступления носят латентный характер и их выявление довольно сложная работа.
В результате борьбы с коррупцией полицией выявлен ущерб в 5,7 миллиарда драмов (11,7 миллиона долларов), нанесенный государству, организациям и частным лицам. В 2017 году этот показатель составлял всего 735 миллионов (1,5 миллиона долларов).
Вторая сфера, где заметен значительный рост – преступления в отношении собственности (имущества). В сравнении с 2017 годом зафиксирован рост где-то на ¼ (с 8,1 до 10,1 тысячи случаев).